Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2017 (1)

Esensja.pl
Esensja.pl
Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące styczeń-marzec.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (1)

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące styczeń-marzec.
Świat przyspiesza, znane niegdyś twarze gwiazd popkultury i osób, które w ten czy inny sposób wdarły się na czołówki gazet bądź nawet dostały się na karty podręczników historii, roztapiają się powoli w rosnącym tłumie nowszych celebrytów, produkowanych coraz szybciej i w coraz większej ilości. W efekcie wiele osób umyka nam z pola widzenia i wyjątkowo łatwo obecnie przeoczyć odejście tych, którzy jeszcze kilka-kilkanaście lat temu stali w blasku reflektorów, będąc niedościgłymi mistrzami w swojej dziedzinie. Teraz odchodzą cicho, dogorywając w zapomnieniu, z rzadka żegnani większym artykułem, często w ogóle przemilczani, dla młodszych pokoleń kompletnie nieznani. A pula odchodzących, zgasłych już sław, będzie z roku na rok rosła, zbliża się bowiem kres tych, których pełnia sił twórczych przypadała na lata 1960-te i 1970-te, kiedy popkultura rozkwitała w wyjątkowo szybkim tempie, sięgając mackami do nowych kanałów dystrybucji (telewizja) i nowych gatunków (sitcom, rock&roll), bez skrępowania przekraczając państwowe granice i trafiając w końcu nawet pod te najbiedniejsze ze strzech.
Niniejszy tekst jest wspominkowym rzutem oka na listę strat, jaką szeroko pojęta popkultura poniosła w roku 2017. O pożegnaniu części z wymienionych tu osób z pewnością większość z Was słyszała w mediach, jestem jednak przekonany, że obecność niektórych nazwisk może okazać się smutnym zaskoczeniem… Ze względu na objętość listy i dążenie do pokazania choć kawałeczka twórczości w przypadku aktorów oraz osób ze świata muzyki, tekst został pocięty na cztery części, odpowiadające kwartałom minionego roku.
W styczniu odeszli:
12. – William Peter Blatty, autor powieści i nagrodzonego Oscarem scenariusza, według którego powstał „Egzorcysta”. W późniejszym okresie scenarzysta i reżyser zdumiewająco przyzwoitej trzeciej części serii. W Polsce wyszła oprócz tego jedna z jego najświeższych powieści – „Dimiter”.
18. – Peter Abrahams, osiadły na Jamajce czarnoskóry pisarz rodem z RPA, poruszający w swoich powieściach kwestię dyskryminacji rasowej. W Polsce wyszły trzy jego utwory: „Murzyn z kopalni złota” (1946), „Szlakiem gromu” (1948) i „Ciemność” (1965). Niewykluczone, że pisarz, uważany za jednego z największych południowoafrykańskich twórców, padł ofiarą morderstwa. W chwili śmierci miał 97 lat…
19. – Miguel Ferrer czyli Bob Morton, wiceszef korporacji Security Concepts z „RoboCopa”, oraz agent FBI Rosenfield z serialu „Twin Peaks”. Oprócz tego Ferrer występował również m.in. w „Obcym z głębin”, Hot Shots 2”, „Bastionie”, „Trafficu”, „Kandydacie”, „Iron Manie 3” oraz najświeższej wersji serialu „Twin Peaks”.
23. – Gordon Kaye, który podbił serca widzów jako karczmarz Rene z brytyjskiego komediowego serialu (a właściwie sitcomu) „’Allo ’Allo!” oraz siostra Jessica z „Jabberwocky’ego”. Świetnie też wypadł w słabo w Polsce znanym sitcomie – również brytyjskim – „Are You Being Served?”
25. – sir John Hurt, dwukrotnie nominowany do Oscara („Człowiek słoń” i „Midnight Express”), zdobywca Złotego Globu („Midnight Express”), trzykrotny laureat nagrody BAFTA (oba wymienione tytuły plus „Nagi urzędnik”). Znany też z serialu „Ja, Klaudiusz” (grał Kaligulę), pierwszego „Obcego”, „Historii świata: Część I” (Jezus), nowej wersji Orwellowskiego „1984”, „Rob Roya” (Markiz Montrose), „Kontaktu”, rodzimego „Bandyty”, „Hellboya”, „V jak Vendetta”, kilku części „Harry’ego Pottera” (Ollivander) i wielu, wielu innych.
25. – Harry Mathews, awangardowy pisarz, który na polskim rynku zagościł jedynie „Przemianami”, częściowo autobiograficznym „Moje życie w CIA” oraz tomikiem krótkich tekstów „Osobne przyjemności”.
W lutym:
4. – Antonio Casale, włoski aktor grający w wielu spaghetti westernach, zapamiętany jednak głównie z drobnej rólki jednookiego Billa Carsona z „Dobrego, złego i brzydkiego”.
7. – Richard Hatch, niezapomniany (na dobre lub na złe) kapitan Apollo z kiczowatego serialu „Battlestar Galactica”. Gdy po latach odmłodzono serial w zupełnie nowej formule, również znalazło się w nim miejsce dla Hatcha (Tom Zarek). Ze względu na gładką twarz aktor wystąpił też w „Dynastii” i „Statku miłości”…
8. – Yoshio Tsuchiya, japoński aktor celujący w rolach przybyszów z obcych planet bądź ludzi opanowanych przez obcych, dzięki czemu brał udział w realizacji m.in. „Tajemniczych przybyszów”, „Bitwy w kosmosie”, „The Human Vapor”, „Ataku ludzi grzybów”, „Inwazji potworów”, „Yog: Monster from Space” oraz kilku części „Godzilli”. Wystąpił też w „Siedmiu samurajach”, „Tronie we krwi”, „Ukrytej fortecy”, „Straży przybocznej”, „47 wiernych samurajach”, „Sanjuro – samuraju znikąd”, „Niebu i piekle”, „Kill” i „Żałobnej paradzie róż” (notabene reżyser tej ostatniej, Toshio Matsumoto, zmarł niemal równo dwa miesiące później, 12 kwietnia).
10. – Edward Bryant, autor opowiadań sf i grozy. W roku 1979 zdobył nagrodę Nebuli za opowiadanie „Kamień”, szczęśliwie wydane u nas w antologii „Kroki w nieznane 2006”, zaś rok później za „gIANTS”. Jego opowiadania docierały też do puli finałowej nagród Hugo, World Fantasy Award i Stoker Award. Był również wieloletnim krytykiem „Locusa”.
12. – Krystyna Sienkiewicz, aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna („Kabaret Starszych Panów”, kabaret Olgi Lipińskiej) i radiowa („Rodzina Poszepszyńskich”). Zmarła dosłownie dwa dni przed ukończeniem 82. roku życia.
12. – Al Jarreau, wokalista jazzowy, pięciokrotnie nagrodzony Grammy. Między innymi za tę piosenkę:
19. – Danuta Szaflarska, aktorka czynna zawodowo przez 70 lat.
24. – Gustaw Lutkiewicz, aktor teatralny, telewizyjny (wiele odcinków Teatru Telewizji) i radiowy („W Jezioranach”), piosenkarz.
25. – Bill Paxton, aktor znany z ról m.in. w „Terminatorze”, „Dziewczynie z komputera”, „Obcym – decydujące starcie”, „Blisko ciemności”, „Tombstone”, „Prawdziwych kłamstwach”, „Apollo 13”, „Twisterze”, „Titanicu” i „Na skraju jutra”.
28. – Ric Marlow, współautor hitu „A Taste of Honey”, obdarzonego w roku 1962 nagrodą Grammy i wykonywanego przez kolejne dekady m.in. przez Beatlesów, Barbrę Streisand oraz Herba Alperta & The Tijuana Brass.
W marcu:
15. – Wojciech Młynarski, którego raczej przedstawiać nie trzeba.
16. – szwedzki pisarz Torgny Lindgren. W Polsce wydano trzy jego powieści – „Droga wężowa na skale” (została zekranizowana w roku 1986 przez Bo Widerberga), „Batszeba” i „Miód trzmieli”.
17. – Derek Walcott, karaibski poeta i pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Obecny na naszym rynku dosłownie garstką wierszy, rozsianą po różnych publikacjach, i jednym zbiorem autorskim: „Mapa Nowego Świata”.
17. – Robert Day, brytyjski reżyser znany m.in. z „First Men into Space”, kilku części „Tarzana” oraz „Onej” według Haggarda, tej z roku 1965.
18. – Chuck Berry, jeden z pionierów rock and rolla. Jego największe hity to „Maybellene”, „Roll Over Beethoven”, „Rock and Roll Music” i „Johnny B Good”.
20. – David Rockefeller, miliarder zwany królem nafty ze względu na posiadanie kontroli nad naftowymi gigantami, Chevronem i ExxonMobil. Zmarł w wieku 102 lat.
21. – Marita Lindahl, fińska Miss World z 1957 roku.
koniec
12 stycznia 2018

Komentarze

12 I 2018   16:47:23

Pora na listę "a gdzie?..."
Na początek Gorden Kaye (zm. 23 I), czyli jedyny w swoim rodzaju Rene z "Allo Allo".

12 I 2018   19:12:34

7-II proponowałbym podmianę na jakiś inny trailer, ten bardziej prezentuje Dirka Benedicta, znanego w BSG jako "Starbuck", a większej publiczności jako Tempelton Peck z "Drużyny A".

13 I 2018   22:33:35

Dziękujemy, poprawki naniesione.

14 I 2018   00:37:49

Zupełnie nie wiem, jakim cudem umknął mi Kaye...

Zaś co do Hatcha - to jeden z aktorów, których na Youtubie trudno odłowić w jakimś sensownym klipie. Gorzej jest chyba tylko z Japończykami, których nie ma tam praktycznie wcale.

14 I 2018   11:37:10

@Jale- there is no YT what i lurking for.
Przy takich starociach częściej przydatne okazuje się archive.org, biblioteka Senatu USA.
PS- zauważ, że jednak udało się wstawić bardziej reprezentatywny filmik

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.