Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 maja 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Piątka na piątek: Naukowcy, wynalazcy i inni

Esensja.pl
Esensja.pl
Jutro po raz sto trzynasty zostaną wręcznone Nagrody Nobla. Z tej to okazji w dzisiejszej piątce zagoszczą ludzie niezwykli, których odkrycia i wynalazki mogą zmienić świat.

Esensja

Piątka na piątek: Naukowcy, wynalazcy i inni

Jutro po raz sto trzynasty zostaną wręcznone Nagrody Nobla. Z tej to okazji w dzisiejszej piątce zagoszczą ludzie niezwykli, których odkrycia i wynalazki mogą zmienić świat.

W sponsorowanym przez cyfrę pięć copiątkowym cyklu „Piątka na piątek” przedstawiamy pięć dzieł (pop)kultury nawiązujących tematycznie do wydarzeń, rocznic i temu podobnych przypadających w danym tygodniu.
Zastrzegamy sobie prawo do dowolnie luźnych skojarzeń zarówno tematów przewodnich z okazją jak i wybranych utworów z tematem.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Książka:
Frankenstein
Zaczynamy od nauk biologicznych – stworzenie nowego życia niewątpliwie zalicza sie do wiekopomnych dokonań. Gorzej u Wiktora Frankensteina z wzięciem odpowiedzialności za swoje dzieło – ale to dość częsta przypadłość u bohaterów dzisiejszej Piątki.
Szaleni naukowcy z cyklu Girl Genius nie wybrzydzają – spod ich rąk wychodzą zarówno maszyny wszlkiego przeznaczenia jak i biologiczne konstrukty. Ogarnięci twórczym zapałem szałem wykorzystają wszystko – i wszystkich – którzy wpadną im pod rękę. Na dodatek u większości z nich geniusz idzie w parze z silną potrzebą bycia najlepszym, a w momencie gdy mówimy o rywalizacji ludzi, którzy kolejne wersje Promienia Śmierci budują sobie dla rozrzewki przed śniadanie to skutki nie sa najciekawsze dla osób postronnych. Nawet gdy zamują się teoretycznie niegroźnymi wynalazkami – jak na przykład naprawiony i ulepszony przez tytułową bohaterkę Generator Kawy (Coffee Engine) – to zazwyczaj niosą one ze sobą efekty uboczne…
Wehikuł czasu – niewątpliwie największy wynalazek ludzkości. W filmowej trylogii Roberta Zemeckisa służy jednak głównie do mieszania w przeszłości i przyszłości Marty’ego McFly’a i jego rodziny. Trzeba jednak przyznać że Doc Brown jako pierwszy z dzisiejszej Piątki czuje odpowiedzialność za swój wynalazek i efekty jego wykorzystania.
Muzyka:
To Life!
Wracamy do nauk czysto biologicznych. Herbert West z musicalu „Shoggot na dachu” (wszlekie skojarzenia z twórczością Lovecrafta są zamierzone i nieprzypadkowe) wprawdzie nie tworzy nowego życia ale potrafi ożywić zmarłych. W efekcie śmierć staje sie dla niego jedynie drobną niedogodnością – szczególnie gdy dotyczy to innych. A niedowiarków można przekonać przywracając ich do życia. Wprawdzie najpierw trzeba ich zabić, ale to przeciez drobiazg. Wszystko w imię nauki!
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
A na koniec gra, która wprawdzie nie do końca pozwoli się wam poczuć jak wielcy wynalazcy – plany nowych maszyn dostarczane są z zewnątrz – ale sama ich konstrukcja jest nie lada wyzwaniem, szczególnie przy nieustannych brakach zaopatrzeniowych i konkurencji ze strony współpracowników. Ale gdy odniesiemy sukces to nasza machina pewno zmieni świat na lepsze!
koniec
9 grudnia 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Rynsztokowo: Filozofia „no future”
Marcin Knyszyński

28 V 2023

Mamy rok 1984. We Francji Michel Platini zamienia się w żywą legendę, czego świadkami są młodzi, dwudziestoletni bohaterowie powieści, przesiadujący w edynburskich pubach i oglądający przy piwie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Nie przypominają jeszcze ćpunów z „Trainspotting”, którzy nie chcieli wybierać niczego poza heroiną. Ale są na „dobrej” drodze.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (12)
Andreas „Zoltar” Boegner

21 V 2023

Tym razem wybrałem dwa wydawnictwa, które traktują o diametralnie różnych fenomenach. Z jednej strony chodzi o historię ludzkości, sięgającą niewyobrażalne pół miliona lat w przyszłość. Natomiast druga książka traktuje o wydarzeniu, które znamy w międzyczasie z autopsji: chodzi o wybuch pandemii.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (11)
Andreas „Zoltar” Boegner

9 V 2023

Ostatnio dużo mówi się o sztucznych inteligencjach, ich możliwościach i ograniczeniach oraz o charakterze zmian, jakie pojawienie się tego typu maszyn na świecie wywołać może lub musi. Dzisiaj przedstawię autora, który bardzo intensywnie zajął się tym tematem.

więcej »

Polecamy

Jak przewidziałem drugą wojnę światową

Stare wspaniałe światy:

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Wrzesień 2013
— Esensja

Produkt nie do zrecyklingu
— Miłosz Cybowski

Tegoż twórcy

Za wysoko
— Jarosław Robak

Uwaga, gleba
— Jakub Gałka

Esensja ogląda: Luty 2013 (Kino)
— Miłosz Cybowski, Gabriel Krawczyk, Alicja Kuciel, Konrad Wągrowski

Kac Atlanta
— Michał Kubalski

Gdzie są sutki Angeliny Jolie?
— Agnieszka Szady

Bezludna wyspa w centrum Hollywood
— Michał Chaciński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.