Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.
Kolejny rok minął, i kolejni bardziej lub mniej znani twórcy popkultury – lub jej ikony – odeszli od nas, znajdując wieczne ukojenie w lepszym świecie. Są tu ludzie pióra, osoby związane z przemysłem filmowym, z muzyką, ale też i tacy, którzy w mniej konwencjonalny sposób odcisnęli piętno w światowej popkulturze. Lista oczywiście jest ograniczona do ważniejszych osób i z grubsza skrojona pod rodzimego odbiorcę, aczkolwiek i tak jej obszerność napawa smutkiem. Ale taka już kolej rzeczy – wielcy odchodzą, by zrobić miejsce młodszym, spośród których zapewne również uda się części wyrosnąć na mistrzów i zyskać sławę, nawet jeśli z czasem przemijającą.
W kwietniu odeszli:
1. – William Dale Fries Jr., bardziej znany jako C.W. McCall. Amerykański muzyk country i autor reklam, unieśmiertelniony piosenką „Convoy”, która osiągnęła szczyty popularności w USA i zainspirowała Sama Peckinpaha do nakręcenia filmu „Konwój”. Do którego zresztą McCall na nowo ją nagrał, dostosowując słowa do fabuły filmu.
3. – Lygia Fagundes Telles, brazylijska pisarka, o której mało kto by pamiętał, gdyby nie serialowa ekranizacja jej powieści „W kamiennym kręgu”. Z jej twórczości wyszło w Polsce jeszcze tylko kilka opowiadań.
6. – David McKee, brytyjski pisarz i ilustrator, twórca postaci „Elmera, słonia w kratkę”. Większość książeczek z liczącej ponad 40 tomów serii wyszła po polsku.
9. – Jack Higgins, właściwie Harry Patterson. Brytyjski autor powieści sensacyjno-przygodowych, których akcja przeważnie rozgrywa się w okresie II wojny światowej oraz zimnej wojny. Do najpopularniejszych jego tytułów należą „Orzeł wylądował” (pierwszy tom tetralogii z Liamem Devlinem), „Modlitwa za konających”, „Czas w piekle”, „Gra dla bohaterów” czy „Kryptonim »Walhalla«”.
15. – Liz Sheridan, amerykańska aktorka drugoplanowa i serialowa, która zapisała się w pamięci widzów rolami wścibskiej sąsiadki Raquel Ochmonek w „Alfie” oraz nadopiekuńczej matki Jerry’ego w „Kronikach Seinfelda”.
17. – Catherine Spaak, francuska i włoska aktorka i piosenkarka, która swego czasu święciła triumfy w europejskim erotyzowanym kinie, występując m.in. w „Kręgu” Vadima, „Oggi, domani, dopodomani” u boku Mastroianniego, „La matriarca” u boku Trintignanta, „Kocie o dziewięciu ogonach” Argento czy kiczowatej nunspolitation „Storia di una monaca di clausura”. Gdy jej gwiazda zaczęła gasnąć, poświęciła się dziennikarstwu.
18. – Valerio Evangelisti, włoski pisarz specjalizujący się w fantastyce i powieściach historycznych. Jego najbardziej znanym dziełem jest liczący 12 tomów cykl o inkwizytorze Nicolasie Eymerichu (ruchem konika szachowego wyszły u nas tomy 1, 5, 7 i 8) oraz trylogia „Nostradamus”. Oprócz tego po polsku wyszło jeszcze opowiadanie „Niebo” – w antologii „Kierunek 3001”.
18. – Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer i pianista. Autor ścieżki dźwiękowej do znacznej części filmów Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego i Krzysztofa Gradowskiego, pomysłodawca postaci Franka Kimono i autor piosenek z jej repertuaru, autor muzyki m.in. do „Żółtych kalendarzy”, „Kochać”, „Szparkiej sekretarki” i „Motylem jestem”, autor słów do… „Mydełka Fa” (muzykę skomponował jego syn, Mikołaj).
26. – Klaus Schulze, niemiecki muzyk, jeden z prekursorów rocka elektronicznego, współzałożyciel Ash Ra Tempel, uczestnik projektu The Cosmic Jokers, autor ponad 60 płyt studyjnych i koncertowych.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Sierpień 2023
Esensja

31 VIII 2023

Oto co zrecenzowaliśmy w drugiej połowie wakacji.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (17)
Andreas „Zoltar” Boegner

30 VIII 2023

Czasami wyróżniane przez specjalistów książki nie mają żadnego większego oddźwięku w fandomie. Przyczyny są zapewne różne – tak, jak bardzo różne są tym razem przedstawione tytuły niemieckiej SF.

więcej »

Odyseja kosmiczna 2001: Pisarz i Reżyser
Miłosz Cybowski

25 VIII 2023

Ponad pół wieku upłynęło od książkowej premiery „Odysei kosmicznej 2001” i filmu Stanleya Kubricka o tym samym tytule. Oba są klasykami w swojej kategorii. I oba nie straciły dziś nic ze swojej jakości.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.