Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (4/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (4/4)

W listopadzie:
7. – Leslie Phillips, brytyjski aktor, reżyser i producent. Przeważnie grał komediowe role amantów i erotomanów. Wystąpił m.in. w czterech filmach z serii „Carry On”, „Pożegnaniu z Afryką”, „Imperium Słońca”, „Szakalu”, „Tomb Raiderze”, „Venus” (nominacja do nagrody BAFTA) oraz serii o Harrym Potterze, gdzie podkładał głos do Tiary Przydziału.
8. – Dan McCafferty, szkocki wokalista, współzałożyciel i wieloletni frontman zespołu Nazareth, święcącego triumfy w połowie lat 70. płytami „Razamanaz”, „Loud ‘n’ Proud” i „Hair of the Dog”. Niemal równo 4 miesiące wcześniej – 5 lipca – zmarł inny z członków zespołu, gitarzysta Manny Charlton. Przy życiu został już tylko basista Pete Agnew.
14. – Jerzy Połomski, w rzeczywistości Jerzy Pająk. Piosenkarz i artysta estradowy, aktor teatralny. W latach 60. i 70. wylansował m.in. „Cała sala śpiewa z nami”, „Bo z dziewczynami”, „Co mówi wiatr”, „Moja miła, moja cicha”, „Nie zapomnisz nigdy”, „Wojewoda”.
15. – José León Sánchez, kostarykański pisarz z nadzwyczaj barwnym życiorysem. W 1950 roku został oskarżony o napaść na bazylikę de Los Ángeles i kradzież narodowych świętości, a następnie torturami zmuszony do podpisania zeznań i skazany na dożywocie w prymitywnym więzieniu na wyspie San Lucas. Uciekł, ale w wyniku narodowej obławy został złapany i osadzony w innym więzieniu. Przeniesiony do kolonii karnej zaczął pisać opowiadania i powieści. Po wypuszczeniu na wolność w 1970 r. wyjechał do Meksyku, kolejne 29 lat czekając na oficjalne oczyszczenie z zarzutów oraz przeprosiny ze strony Kościoła. Dwie najważniejsze jego powieści to „Isla de los hombres solos” i „Tenochtitlan”.
19. – Greg Bear, amerykański pisarz SF, zięć Poula Andersona. Spośród ponad 50 wydanych przez niego książek w Polsce wyszły: „Pieśń krwi” (rozwinięta z opowiadania nagrodzonego Hugo i Nebulą; nominacje do Hugo, Nebuli, BSFA) „Koncert nieskończoności” (nominacja do Locusa), „Wężomag”, „Radio Darwina” (Nebula, nominacje do Hugo, Locusa i nagrody Campbella), „Dzieci Darwina” (nominacje do Locusa i nagród Campbella oraz Clarke’a), „Eon” (nominacja do nagrody Clarke’a), „Wieczność”, „Głowy”, „Prom kosmiczny 03” oraz kontynuacje obcych serii powieściowych, czyli „Planeta życia” z uniwersum Gwiezdnych Wojen oraz „Fundacja i chaos”.
19. – Nico Fidenco, właściwie Demenico Colarossi. Włoski piosenkarz i kompozytor. W latach 60. święcił triumfy na włoskiej i brazylijskiej estradzie i w radiu. Później skoncentrował się na komponowaniu muzyki do spaghetti westernów i erotyki. To spod jego ręki wyszły ścieżki dźwiękowe do europejskiej serii „Emanuelle” z Laurą Gemser oraz do dwóch kultowych już dziś horrorów: „Wyspa ostatnich zombie” i „Porno holocaust”.
24. – Hans Magnus Enzensberger, niemiecki prozaik, poeta i eseista, redaktor prestiżowej serii wydawniczej Die Andere Bibliothek, jeden z najwybitniejszych pisarzy byłego RFN i najwybitniejszy niemiecki poeta nowej doby. W Polsce wyszły powieść „Józefina i ja”, biografia „Hammerstein, czyli upór. Niemiecka historia”, tomy esejów „Czechy nad morzem” i „Eliksiry nauki”, książki dla dzieci „Diabeł Liczbowy” i „Esterhazy. Historia o zającu” oraz sześć tomików poezji.
25. – Irene Cara, amerykańska wokalistka, kompozytorka i aktorka. Największą popularność zdobyła singlem „Fame”, na którym wykonywała nagrodzoną Oscarem piosenkę z musicalu o tym samym tytule, w którym zresztą grała główną rolę (nominacja do Złotego Globu), oraz piosenką „Flashdance… What a Feeling” (z muzycznego filmu „Flashdance”, za którą dostała Oscara, Złoty Glob (obie statuetki na spółkę z Giorgio Moroderem i Keithem Forseyem) oraz Grammy (za wykonanie)). Więcej o piosenkarce tutaj.
26. – Albert Pyun, amerykański reżyser i scenarzysta kina klasy B, urokliwego jednak i zapadającego w pamięć. Spod jego ręki wyszły m.in. „Miecz i czarnoksiężnik”, „Radioaktywne sny”, „Vicious Lips”, „Obcy z Los Angeles”, „Cyborg”, „Dollman”, „Nemezis” (cztery części), „Rycerze” (z Krisem Kristoffersonem) czy „Apokalipsa”.
28. – Clarence Gilyard Jr., amerykański aktor, który zdobył popularność jedną, jedyną rolą – strażnika Jimmy’ego Trivette w serialu „Strażnik Teksasu”, stałego pomocnika Chucka Norrisa. Poza tym pojawił się w drugoplanowych rolach m.in. w „Top Gunie” i „Szklanej pułapce”.
29. – Roman Załuski, reżyser i scenarzysta filmowy. To jego dziełami są „Kardiogram”, „Anatomia miłości”, „Rdza”, „Wyjście awaryjne”, „Och, Karol”, dwie części „Kogla-mogla” czy „Komedia małżeńska”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.