Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.
Kolejny rok minął, i kolejni bardziej lub mniej znani twórcy popkultury – lub jej ikony – odeszli od nas, znajdując wieczne ukojenie w lepszym świecie. Są tu ludzie pióra, osoby związane z przemysłem filmowym, z muzyką, ale też i tacy, którzy w mniej konwencjonalny sposób odcisnęli piętno w światowej popkulturze. Lista oczywiście jest ograniczona do ważniejszych osób i z grubsza skrojona pod rodzimego odbiorcę, aczkolwiek i tak jej obszerność napawa smutkiem. Ale taka już kolej rzeczy – wielcy odchodzą, by zrobić miejsce młodszym, spośród których zapewne również uda się części wyrosnąć na mistrzów i zyskać sławę, nawet jeśli z czasem przemijającą.
W lipcu odeszli:
2. – Peter Brook, brytyjski reżyser teatralny i filmowy, jeden z najważniejszych twórców teatralnych XX wieku. Spośród jego filmów warto wymienić „Operę żebraczą”, „Władcę much” (nominacja do Złotej Palmy), „Marat/Sade” (na bazie sztuki, za wyreżyserowanie której Brook dostał nagrodę Tony), „Króla Leara” i miniserial „Mahabharata” (nagroda International Emmy).
2. – Leonid Szwarcman, radziecki animator i scenograf. To dzięki niemu Kiwaczek (zwany też Czeburaszkiem) wyglądał tak, a nie inaczej.
4. – Kazuo Takahashi, bardziej znany jako Kazuki Takahashi. Japoński twórca mang, autor „Yu-Gi-Oh!”, niezwykle popularnej serii, która obrosła przynajmniej tuzinem animowanych seriali, kilkoma animowanymi filmami pełnometrażowymi (również i amerykańskim), grami video i karcianką, która trzyma światowy rekord sprzedaży kart (ponad 35 miliardów sztuk).
6. – James Caan, amerykański aktor. Spośród ponad setki ról warto wspomnieć o jego występach w „The Glory Guys” (nominacja do Złotego Globu”), „Ojcu chrzestnym” (jako Sonny Corleone; nominacja do Oscara i Złotego Globu), „Graczu” (nominacja do Złotego Globu), „Zabawnej damie” (nominacja do Złotego Globu), „Rollerballu” (nagroda Saturn), „Złodzieju” i „Misery” (nominacja do Saturna).
11. – Monty Norman, brytyjski kompozytor i piosenkarz, nie święcący może przesadnie wielkich triumfów, ale zapisany trwale w historii kina skomponowaniem przewodniej nuty do przygód Jamesa Bonda.
16. – Herbert W. Franke, austriacki naukowiec, prekursor komputerowej grafiki, speleolog, jeden z czołowych niemieckojęzycznych pisarzy SF. W Polsce ukazały się dwie jego popularnonaukowe książki („Magia cząsteczek” i „Mowa przeszłości”) oraz garść opowiadań (m.in. w „Problemach”).
17. – Eric Flint, amerykański pisarz specjalizujący się w fantastyce alternatywnej, pisujący na ogół w spółkach. W Polsce wyszły trzy części z wciąż rozrastającego się uniwersum 1632 o przerzuconym w XVII wiek miasteczku Grantville („1632” oraz napisane z Davidem Weberem „1633” i „1634: Wojna bałtycka”), trylogia „Królowa niewolników” z uniwersum Honor Harrington (na spółkę z Davidem Weberem), trylogia „Belizariusz” (na spółkę z Davidem Drake’em) oraz „Tyran”, ósmy tom cyklu „Generał” (również z Davidem Drake’em).
23. – Bob Rafelson, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Spod jego ręki wyszły m.in. „Głowa” (fabularne przedłużenie sitcomu z zespołem The Monkeys; scenariusz Rafelson pisał z Jackiem Nicholsonem), „Pięć łatwych utworów” (z Nicholsonem i Karen Black; film dostał nominację do Oscara), „Niedosyt” (z Jeffem Bridgesem, Sally Field i Arnoldem Schwarzeneggerem, który zdobył za swoją rolę Złoty Glob), „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” (z Nicholsonem i Jessicą Lange) i „Czarna wdowa” (z Debrą Winger i Theresą Russell).
24. – David Warner, brytyjski aktor filmowy i teatralny. Spośród ponad dwustu filmów i seriali, w których zagrał, z pewnością warto wymienić takie tytuły, jak „Morgan: przypadek do leczenia”, „Omen”, „Żelazny krzyż”, „Podróż w czasie”, „Bandyci czasu”, „TRON” (1982), „Zabójcze zaklęcie”, „W paszczy szaleństwa” czy „Titanic”.
25. – Yōko Shimada, japońska aktorka, która poza swoją ojczyzną była znana tak naprawdę z jednej roli – Mariko Tody z „Szoguna”. Otrzymała za nią zresztą Złoty Glob.
26. – James Lovelock, brytyjski niezależny naukowiec, autor tzw. hipotezy Gai, według której Ziemia, uznana wraz z wszystkim, co na niej żyje, jako jeden, wielki organizm, stanowi samoregulujący się system dążący do utrzymania optymalnych warunków niezbędnych do istnienia życia na planecie. W Polsce wyszła jedna jego książka – „Gaja: Nowe spojrzenie na życie na Ziemi”.
27. – Bernard Cribbins, brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny oraz piosenkarz. Z występów filmowych warto wspomnieć role w trzech częściach „Carry On” („Carry On Jack”, „Szpiegu do dzieła”, „Kolumbie do dzieła”), „Myszy na księżycu”, „Onej”, „Dalekach” i starym ”Casino Royale”.
30. – Grace Dell Nichols, bardziej znana jako Nichelle Nichols. Zapisała się w annałach kina jako porucznik Uhura z serialu i kilku kinowych „Star Treków”, jedna z pierwszych czarnoskórych kobiet z bardziej znaczącą rolą i pierwsza, która wykonała ekranowy pocałunek z białym mężczyzną.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.