Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 lutego 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Październik 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Na rynku ożywienie. Albo to już pierwsze przymiarki do świąt, albo wydawcy starają się sprzedać jak nawięcej tytułów przed wprowadzeniem VAT-u na książki. Niezaleznie od przyczyny w tym z październikowej oferty ksiegarskiej wybraliśmy dla was 26 wartych uwagi pozycji.

Esensja

Do księgarni marsz: Październik 2010

Na rynku ożywienie. Albo to już pierwsze przymiarki do świąt, albo wydawcy starają się sprzedać jak nawięcej tytułów przed wprowadzeniem VAT-u na książki. Niezaleznie od przyczyny w tym z październikowej oferty ksiegarskiej wybraliśmy dla was 26 wartych uwagi pozycji.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Anna Brzezińska
‹Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny›
Za pierwsze opowiadanie o Babuni Jagódce Anna Brzezińska dostała nagrodę Zajdla (czy słusznie – sami oceńcie). W tekstach o sprytnej i cynicznej wiedźmie rzadko kiedy trafiają się szczęśliwe zakończenia – o ile najwcześniejsze teksty starały się bawić czytelnika specyficznym humorem (wynikających z odwracania, lub przeciwnie – bardzo dosłownego traktowania baśniowych stereotypów), o tyle późniejsze stawały się coraz bardziej gorzkie. Utwory Brzezińskiej często prezentują świat okrutny, pełen bezinteresownie zawistnych ludzi i niekorzystnych zbiegów okoliczności: przedstawienie wilżyńskiej wsi i jej mieszkańców czasem sprawia wrażenie piekła na ziemi. Tym silniejsze wrażenie robią przebłyski szlachetności… jeżeli, oczywiście, pojawiają się.
Nowe opowiadania o Babuni Jagódce (jedno z nich, „Powrót kmiecia” można przeczytać w październikowym numerze Nowej Fantastyki) niewątpliwie zaserwują nam sporo niszczejących uczuć, połamanych życiorysów, bitych żon i zawistnych sąsiadek. Ale jednocześnie urzekają one pięknem literackiego języka oraz precyzją w prowadzeniu fabuły.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
James Burke
‹Pajęczyna wiedzy. Do Stonehenge i z powrotem oraz inne wyprawy w krainę nauki›
Dwa miesiące temu polecaliśmy „Przyczyny i skutki” – inną książkę Burke’a, jednego z najpopularniejszych naukowców (nomen omen) popularyzujących naukę. „Pajęczyna wiedzy” opiera się na podobnym założeniu co „Przyczyny…” i popularny swego czasu program telewizyjny „Skojarzenia”. Otóż Burke specjalizuje się w pokazywaniu jak drobne idee i pomysły przenikają się nawzajem, łączą się ze sobą na zasadzie skojarzeń, tworząc łańcuch przyczyn i skutków, swoistą pajęczynę wiedzy. Tym samym pokazuje jak niezwykłe mogą być zaczątki poszczególnych elementów składowych naszej wysoko stechnicyzowanej cywilizacji.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Ciszewski
‹Mróz›
Mimo wszystko zaskoczenie – Marcin Ciszewski opuszcza czasy drugiej wojny światowej i oddział specjalny wojska polskiego przeniesiony tam ze współczesności i próbujący napsuć krwi Niemcom i Rosjanom, by zająć się zupełnie nowym tematem. „Mróz” to fantastyka niedalekiej przyszłości, umieszczająca akcję w Polsce, ale w czasach nowego zlodowacenia. Swoją drogą ciekawe, czy będzie pretekst dla scen batalistycznych, w których autor do tej pory wydawał się specjalizować?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ken Follett
‹Upadek gigantów›
Ken Follett, początkowo autor znakomitych powieści szpiegowsko wojennych takich jak „Igła” czy „Klucz do Rebeki”, a później twórca przychylnie u nas recenzowanych monumentalnych powieści historycznych w rodzaju „Filarów ziemi” i „Świata bez końca”, w pewnym sensie zatoczył koło. Znów spłodził powieść, która ma bite 1000 stron (a to dopiero początek trylogii!), ale której tematycznie bliżej jest do wczesnych powieści sensacyjnych Folletta – osadzona jest bowiem w czasach I wojny światowej. Jesteśmy bardzo ciekawi tego połączenia.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Frederick Forsyth
‹Kobra›
Na nowe książki Fredericka Forsytha się czeka – a niewielu chyba pisarzy może coś takiego o sobie powiedzieć. Zapewne dlatego, że Forsyth nie pisze często, zawsze dokładnie przygotowując się do tematu i nawiązując silnie do aktualnej sytuacji politycznej. Zaskoczeniem może być, że „Kobra” nie dotyczy terroryzmu (o tym był niedawny „Afgańczyk”), ale rozprawy z handlarzami narkotyków. Forsyth przyznawał w wywiadach, że jest w obecnej geopolityce temat wbrew pozorom bardzo istotny. Tak czy inaczej – na pewno będzie to powieść pełna smaczków i nieznanych faktów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Eamon Javers
‹Agent, handlarz, prawnik, szpieg. Tajemniczy świat korporacyjnego szpiegostwa›
Amerykański publicysta nawiązując do pewnej znanej powieści szpiegowskiej przedstawia historię szpiegów najzupełniej realnych, a jednocześnie zupełnie różnych od Jamesa Bonda. Tą sferą, która zapewnia w dzisiejszych czasach pracę różnej maści agentom jest bowiem nie polityka a biznes – prawie każda wielka korporacja ma na swoich usługach specjalistów od bezpieczeństwa, którzy, dzieląc się na swoisty wywiad i kontrwywiad, dbają o to by uzyskać jak najwięcej informacji o konkurencji, a jednocześnie chronić swojego pracodawcę przed inwigilacją ze strony innych. Nie unikają przy tym – według autora – metod rodem z agencji wywiadowczych, uciekając się do podsłuchów, łapówek, śledzenia za pomocą satelity. Nic dziwnego, skoro gros ze szpiegów korporacyjnych to byli pracownicy organizacji takich jak CIA…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stefán Máni
‹Statek›
„Statek” Stefána Mániego zapowiada się co najmniej intrygująco. Z przyzwyczajenia oczekujemy kolejnego skandynawskiego kryminału, ale tym razem mamy chyba do czynienia z czymś w rodzaju thrillera. Dziewięć osób tworzy załogę tytułowego statku, są między nimi konflikty, są i tajemnice, jest także nieprzyjazne otoczenie. Co dalej? Niby można się domyślać, ale musimy się przekonać.
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wojciech Mann
‹RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą›
Czy Wojciecha Manna da się wcisnąć na karty książki? Cały zapewne by się nie zmieścił. Dlatego też „RockMann” jest opowieścią o muzycznych zainteresowaniach współautora MDM-u. Mann opowie o swoich największych idolach, o zdobywaniu płyt w antycznych czasach Polski Ludowej, a także o podłączaniu sprzętu grającego do prądu za pomocą zapałek. Jeśli Mann na papierze jest równie dobry, co w radiu/telewizji, to warto zainteresować się „RockMannem”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Cormac McCarthy
‹Strażnik sadu›
Po opublikowaniu najgłośniejszych powieści Cormacka McCarthy’ego – „Drogi”, „To nie jest kraj dla starych ludzi” czy „Krwawego południka” – wydawcy sięgają po pozostałe jego powieści, najwyraźniej planując zaprezentować polskiemu czytelnikowi całość twórczości jednego z najsłynniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. „Strażnik sadu” to debiut McCarthy’ego, powieść opublikowana jeszcze w 1965 roku. Osadzona w dwudziestoleciu międzywojennym mroczna opowieść o zemście wydaje się wpasowywać w późniejszy ponury klimat twórczości pisarza. Ale potwierdzimy tę tezę, gdy już będziemy mieli okazję przeczytać „Strażnika sadu”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dariusz Michalski
‹Kalina Jędrusik›
Polska seksbomba, która podobno Władysława Gomułkę doprowadzała do pasji krzyżykiem zawieszonym na biuście. Znana z soczystego języka i pikantnych anegdotek. Ala jak każda seksbomba była przede wszystkim człowiekiem i to człowiekiem z problemami. Dariusz Michalski spróbował odpowiedzieć na pytanie, jaka była naprawdę Kalina Jędrusik? Jak wyglądało życie kobiety, dla której Jeremi Przybora pisał najpiękniejsze piosenki („Już kąpiesz się nie dla mnie”)? Jak przebiegał jej związek ze Stanisławem Dygatem? Już niebawem będziemy mogli odpowiedzieć sobie na te pytania.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
China Miéville
‹Miasto i Miasto›
Tym razem autor zabiera nas nie do świata Bas-Lag, a do Besźel – jak reklamuje książkę wydawca – „miasta najniezwyklejszego ze wszystkich, realnych czy wyimaginowanych…” I wypada w to wierzyć, bowiem najważniejszą zaletą prozy angielskiego pisarza jest niesamowita wyobraźnia. Miéville tworzy rzeczywistości niepodobne do żadnych innych, obok jego powieści nie sposób przejść obojętnie. A dodatkowym atutem książki najprawdopodobniej będzie fakt, że to czarny kryminał, oczywiście specyficzny jak wszystko, co wychodzi spod pióra Miéville’a. Fanów nie trzeba do zakupu przekonywać, pozostali powinni przynajmniej dać temu niezwykle oryginalnemu autorowi szansę.
1 2 »

Komentarze

01 X 2010   17:22:38

Mieville, Vance, Gibson & Sterling, McCarthy do kupienia. Obfity miesiąc.

01 X 2010   22:21:00

a ja rok temu męczyłem się z "maszyną..." po angielsku, Mag mógłby szybciej swoje plany publikować :)

A czy redakcja Esensji wie co z wydaniem Cryptonomiconu przez Maga?

02 X 2010   09:52:15

Będzie 5 listopada :)

02 X 2010   22:49:23

"Miasto i miasto" to książka wybitna. Spokojnie można ją postawić na tym samym poziomie, co "Związek żydowskich policjantów" Chabona, a może nawet wyżej, bo kreacja świata, jego podstawowe założenia i wynikające z nich, konsekwentnie stosowane potem reguły sprawiają, że nie można się od tego oderwać. Ciekawi mnie, jak tłumacz poradził sobie z pewnymi zastawionymi na niego przez autora pułapkami.

03 X 2010   10:57:16

A, niestety, właśnie przesunęli na 19 listopada. Z kolei cena jest odstraszająca.

03 X 2010   20:10:40

Cóż, to nie pierwsze przesunięcie, marzec już raz był ostatecznym terminem :/

Cena wydania Prószyńskiego na serwisach aukcyjnych jest jeszcze gorsza, 2 lata temu (przed informacją o wydaniu Maga) łatwo było wypatrzeć oferty w okolicach 300zł (!) a po sieci krążyły całkiem popularne skany, a później pdf tej powieści. Zresztą nie dziwie się, jest znakomita.

04 X 2010   00:15:22

Do kupienia na pewno "Maszyna różnicowa" bo stare wydanie dosłownie mi się rozpadło na kawałki.

04 X 2010   18:26:54

z ceną "Cryptonomiconu" nie jest najgorzej, zwłaszcza gdy spojrzy się na ceny na serwisach aukcyjnych, jak zauważył Dul. Jeśli MAG wyda to w takim formacie jak "Peanatemę" i na takim papierze, to cena okazuje się niewygórowana. Bądź co bądź mamy tu 1200 stron naprawdę niezłej prozy. Swoją drogą ceny książek to osobny temat i może ktoś z redaktorów Esensji pokusi się o jakiś felietonik? :-)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (22)
Andreas „Zoltar” Boegner

27 II 2024

Pisanie pod pseudonimem było u zarania powojennej niemieckojęzycznej SF często koniecznością – jednak i dzisiaj istnieją dobre powody, aby korzystać z takiego zabiegu. Poniżej dwa typowe przykłady.

więcej »
Pierwsze wydanie książkowe „Liners of Time” z roku 1947.<br/>© isfdb.org

Stare wspaniałe światy: Pierwsza wojna... czasowa
Andreas „Zoltar” Boegner

17 I 2024

„Jego twórczość pozostała bez większego wpływu” – tak radykalnie, a zarazem wielce niesprawiedliwie, brzmiał werdykt niemieckiego „Leksykonu literatury SF” (1988) w stosunku do prozy pierwszego Brytyjczyka, który pisał dla słynnego „Amazing Stories”.

więcej »
Future Fiction Magazin 5

Fantastyczne Zaodrze (21) – przegląd prasy (jesień 2023)
Andreas „Zoltar” Boegner

28 XII 2023

Po letniej flaucie następuje silne jesienne ożywienie na rynku. O czym można poczytać przed i po Halloweenie w fantastycznych czasopismach Niemiec?

więcej »

Polecamy

Pierwsza wojna... czasowa

Stare wspaniałe światy:

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część I
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Czerwiec 2013
— Kamil Armacki, Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Paweł Micnas, Marcin Mroziuk, Agnieszka Szady

Esensja czyta: Październik 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady

Esensja czyta: Listopad 2011
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – listopad 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XIV – październik 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – październik 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XIII – wrzesień 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – wrzesień 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XII – sierpień 2011
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.