Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)

W czerwcu:
6. – Rewaz Gabriadze, gruziński scenarzysta, dramaturg, reżyser, malarz i rzeźbiarz, założyciel teatru kukiełkowego w Kutaisi. Spod jego ręki wyszły ilustracje do ponad 50 książek, a także scenariusz do cieszącego się dziś ogromnym szacunkiem filmu „Kin-Dza-Dza!”. Zbiegiem okoliczności dwa tygodnie wcześniej, 18 maja, zmarł jeden z aktorów grających w tym filmie, Władimir Fiodorow. Ze względu na swój niski wzrost (130 cm) był obsadzany w charakterystycznych rolach – m.in. czarodzieja Czernomora w „Rusłanie i Ludmile” oraz Turanczoksa w „Przez ciernie do gwiazd”.
11. – Lucinda Ray, irlandzka aktorka i pisarka, specjalizująca się w prozie historical fiction mieszanej z romansem i dramatem. W Polsce ukazał się jej siedmiotomowy cykl „Siedem sióstr” oraz dziewięć samodzielnych powieści, z których największym powodzeniem cieszą się „Róża północy”, „Tajemnice zamku” i „Drzewo Anioła”.
13. – Ned Beatty, amerykański aktor charakterystyczny, pamiętany głównie z roli Arthura Jensena w „Sieci” (nominacja do Oscara) oraz Otisa z dwóch pierwszych „Supermanów”. Zagrał oprócz tego m.in. w „Uwolnieniu”, „Nashville”, „Wszystkich ludziach prezydenta”, „1941”, „O kobiecie, co malała”, „Czwartym protokole”, „Purpurowym pożeraczu ludzi”, „Wysłuchaj mej pieśni” (nominacja do Złotego Globu) czy „Zabójczym radiu”. To jego głos miał też burmistrz w „Rangu”.
18. – Takeshi Terauchi, japoński gitarzysta specjalizujący się w rocku instrumentalnym. Od 1962 roku praktycznie do śmierci występował ze stworzonymi przez siebie grupami (The Blue Jeans, krótko The Bunnys, a potem znowu The Blue Jeans, aczkolwiek w nowym składzie), grając koncerty głównie w… liceach. W jego repertuarze były zarówno utwory własne, jak i przeróbki znanych standardów (wliczając w to muzykę klasyczną i ścieżki dźwiękowe z filmów).
22. – Krzysztof Gradowski, reżyser i scenarzysta, który zapisał się w historii polskiej kinematografii czteroczęściowym cyklem zapoczątkowanym „Akademią pana Kleksa”, a także dość mrocznymi „Dziejami mistrza Twardowskiego”.
23. – Wojciech Karolak, polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor i aranżer. Brał udział w projektach Polish Jazz Quartet i Time Killers, grał na organach Hammonda na płycie „Tak! Tak!” Obywtela GC, skomponował muzykę m.in. do „Konopielki”, a także napisał muzykę do szeregu piosenek – z tekstami jego żony, Marii Czubaszek.
25. – Wes Madiko, znany też jako po prostu Wes. Kameruński muzyk i wokalista, który zrobił światową karierę dzięki płycie „Welenga”, zawierającej przeboje „Alane” i „Awa Awa”. W pamięci młodszych widzów zapisał się natomiast piosenką „In Youpendi”, stanowiącą część ścieżki dźwiękowej drugiej części animowanego „Króla Lwa”.
koniec
« 1 2 3
23 stycznia 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.