Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.
Kolejny rok minął, i kolejni bardziej lub mniej znani twórcy popkultury – lub jej ikony – odeszli od nas, znajdując wieczne ukojenie w lepszym świecie. Są tu ludzie pióra, osoby związane z przemysłem filmowym, z muzyką, ale też i tacy, którzy w mniej konwencjonalny sposób odcisnęli piętno w światowej popkulturze. Lista oczywiście jest ograniczona do ważniejszych osób i z grubsza skrojona pod rodzimego odbiorcę, aczkolwiek i tak jej obszerność napawa smutkiem. Ale taka już kolej rzeczy – wielcy odchodzą, by zrobić miejsce młodszym, spośród których zapewne również uda się części wyrosnąć na mistrzów i zyskać sławę, nawet jeśli z czasem przemijającą.
W kwietniu odeszli:
1. – William Dale Fries Jr., bardziej znany jako C.W. McCall. Amerykański muzyk country i autor reklam, unieśmiertelniony piosenką „Convoy”, która osiągnęła szczyty popularności w USA i zainspirowała Sama Peckinpaha do nakręcenia filmu „Konwój”. Do którego zresztą McCall na nowo ją nagrał, dostosowując słowa do fabuły filmu.
3. – Lygia Fagundes Telles, brazylijska pisarka, o której mało kto by pamiętał, gdyby nie serialowa ekranizacja jej powieści „W kamiennym kręgu”. Z jej twórczości wyszło w Polsce jeszcze tylko kilka opowiadań.
6. – David McKee, brytyjski pisarz i ilustrator, twórca postaci „Elmera, słonia w kratkę”. Większość książeczek z liczącej ponad 40 tomów serii wyszła po polsku.
9. – Jack Higgins, właściwie Harry Patterson. Brytyjski autor powieści sensacyjno-przygodowych, których akcja przeważnie rozgrywa się w okresie II wojny światowej oraz zimnej wojny. Do najpopularniejszych jego tytułów należą „Orzeł wylądował” (pierwszy tom tetralogii z Liamem Devlinem), „Modlitwa za konających”, „Czas w piekle”, „Gra dla bohaterów” czy „Kryptonim »Walhalla«”.
15. – Liz Sheridan, amerykańska aktorka drugoplanowa i serialowa, która zapisała się w pamięci widzów rolami wścibskiej sąsiadki Raquel Ochmonek w „Alfie” oraz nadopiekuńczej matki Jerry’ego w „Kronikach Seinfelda”.
17. – Catherine Spaak, francuska i włoska aktorka i piosenkarka, która swego czasu święciła triumfy w europejskim erotyzowanym kinie, występując m.in. w „Kręgu” Vadima, „Oggi, domani, dopodomani” u boku Mastroianniego, „La matriarca” u boku Trintignanta, „Kocie o dziewięciu ogonach” Argento czy kiczowatej nunspolitation „Storia di una monaca di clausura”. Gdy jej gwiazda zaczęła gasnąć, poświęciła się dziennikarstwu.
18. – Valerio Evangelisti, włoski pisarz specjalizujący się w fantastyce i powieściach historycznych. Jego najbardziej znanym dziełem jest liczący 12 tomów cykl o inkwizytorze Nicolasie Eymerichu (ruchem konika szachowego wyszły u nas tomy 1, 5, 7 i 8) oraz trylogia „Nostradamus”. Oprócz tego po polsku wyszło jeszcze opowiadanie „Niebo” – w antologii „Kierunek 3001”.
18. – Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer i pianista. Autor ścieżki dźwiękowej do znacznej części filmów Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego i Krzysztofa Gradowskiego, pomysłodawca postaci Franka Kimono i autor piosenek z jej repertuaru, autor muzyki m.in. do „Żółtych kalendarzy”, „Kochać”, „Szparkiej sekretarki” i „Motylem jestem”, autor słów do… „Mydełka Fa” (muzykę skomponował jego syn, Mikołaj).
26. – Klaus Schulze, niemiecki muzyk, jeden z prekursorów rocka elektronicznego, współzałożyciel Ash Ra Tempel, uczestnik projektu The Cosmic Jokers, autor ponad 60 płyt studyjnych i koncertowych.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.