Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2017 (3)

Esensja.pl
Esensja.pl
Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (3)

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.
Martin Landau
Martin Landau
Świat przyspiesza, znane niegdyś twarze gwiazd popkultury i osób, które w ten czy inny sposób wdarły się na czołówki gazet bądź nawet dostały się na karty podręczników historii, roztapiają się powoli w rosnącym tłumie nowszych celebrytów, produkowanych coraz szybciej i w coraz większej ilości. W efekcie wiele osób umyka nam z pola widzenia i wyjątkowo łatwo obecnie przeoczyć odejście tych, którzy jeszcze kilka-kilkanaście lat temu stali w blasku reflektorów, będąc niedościgłymi mistrzami w swojej dziedzinie. Teraz odchodzą cicho, dogorywając w zapomnieniu, z rzadka żegnani większym artykułem, często w ogóle przemilczani, dla młodszych pokoleń kompletnie nieznani. A pula odchodzących, zgasłych już sław, będzie z roku na rok rosła, zbliża się bowiem kres tych, których pełnia sił twórczych przypadała na lata 1960-te i 1970-te, kiedy popkultura rozkwitała w wyjątkowo szybkim tempie, sięgając mackami do nowych kanałów dystrybucji (telewizja) i nowych gatunków (sitcom, rock&roll), bez skrępowania przekraczając państwowe granice i trafiając w końcu nawet pod te najbiedniejsze ze strzech.
Niniejszy tekst jest wspominkowym rzutem oka na listę strat, jaką szeroko pojęta popkultura poniosła w roku 2017. O pożegnaniu części z wymienionych tu osób z pewnością większość z Was słyszała w mediach, jestem jednak przekonany, że obecność niektórych nazwisk może okazać się smutnym zaskoczeniem… Ze względu na objętość listy i dążenie do pokazania choć kawałeczka twórczości w przypadku aktorów oraz osób ze świata muzyki, tekst został pocięty na cztery części, odpowiadające kwartałom minionego roku.
W lipcu odeszli:
4. – Danił Granin, radziecki pisarz (m.in. „Pejzaż”, „Po ślubie”, „Miejsce pod pomnik”) i redaktor (antologia wspomnień z oblężonego Leningradu).
8. – Elsa Martinelli, modelka i aktorka, zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia za rolę w „Donatellim” Monicellego, grająca oprócz tego m.in. w „Hatari!” i „Dziesiątej ofierze” według Sheckleya.
14. – Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej.
15. – Martin Landau, komandor John Koenig z serialu „Kosmos 1999” oraz Bela Lugosi z „Eda Wooda” (za tę rolę dostał zresztą Oscara i Złoty Glob).
16. – George Romero, reżyser „Nocy żywych trupów”, dzięki któremu to filmowi zdefiniowane zostało na nowo pojęcie zombie.
20. – Chester Bennington, wokalista zespołu Linkin Park, także frontman Dead by Sunrise i Stone Temple Pilots.
25. – Marian Konieczny, rzeźbiarz, autorstwa którego są m.in. warszawskie pomniki Bohaterów Warszawy (Nike), Witosa i Matejki, krakowski Wyspiańskiego czy filadelfijski Kościuszki.
31. – Jeanne Moreau, aktorka współpracująca z tuzami kina nie tylko francuskiego (Malle, Truffaut, Antonioni, Bunuel, Welles).
W sierpniu:
2. – Wanda Chotomska, na której wierszach i opowiadaniach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Autorka cyklu programów telewizyjnych „Jacek i Agatka”.
7. – Haruo Nakajima czyli wkładka mięsna kombinezonu Godzilli (12 filmów), Rodana, Varana, Mothry, Baragona i wielu innych.
11. – Jisra’el Kristal, czyli swojski Izrael Icek Kryształ, urodzony w Żarnowie i do 1950 roku mieszkający w Polsce, w Łodzi. W chwili śmierci w wieku 113 lat uważany za najstarszego mężczyznę na świecie.
18. – Sergio Zaniboni, włoski rysownik komiksowy, przez kilka dekad pracujący nad kolejnymi odsłonami „Diabolika”.
19. – Janusz Głowacki, autor m.in. „Antygony w Nowym Jorku”, „Ostatniego ciecia” i zekranizowanego przez Wajdę „Polowania na muchy”. Także współscenarzysta „Rejsu”.
19. – Brian W. Aldiss, wielce zasłużony dla science fiction brytyjski pisarz, pod koniec życia mocno już chałturzący. Najważniejsze jego dzieła to „Cieplarnia” (dostał za nią zresztą nagrodę Hugo) i „Non stop”. Zmarł dzień po swoich 92. urodzinach.
20. – Jerry Lewis, aktor, komik i piosenkarz, odtwórca głównej roli m.in. w „Zwariowanym profesorze” z 1963 roku.
26. – Tobe Hooper, reżyser „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” (lub łańcuchową), kamienia milowego w horrorze i praszczura slasherów. Inne jego znane filmy to „Miasteczko Salem”, „Duch” czy „Siła witalna” ze zjawiskową Mathildą May.
We wrześniu:
7. – Kim Ki-duk, koreański reżyser – aczkolwiek ten mniej znany, od starej wersji „Potwora Yonggary”, klasycznego południowokoreańskiego monster movie.
8. – Jerry Pournelle, płodny pisarz sf, znany u nas jedynie z trzech napisanych na spółkę z Larrym Nivenem przygodowych powieści: „Miasto pożogi”, „Dzieci Beowulfa” i „Dziedzictwo Heorotu”.
15. – Harry Dean Stanton czyli Brett z pierwszego „Obcego” i Harold „Mózg” Hellman z „Ucieczki z Nowego Jorku”. Oprócz tego wystąpił także m.in. w „Złocie dla zuchwałych”, „Ojcu chrzestnym II”, „Christine”, „Komornikach”, „Czerwonym świcie” i „Zielonej mili”.
19. – Leonid Charitonow, rosyjski śpiewak, wieloletni solista chóru Aleksandrowa, a później moskiewskiej filharmonii.
19. – Jake LaMotta czyli Byk z Bronxu, bokser, o którym Scorsese nakręcił „Wściekłego Byka” z Robertem De Niro.
26. – Barry Dennen, Poncjusz Piłat z zarówno scenicznej, jak i ekranowej wersji musicalu „Jesus Christ Superstar”. Także głos odzianego w czerwony płaszcz SkekSila z „Ciemnego kryształu”. Obecny też w „Skrzypku na dachu”, „Lśnieniu” i „Supermanie III”.
27. – Hugh Hefner, założyciel „Playboya” i właściciel ogromnego erotycznego imperium.
29. – Wiesław Michnikowski, doktor Paj-Chi-Wo z „Akademii pana Kleksa” i Jej Ekscelencja z „Seksmisji”, jeden z filarów kabaretu „Dudek” i częsty gość Kabaretu Starszych Panów.
koniec
26 stycznia 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.