Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2020 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)

W czerwcu:
2. – Roberto Gervaso, włoski pisarz i dziennikarz. W Polsce obecny opracowaniami historycznymi: „Cagliostro”, „Casanova”, „Borgiowie” oraz „Bracia przeklęci: Historia masonerii”.
4. – Rupert Hine, brytyjski muzyk, autor piosenek i producent muzyczny, z którego usług korzystali m.in. Rush, Tina Turner, Bob Geldof, Thompson Twins, Chris de Burgh i Suzanne Vega. Obok tego wydał 11 płyt z własnymi nagraniami, a także stworzył soundtrack do młodzieżowej czarnej komedii „Lepiej umrzeć” z młodziutkim Johnem Cusackiem.
4. – Steve Priest, brytyjski basista i wokalista, współzałożyciel zespołu The Sweet i jego członek do rozwiązania się grupy w 1981 roku. Wraz z grupą nagrał takie przeboje, jak „Block Buster!”, „Hell Raiser”, „The Ballroom Blitz”, „Teenage Rampage”, „Turn It Down” czy „Fox on the Run”.
8. – Bonnie Pointer, amerykańska piosenkarka, która w 1969 roku zaczęła karierę w duecie z siostrą, June, potem kontynuowała ją w tercecie, a w końcu kwartecie z kolejnymi siostrami, Anitą i Ruth, tworzącymi zespół The Pointer Sisters. W 1977 roku odłączyła się od grupy, nim ta zaczęła święcić większe sukcesy, i skoncentrowała się na solowej karierze, która zakończyła się wydaniem czterech płyt i jednym większym przebojem: „Heaven Must Have Sent You”.
12. – Włodzimierz Bednarski, aktor teatralny i filmowy, który po 1992 roku przebranżowił się na aktora dubbingowego. To właśnie on był Fredem Flinstonem w kreskówkowym serialu i jego odpryskach, Panem Sową w „Kubusiu Puchatku”, Jackiem „Rocky” Roquefortem w serialu „Chip i Dale: Brygada RR”, i wreszcie księciem Igthornem w „Gumisiach”.
13. – Jean Raspail, francuski pisarz i podróżnik, zagorzały prawicowy monarchista, swego czasu konsul generalny Królestwa Araukanii i Patagonii (państwo nie istnieje od 1880 roku, ale żyjący we Francji potomkowie króla wciąż uważają się za jego władców). W Polsce ukazało się 9 jego powieści, z czego dwie najgłośniejsze – „Obóz świętych”, o Europie zalewanej falą uchodźców (tu warto podkreślić, że książka pochodzi z roku 1975), oraz „Ja, Antoni de Tounens, król Patagonii”, będąca fabularyzowaną biografią francuskiego prawnika, który został królem Indian patagońskich. Z jego relacji podróżniczych wyszła jednak tylko jedna książka, „Na królewskim szlaku”.
16. – Charles Webb, amerykański pisarz, który zdobył swoje pięć minut sławy powieścią „Absolwent”, sfilmowaną w 1967 i obsypaną bezlikiem nagród, wliczając w to Oscara, Złote Globy, nagrodę BAFTA i Grammy. Jego pozostałych 8 powieści, z których żadna nie została przetłumaczona na język polski, nie odniosło większego sukcesu, aczkolwiek dwie z nich zostały sfilmowane („The Marriage of a Young Stockbroker” w 1971, z Richardem Benjaminem w roli głównej, a „New Cardiff” – jako „Miasto nadziei” – w 2003 z Colinem Firthem).
18. – Vera Lynn, brytyjska pieśniarka, której szczyt popularności przypadł na okres II wojny światowej, kiedy koncertowała po jednostkach wojskowych w Egipcie, Indiach i Birmie. Jej najsłynniejsze piosenki, w zasadzie kojarzone wyłącznie z nią, to „We’ll Meet Again” (wykorzystana w finalnych scenach „Doktora Strangelove”), „(There’ll Be Bluebirds Over) The White Cliffs of Dover”, „A Nightingale Sang in Berkeley Square” oraz „There’ll Always Be an England”.
19. – Ian Holm, brytyjski aktor filmowy i teatralny. Największą sławę przyniósł mu występ w „Rydwanach ognia” (Złota Palma, nagroda BAFTA, nominacja do Oscara), ale z ponad setki kreacji, które po sobie zostawił, w popkulturę najmocniej wrosły postaci Asha z „Obcego – ósmego pasażera Nostromo”, ojca Vito Corneliusa z „Piątego elementu” oraz Bilbo Bagginsa z „Władcy Pierścieni”.
19. – Carlos Ruiz Zafón, hiszpański pisarz, który zyskał światowy rozgłos przygodowo-detektywistyczną powieścią „Cień wiatru”, do której – ze względu na entuzjastyczne opinie czytelników – dopisał z czasem cztery kolejne tomy. Cztery części tego cyklu, zwanego „Cmentarzem zapomnianych książek”, zostały już u nas wydane, natomiast piąty, „Parowe miasto”, powinien ukazać się lada moment. Obok tego wydano też w Polsce resztę dorobku autora, czyli cztery powieści młodzieżowe: „Trylogię mgły” oraz „Marinę”.
22. – Joel Schumacher, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Spod jego ręki wyszły m.in. „Ognie św. Elma”, „Straceni chłopcy”, „Linia życia”, „Upadek” (z Michaelem Douglasem), „Czas zabijania”, „Osiem milimetrów”, „Upiór w operze” (z Gerardem Butlerem), ale i – niestety – „Batman Forever” oraz „Batman i Robin”.
26. – Milton Glaser, grafik i ilustrator, twórca logotypu „I Love New York” (przekazał go miastu bezpłatnie; prawa do użytkowania logo przynoszą magistratowi do 30 milionów dolarów rocznie), autor logo DC Comics z lat 1977-2005, projektant szeregu czcionek, a także współzałożyciel dwutygodnika „New York”.
27. – Freddy Cole, amerykański śpiewak jazzowy i pianista, ostatni z klanu Cole’ów, słynnych jazzmanów i śpiewaków jazzowych. Przeżył nie tylko swoich braci, Nata Kinga (1919-1965), Eddiego (1910-1970) i Ike’a (1927-2001), ale również obie bratanice, Carole (1944-2009) i Natalie (1950-2015), będące córkami Nata Kinga i Marii, także śpiewaczki jazzowej (1922-2012). Został po nim syn, Lionel, również obecny w branży muzycznej, aczkolwiek nie prowadzący samodzielnej kariery.
29. – Carl Reiner, amerykański komik, aktor i reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny. Największą sławę przyniósł mu serial komediowy „The Dick Van Dyke Show” (był jego pomysłodawcą, producentem i scenarzystą), ale dość dobrze wypadły też regularne komedie filmowe – „O mój Boże!”, „Letnia szkoła”, „Zwariowany Andy” i „Fatalny instynkt”, a także wczesne produkcje ze Steve’em Martinem: „Umarli nie potrzebują pledu”, „Człowiek z dwoma mózgami” i „Dwoje we mnie”.
koniec
« 1 2 3
22 stycznia 2021

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.