Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2020 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)

W maju:
3. – Dave Greenfield, brytyjski klawiszowiec i wokalista, od 1975 roku aż do śmierci związany z zespołem The Stranglers. Współautor muzyki do wielu przebojów grupy, w tym „Golden Brown”, „Always the Sun”, „Peaches” i „Big Thing Coming”.
5. – Millie Small, jamajska wokalistka i autorka piosenek. W historii muzyki rozrywkowej zapisała się tak naprawdę jednym przebojem, „My Boy Lollipop”, ale za to w jakim stylu! Utwór dotarł do samych szczytów list przebojów Wielkiej Brytanii, USA i Australii, sprzedając się w zawrotnej liczbie siedmiu milionów kopii i czyniąc z dziewczyny, mającej wówczas ledwie 16 lat, pierwszą międzynarodową gwiazdą rodem z Karaibów.
9. – Little Richard, jeden z pionierów rock and rolla, na przełomie lat 50. i 60. podbijający serca słuchaczy dynamicznymi, krzykliwymi hitami w rodzaju „Tutti Frutti”, „Long Tall Sally”, „Good Golly Miss Molly”, „Lucille”, „Keep A-Knockin’” czy „Baby Face”.
12. – Michel Piccoli, francuski aktor włoskiego pochodzenia, czterokrotnie nominowany do Cezara („Dziwna sprawa”, „Przekątna gońca”, „Milou w maju”, „Piękna złośnica”), nagrodzony Złotą Palmą („Skok w pustkę”), mający na swoim koncie występy w filmach Godarda („Pogarda”), Buñuela („Dziennik panny służącej”, „Dyskretny urok burżuazji”), Hitchcocka („Topaz”), Chabrola („Krwawe gody”), Ferreriego („Wielkie żarcie”) i Leloucha („Rozstania i powroty”), a także rolę w zupełnie zwariowanym „Themrocu”.
14. – Henryk Jaskuła, żeglarz, kapitan jachtowy. Pierwszy Polak i zarazem trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. Rejs na „Darze Przemyśla” trwał 344 dni – od 12 czerwca 1979 do 20 maja 1980. Trzy lata później ukazała się autorska relacja z podróży, „Non stop dookoła świata”.
29. – Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (za tomik poezji „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”), Paszportu „Polityki” (za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność”) oraz Nagrody Literackiej Nike (za powieść „Pod Mocnym Aniołem”). Na podstawie jego prozy powstał „Spis cudzłożnic” Jerzego Stuhra i „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, zaś według jego scenariusza nakręcono dwa filmy z serii Święta polskie: „Żółty szalik” i „Miłość w przejściu podziemnym”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.