Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 czerwca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (1/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)

W lutym:
1. – Ryszard Szurkowski, kolarz szosowy, który swego czasu zdominował kilka kolejnych Wyścigów Pokoju. Dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwunastokrotny mistrz Polski, trener i poseł na Sejm. Jego syn, Norbert, zginął 11 września 2001 w jednej z wież World Trade Center.
5. – Christopher Plummer, kanadyjski aktor filmowy i teatralny, mający na koncie występ w ponad dwustu filmach i serialach. Mimo że stworzył wiele niezapomnianych kreacji (wystąpił m.in. w „Bitwie o Anglię”, „Waterloo”, „Człowieku, który chciał być królem”, „Asach przestworzy”, „Milczącym wspólniku” czy nawet „Star Treku VI: Wojnie o pokój”), doceniony został dopiero po osiągnięciu 80. roku życia (Oscar za „Debiutantów” i nominacje za występy w „Ostatniej stacji” i „Wszystkich pieniądzach świata”).
6. – Krzysztof Kowalewski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Zagrał w ponad 150 filmach i serialach, a także ponad tysiącu przedstawieniach Teatru Polskiego Radia. Zostanie w pamięci jako Roch Kowalski z „Potopu”, Michał Roman z „Bruneta wieczorową porą”, Jan Hochwander z „Misia” czy pan Sułek ze słuchowiska „Kocham pana, panie Sułku”.
7. – Giuseppe Rotunno, włoski operator filmowy. To on był autorem zdjęć m.in. do „Lamparta”, „Satyriconu”, „Amarcordu”, „Miasta kobiet”, „Czerwonej Sonji”, „Przygód barona Munchausena” czy musicalu „Cały ten zgiełk”. Za zdjęcia do tego ostatniego filmu był zresztą nominowany do Oscara.
8. – Jean-Claude Carrière, francuski pisarz, dramaturg i scenarzysta filmowy. Przy jego wydatnej pomocy powstały scenariusze m.in. „Piękności dnia”, „Drogi mlecznej”, „Dyskretnego uroku burżuazji” (nominacja do Oscara), „Widma wolności”, „Mrocznego przedmiotu pożądania” (nominacja do Oscara), „Blaszanego bębenka”, „Nieznośnej lekkości bytu” (nominacja do Oscara), czy „Dantona” i „Biesów” Andrzeja Wajdy. Otrzymał też Oscara za całokształt. Z jego dorobku pisarskiego (m.in. sześciu powieści o Frankensteinie) wyszło w Polsce kilka dość przypadkowych książek.
8. – Mary Wilson, amerykańska piosenkarka, współzałożycielka i wieloletnia członkini The Supremes, jednego z najpopularniejszych zespołów kobiecych wszech czasów. Do dziś z czterech założycielek grupy pozostała przy życiu już tylko Diana Ross.
9. – Armando Anthony Corea, bardziej znany jako Chick Corea. Amerykański klawiszowiec jazzowy i kompozytor, jeden z pionierów gatunku fusion, grający go z założonym przez siebie zespołem Return to Forever. Zdobył 25 statuetek Grammy, a kolejnych 60 razy był nominowany.
10. – Larry Flynt, amerykański wydawca, założyciel „Hustlera”. pierwszego w USA czasopisma pornograficznego. Aktywnie walczył o wolność prasy, czym przysporzył sobie w kraju wrogów. W 1978 został postrzelony przez rasistowskiego aktywistę za opublikowanie w „Hustlerze” zdjęcia aktu miłosnego białej kobiety i czarnego mężczyzny, przez co do końca życia poruszał się na wózku inwalidzkim. Na bazie jego biografii Miloš Forman nakręcił „Skandalistę Larry’ego Flinta”.
11. – Antoni Kopff, pianista, kompozytor i aranżer, autor muzyki do szeregu przebojów, m.in. „Do zakochania jeden krok”, „Kiedy wiosna buchnie majem” czy „Bądź moim natchnieniem”. Wieloletni współpracownik Kabaretu Olgi Lipińskiej, producent muzyczny festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie.
11. – Rowena Morrill, amerykańska malarka i ilustratorka, tworząca przeważnie w konwencji fantasy i science fiction. Jedna z pierwszych kobiet, której prace zaczęły być szerzej stosowane na okładkach książek. Jej ilustracje zdobiły nie tylko okładki książek znanych autorów (Anne McCaffrey, Phillip K. Dick, Isaac Asimov, Theodore Sturgeon), ale trafiały także m.in. do „Playboya”, „Heavy Metalu” czy „Omni”, a nawet na ściany rezydencji… Saddama Husseina. Morrill cztery razy była nominowana do nagrody Hugo, a w 1984 otrzymała British Fantasy Award.
18. – Françoise Cactus, francuska współzałożycielka i wieloletnia wokalistka i multiinstrumentalistka duetu Stereo Total, mieszającego synth-pop, new wave, electronikę i pop.
22. – Lawrence Ferlinghetti, amerykański poeta, tłumacz, malarz, krytyk sztuki, aktywista i współzałożyciel księgarni i wydawnictwa City Lights. W Polsce obecny wyborem wierszy (a wydał 30 zbiorów, z których „A Coney Island of the Mind”, przetłumaczony na dziewięć języków, rozszedł się w milionie egzemplarzy) oraz świeżo wydaną powieścią autobiograficzną „Chłopiec”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Maj 2023
Esensja

31 V 2023

Powoli zbliżają się wakacje – co ciekawego warto spakować do waszych pleckaów i walizek?

więcej »

Stare wspaniałe światy: Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
Andreas „Zoltar” Boegner

31 V 2023

Autor tej dylogii, zaliczanej do klasyki przedwojennej brytyjskiej science fiction, urodził się w Smethwick pod angielskim Birmingham, co czyni go rodakiem i rówieśnikiem H. G. Wellsa. Na tym podobieństwa między obu pisarzami (pozornie) się kończą.

więcej »

Rynsztokowo: Filozofia „no future”
Marcin Knyszyński

28 V 2023

Mamy rok 1984. We Francji Michel Platini zamienia się w żywą legendę, czego świadkami są młodzi, dwudziestoletni bohaterowie powieści, przesiadujący w edynburskich pubach i oglądający przy piwie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Nie przypominają jeszcze ćpunów z „Trainspotting”, którzy nie chcieli wybierać niczego poza heroiną. Ale są na „dobrej” drodze.

więcej »

Polecamy

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”

Stare wspaniałe światy:

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.