Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2017 (2)

Esensja.pl
Esensja.pl
Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (2)

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.
Świat przyspiesza, znane niegdyś twarze gwiazd popkultury i osób, które w ten czy inny sposób wdarły się na czołówki gazet bądź nawet dostały się na karty podręczników historii, roztapiają się powoli w rosnącym tłumie nowszych celebrytów, produkowanych coraz szybciej i w coraz większej ilości. W efekcie wiele osób umyka nam z pola widzenia i wyjątkowo łatwo obecnie przeoczyć odejście tych, którzy jeszcze kilka-kilkanaście lat temu stali w blasku reflektorów, będąc niedościgłymi mistrzami w swojej dziedzinie. Teraz odchodzą cicho, dogorywając w zapomnieniu, z rzadka żegnani większym artykułem, często w ogóle przemilczani, dla młodszych pokoleń kompletnie nieznani. A pula odchodzących, zgasłych już sław, będzie z roku na rok rosła, zbliża się bowiem kres tych, których pełnia sił twórczych przypadała na lata 1960-te i 1970-te, kiedy popkultura rozkwitała w wyjątkowo szybkim tempie, sięgając mackami do nowych kanałów dystrybucji (telewizja) i nowych gatunków (sitcom, rock&roll), bez skrępowania przekraczając państwowe granice i trafiając w końcu nawet pod te najbiedniejsze ze strzech.
Niniejszy tekst jest wspominkowym rzutem oka na listę strat, jaką szeroko pojęta popkultura poniosła w roku 2017. O pożegnaniu części z wymienionych tu osób z pewnością większość z Was słyszała w mediach, jestem jednak przekonany, że obecność niektórych nazwisk może okazać się smutnym zaskoczeniem…
Ze względu na objętość listy i dążenie do pokazania choć kawałeczka twórczości w przypadku aktorów oraz osób ze świata muzyki, tekst został pocięty na cztery części, odpowiadające kwartałom minionego roku.
W kwietniu odeszli:
8. – rosyjski kosmonauta Gieorgij Grieczko, uczestnik misji Sojuz 17, Sojuz 26 i Sojuz T-14.
18. – Frank Dostal, współautor tekstów dla Baccary, m.in. „Yes Sir, I Can Boogie”, „Sorry, I’m a Lady” i „Parlez-vous français?”
20. – Magdalena Abakanowicz, słynna na całym świecie polska rzeźbiarka, w młodości święcąca triumfy jako… lekkoatletka.
21. – Enrico Medioli, scenarzysta współpracujący m.in. z Luchino Viscontim („Lampart”, „Zmierzch bogów”) i Sergio Leone („Dawno temu w Ameryce”).
22. – Witold Pyrkosz, pamiętny Duńczyk z „Vabanku”, ale i Franciszek Wichura z „Czterech pancernych i psa”, Kwiczoł z „Janosika”, redaktor naczelna pisma „Pasikonik” Zenona Bombalina z „Kingsajzu” oraz Lucjan Mostowiak z „M jak miłość”.
26. – Jonathan Demme, reżyser „Milczenia owiec” (za którego otrzymał zresztą Oscara), „Filadelfii” czy „Kandydata”.
29. – Wiktor Osiatyński, prawnik, pisarz, publicysta i działacz społeczny, autor serii książek „Zrozumieć świat”, gromadzących przeprowadzone przez niego wywiady z czołowymi naukowcami polskimi, amerykańskimi i radzieckimi.
W maju:
7. – Yoshimitsu Banno, reżyser m.in. filmu „Godzilla kontra Hedora”.
18. – Chris Cornell, wokalista Soundgarden i Audioslave, założyciel i frontman Temple of the Dog.
22. – Zbigniew Wodecki, piosenkarz, który trafił do serc przebojami „Chałupy Welcome to”, „Z Tobą chcę oglądać świat” czy „Zacznij od Bacha”.
23. – Roger Moore czyli Simon Templar z serialu „Święty” oraz siedmiokrotny Bond.
26. – Zbigniew Brzeziński, polsko-amerykański politolog, doradca prezydentów USA.
27. – Gregg Allman z The Allman Brothers Band. Notabene drugi z braci, Duane, zginął w wypadku motocyklowym w 1971 roku, mając wówczas 24 lata. Nie przerwało to jednak działalności zespołu.
29. – Manuel Noriega, panamski dyktator.
W czerwcu:
4. – Juan Goytisolo, hiszpański pisarz, którego trzy powieści mieliśmy szansę przeczytać po polsku: „Popołudnia trędowatych”, „Znaki tożsamości” i „Makabra”.
5. – Anna Jókai, węgierska pisarka, autorka m.in. „Anioła z Reims” i „Drabiny Jakubowej”.
5. – Peter Sallis, głos Wallace’a z „Wallace’a i Gromita” (do roku 2010) i Szczura z „O czym szumią wierzby” z połowy lat 1980-tych.
9. – Adam West czyli Batman z serialu z lat 1960-tych oraz jego pełnometrażowej wersji „Batman zbawia świat”, tej ze sprayem na rekiny.
13. – Anita Pallenberg, Wielki Tyran (lub Czarna Królowa) z „Barbarelli”, jednocześnie ulubienica prasy bulwarowej ze względu na romanse z członkami zespołu The Rolling Stones – najpierw z Brianem Jonesem, potem z Keithem Richardsem.
15. – Aleksiej Batałow, znany dzięki głównej roli w „Lecą żurawie” i drugoplanowej w „Moskwa nie wierzy łzom”.
16. – John G. Avildsen, zdobywca Oscara za reżyserię „Rocky’ego”, a potem nominowany do Złotych Malin za „Rocky’ego V” i „Karate Kid III” (dwie pierwsze części tego ostatniego też zresztą były jego reżyserii).
27. – Piotr Bikont, krytyk kulinarny i reżyser teatralny, dziennikarz „Gazety Wyborczej” w latach 1989-2001.
koniec
19 stycznia 2018

Komentarze

21 I 2018   14:25:17

Pyrkosz nie grał przypadkiem w Janosiku Pyzdry a nie Kwiczoła?

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.