Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)

We wrześniu:
2. Mikis Theodorakis, grecki kompozytor, polityk i działacz na rzecz ochrony praw człowieka i pokoju, za którą to działalność był zresztą nominowany w 2000 roku do Pokojowej Nagrody Nobla. Skomponował ponad setkę piosenek, szereg utworów symfonicznych, kameralnych, kantat i oratoriów, do tego kilka baletów oraz oper. Ale pamiętany będzie głównie z muzyki filmowej – m.in. do „Elektry”, „Serpico” i oczywiście „Greka Zorby”.
6. – Jean-Paul Belmondo, francuski aktor i producent filmowy, początkowo powiązany z Nową Falą. Przeważnie grający twardzieli, największą popularność zdobył rolami w filmach „Do utraty tchu”, „Szpicel”, „Szalony Piotruś”, „Mózg”, „Dubler”, „Wspaniały”, „Zawodowiec” i „Raptus”.
6. – Tomasz Knapik, lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Czytał ścieżki dialogowe do setek filmów dystrybuowanych na VHS, później do filmów i seriali na Polonii 1, Polsacie i Tele 5. Był lektorem Polskiej Kroniki Filmowej. Jego charakterystyczny na co dzień słyszą pasażerowie warszawskich autobusów, tramwajów i metra.
9. – Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej, jeden z ostatnich wielkich polskich aktorów. Niezapomniany zarówno jako kapitan Sowa z „Kapitana Sowy na tropie” czy Tomasz Czereśniak z „Czterech pancernych i psa”, jak też jako wykonawca „Tupotu białych mew”, „W Polskę idziemy” czy „No co ja ci zrobiłem”.
15. – Doris Piserchia, amerykańska pisarka science fiction. Od 1966 pisała opowiadania, od 1973 powieści – m.in. „Star Rider” (feministyczne przygody amazonki podróżującej na planetę snów poprzez wielowymiarowy wszechświat), „Earthchild” (Ziemia w odległej przyszłości, kiedy nie ma już ludzi) czy „The Spinner” (horror sf o obcych pustoszących Ziemię). W 1983, po śmierci córki, porzuciła pisanie, skupiając się na wychowaniu trzyletniej wnuczki. W Polsce jej twórczość jest nieznana.
16. – Suzanne Lorraine Burce, bardziej znana jako Jane Powell – pod nazwiskiem zapożyczonym od postaci, jaką zagrała w debiucie. Aktorka, piosenkarka i tancerka, która zadebiutowała w wieku 15 lat w musicalu od razu w głównej roli. Wystąpiła – na ogół jako śpiewająca nastolatka, nawet po urodzeniu dziecka – m.in. w „Randce z Judy”, „Królewskim weselu”, „Siedmiu narzeczonych dla siedmiu braci” i „Całej naprzód”. Ściślejszą przygodę z kinem zakończyła w końcówce lat 50.
16. – Clive Sinclair, brytyjski wynalazca i konstruktor, prezes brytyjskiego oddziału Mensy w latach 1980-1997. To jego dziełem były komputery serii Sinclair: ZX-80, ZX-81 i ZX Spectrum, czyli coś, co pozwoliło wielu Polakom po raz pierwszy dowiedzieć się, czym jest gra komputerowa.
21. – Melvin Van Peebles, amerykański twórca filmowy, aktor, pisarz, dramaturg i kompozytor. Ze swoimi filmami „Watermelon Man” (biały rasista pewnego dnia staje się czarny, doświadczając szeregu nieprzyjemności w zupełnie nieoczekiwanych dla niego miejscach) i „Sweet Sweetback’s Baadasssss Song” (czarnoskóry chłopak od sex show pomaga aresztowanemu członkowi Czarnych Panter i odtąd musi uciekać przed policją) jest uważany za prekursora blaxploitation. Ojciec Mario Van Peeblesa.
26. – Ugo Malaguti, tytan włoskiej sceny literackiej SF. Pisarz, wydawca, tłumacz, krytyk i badacz literacki, scenarzysta filmowy. Założyciel wydawnictw Libra, Perseo i Elara, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Nova SF”. W Polsce znany z jednego jedynego opowiadania, i to napisanego na spółkę z Luigim Cozzim – „Śmierć prezydenta”.
koniec
« 1 2 3
24 stycznia 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.