Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

10 najlepszych książek 2018 roku

Esensja.pl
Esensja.pl
A oto i Wasz wybór najlepszych książek 2018 roku. Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę wybraną przez Was spośród naszych propozycji.

Esensja

10 najlepszych książek 2018 roku

A oto i Wasz wybór najlepszych książek 2018 roku. Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę wybraną przez Was spośród naszych propozycji.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kolejny zbiór znakomitych reportaży Justyny Kopińskiej, autorki odważnej, która udowodniła, że piórem można zmieniać świat – a przynajmniej Polskę, bo jej teksty nigdy nie przechodzą bez echa. Książkę otwiera opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst „Ksiądz pedofil odprawia dalej” to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż „Z nienawiści do kobiet” pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera. Gorzkie spojrzenie na Polskę, ale też wezwanie do aktywnego udziału w naprawianiu naszego kraju.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Pierwszy kompletny zbiór krótkich form literackich autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najgenialniejszych pisarzy XX wieku. Ponad połowa utworów Vonneguta to krótkie formy, które jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane. W tomie „Opowiadania wszystkie” pogrupowano tematycznie dziewięćdziesiąt osiem opowiadań napisanych między 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w rozmaitych antologiach, jak i te, które do tej pory wyszły jedynie w czasopismach lub w internecie. Pięć opowiadań mistrza ukazało się drukiem po raz pierwszy.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Cixin Liu z właściwą sobie gracją splata fabularnie kolejne pomysły, bez zażenowania onieśmiela czytelnika rozmachem wizji i fabularno – naukowymi twistami. Wystarczy przywołać tu prolog powieści, którego akcja rozgrywa się w oblężonym przez Turków Konstantynopolu i jak nietrudno przewidzieć, wiąże się w misterny sposób z wydarzeniami z odległej (nawet dla nas) przyszłości (nad sceną sentymentalnie unosi się duch Bitwy pod Azincourt z „Hyperiona”). W „Końcu śmierci” nie zabrakło także sceny zetknięcia z obcą cywilizacją pełnej właściwej dla pomysłów Chińczyka prawdziwej, umocowanej naukowo „obcości”. Wśród galerii idei z trzeciego tomu cyklu, pojawiają się także dwa pomysły na silnik kosmiczny, jeden z nich to jądrowy napęd pulsacyjny, stworzony przez polskiego matematyka Stanisława Ulama biorącego udział w Projekcie Manhattan. Największa ilość pomysłów i ten kluczowy, zapewne jeszcze bardziej szokujący i otwierający oczy niż koncepcja Ciemnego Lasu, znajduje się w samym finale.
Obwoluta
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Melisande Stokes, ekspertka od lingwistyki i języków, spotyka na korytarzu Uniwersytetu Harvarda Tristana Lyonsa, pracownika wojskowego wywiadu – i rozpoczyna się ciąg zdarzeń, które odmieniają tak ich życie, jak losy całego świata. Młody człowiek z zakonspirowanej rządowej agencji zwraca się do Mel, szeregowej pracownicy naukowej, z niewiarygodną ofertą. Warunek jest jeden: musi przysiąc, że zachowa tajemnicy, w zamian otrzymując bardzo godziwe wynagrodzenie.
Neal Stephenson, autor bestsellerów oraz ceniona przez krytyków powieściopisarka Nicole Galland wspólnie tworzą wciągający i misternie skonstruowany thriller, którego akcja dzieje się w bliskiej przyszłości, splatając historię, naukę, magię i tajemnicę w opowieść podważającą fundamenty naszego nowoczesnego świata.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Czy „Woda na sicie” to powieść historyczna czy fantasy? Czy vermiglio to skrzepła krew smoka o magicznych właściwościach czy może prozaiczny – choć trujący – cynober, czyli siarczek rtęci? Czy La Vecchia to niewinnie oskarżona kobieta czy też władająca czarną magią wiedźma mszcząca się za dawne krzywdy? A może prawda jest jeszcze inna? Autorka nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ale też nie o nie tu chodzi. Losy La Vecchia, a poznajemy ich kilka wersji, to zawsze historie prób ułożenia sobie życia przez kobietę w świecie rządzonym przez mężczyzn i surowo karającym nieposłuszeństwo. A wszystko to napisane pięknym, poetyckim językiem Anny Brzezińskiej.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tuo już czwarty zbiorczy tom twórczości Ursuli K. Le Guin wydany w ostatnich latach, i zarazem pierwszy, w którym znalażły się teksty premierowe. Z cyklu „Kroiniki Zachodniego Brzegu” znaliśmy u nas do tej pory tylko tom pierwszy, „Dary”, teraz możemy przeczytać całość często przypisywaną do szuladki „dla młodzieży”, ale pamiętajmy że dziś prawdopodobie wylądowałby tam też „Czarnoksiężnik z Archipelagu”. Zbiór opowiadań „Międzylądowania” to zapisy „wizyt” wśród obcych społeczności składanych przez bohaterkę podczas… oczekiwania na samolot. Nie można też zapomniać o powieści, od której zaczerpnął tytuł cały tom – wznowione po ponad dwudziestu latach „Wracać wcuiąż do domu” nalezy do tekstów, w których na próżno szukać wartkiej akcji, ale które mogą zostać z czytelnikiem na długo.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
100,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Hołub w swej książce zebrał opowieści matek niepełnosprawnych dzieci. Sam o swym dziele pisał tak: „Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych.”.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Kroniki marsjańskie” to jedna z najpiękniejszych wizji Marsa stworzona przez Raya Bradbury′ego, ze względu na specyficzny, „romantyczny” styl nazywanego poetą science ficton. Wydanie typu omnibus zawiera także zbiór świetnych opowiadań „Człowieka ilustrowanego” i po raz pierwszy w komplecie, dotychczas znany u nas tylko częściowo z klubówek z lat osiemdziesiątych, zbiór „Złociste jabłka słońca”. W sumie znakomity zbiór najlepszych tekstów jednego z najwybitniejszych twórców fantastyki naukowej.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
W „Każdym martwym marzeniu” losy bohaterów pochodzących z różnych zakątków świata splatają się coraz mocniej. Słynne Czerwone Szóstki usiłują odkryć, co wprawiło w furię pewną boginię, a ich ścieżka krzyżuje się ze ścieżką Altsina, portowego złodziejaszka, który wszedł w nieco zbyt bliskie konszachty z bogiem wojny. Deana d’Kellean została obwołana wybranką Agara, władczynią pustynnego księstwa, rozdartego przez bunt niewolników. Deana, by chronić ludzi, pokładających w niej nadzieję, zmuszona jest do ruszenia na wojnę przeciwko współwyznawcom, którzy mieli naprawdę dobre powody do rozpoczęcia walki. Czaardan słynnego Laskolnyka trafia na tereny działań wojennych, a los rzuca ich i do obozów niewolników, i przed oblicze Pani Płomienia. Wszystkie poczynania śmiertelnych ludzi zdają się jednak mało ważne wobec gier prowadzonych przez bogów. Wątki rozpoczęte w poprzednich tomach łączą się i zaczyna się z nich wyłaniać spójny obraz, a czytelnicy dostają odpowiedzi na kilka pytań. Zwłaszcza tych, które dotyczyły mającej miejsce wiele lat wcześniej wojny bogów.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wydane w 2015 roku „Łzy Mai” zdobyły nagrodę Kwazara przyznawaną za wartości naukowe w literaturze. Po trzech latach doczekaliśmy się nie tyle kontynuacji co drugiej połowy opowieści – o losach replikantki Mai.
W powszechnym użyciu są androidy – prawie doskonałe kopie człowieka. Wyposażone w sztuczną inteligencję, niesamowicie szybkie, zdolne do błyskawicznej regeneracji, są o wiele bardziej wytrzymałe niż ich pierwowzór. I o wiele bardziej niebezpieczne.
koniec
26 lutego 2019

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

Bywało lepiej
— Miłosz Cybowski

Sześć światów Hain: Świat szósty – dwugłos
— Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka

Krótko o książkach: Koty, słowa, literatura
— Miłosz Cybowski

Sztuka wojny w kredzie
— Sławomir Grabowski

Sześć światów Hain: Świat piąty
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Interpretacja interpretacji
— Miłosz Cybowski

Sześć światów Hain: Świat trzeci
— Miłosz Cybowski

Chińskie sztuczne ognie
— Dawid Kantor

Sześć światów Hain: Świat drugi
— Miłosz Cybowski

Sześć światów Hain: Świat pierwszy
— Miłosz Cybowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.