Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Czerwiec 2009

Esensja.pl
Esensja.pl
W chwili pisania tej notki w Esensjopedii znajdowało się dokładnie 99 książek zapowiadanych przez wydawców na czerwiec tego roku. Niestety, niewiele z nich wzbudziło zainteresowanie naszych redaktorów. Ostatecznie wybraliśmy dla Was pięć nowości i sześć wznowień wartych polecenia.

Esensja

Do księgarni marsz: Czerwiec 2009

W chwili pisania tej notki w Esensjopedii znajdowało się dokładnie 99 książek zapowiadanych przez wydawców na czerwiec tego roku. Niestety, niewiele z nich wzbudziło zainteresowanie naszych redaktorów. Ostatecznie wybraliśmy dla Was pięć nowości i sześć wznowień wartych polecenia.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Philip K. Dick ‹Humpty Dumpty w Oakland›
„Humpty Dumpty w Oakland” to wydana pośmiertnie wczesna, realistyczna powieść Philipa K. Dicka. Napisana w 1960 roku została odrzucona przez wydawców, by doczekać się publikacji dopiero w 1986 r. Ta ostatnia z wczesnych, jeszcze niefantastycznych powieści, opowiada dość złożoną historię relacji miedzy trzema osobami – sprzedawcą używanych samochodów Alem Millerem, mechanikiem samochodowym Jimem Fergessonem i inwestorem Chrisem Harmanem. Zważywszy na fakt, że powieść (kończąca okres wczesnych realistycznych historii i poprzedzająca najsłynniejsze dzieła fantastyczne) nie daje się w oczywisty sposób zinterpretować, można uznać ją interesujące ogniwo w literackim rozwoju Dicka i jego spojrzeniu na świat.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Krzysztof Kochański ‹Zabójca czarownic›
Krzysztof Kochański nie pisze zbyt wiele, a jeśli już ukazują się jakieś powieści, to spotykają się z dość mieszanym odbiorem („Mageot” i „Baszta Czarownic”). Ale jeśli chodzi o krótką formę, ten autor radzi sobie zupełnie nieźle – za prawie-debiutanckiego „Zabójcę czarownic” otrzymał wyróżnienie od redakcji „Fantastyki”, a napisane cztery lata temu „Interesy nie idą dobrze” otrzymały nagrodę czytelników „Nowej Fantastyki” oraz SFINKSa (w międzyczasie były też nagrody ogólnopolskich konkursów literackich, wyróżnienia „Młodego Technika” i inne). Oba te teksty, a także 6 innych, świeżych i trochę starszych, znajduje się w zbiorze, który wbrew tytułowi nie jest wznowieniem antologii z 1986 roku – dzisiejszy zbiór powtarza tylko dwa opowiadania z ówczesnej, o połowę cieńszej książeczki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dennis Lehane ‹Modlitwy o deszcz›
Dennis Lehane zdobył światowy rozgłos głównie dzięki świetnym ekranizacjom dwóch swoich powieści – „Rzeki tajemnic” i „Gdzie jesteś, Amando?”, ale i tak trzeba przyznać, że autor bardzo wysokiej klasy, jego thrillery nie są prostymi sensacyjnymi opowiastkami, ale potrafią stawiać poważne pytania, a na dodatek autor sprawdził się ostatnio w nowej roli – twórcy napisanej z rozmachem historyczno-społecznej epickiej historii o Bostonie z okresu po zakończeniu I wojny światowej „Miasto niepokoju” (recenzja wkrótce na łamach „Esensji”). „Modlitwy o deszcz” to kolejna historia ze znaną z „Gdzie jesteś, Amando?” parą detektywów Patrickiem Kenziem i Angelą Gennaro.
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Robert Silverberg ‹Roma Eterna›
Robert Silverberg to prawdziwy klasyk fantastyki, wielokrotnie nominowany do Hugo i Nebuli – w kilku ostatnich odsłonach „Do księgarni marsz” polecaliśmy kolejne wznowienia jego klasycznych dzieł. Tym razem wydawnictwo Solaris proponuje jednak coś innego – nowinkę. „Roma Eterna” to, nie licząc zbiorów opowiadań, najświeższa książka Silverberga – ukazała się w 2003 roku. Tym razem autor wziął pod pióro historię alternatywną, którą zbudował na założeniu trwającego aż do współczesności Imperium Rzymskiego, które upaść nie mogło, bo chrześcijaństwo nie powstało, po tym jak Izraelici nigdy nie wyszli z Egiptu… W kilkunastu powiązanych opowiadaniach, pisarz odsłania kolejne etapy tej historii, od XII wieku po założeniu Rzymu po rok 2723, będący odpowiednikiem lat 70. w naszej historii.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jeff VanderMeer ‹Podziemia Veniss›
Z jednej strony seria „Uczta wyobraźni” w której, jak już kiedyś pisaliśmy, po prostu nie ma słabych pozycji. Z drugiej Jeff VanderMeer, który dał się już poznać polskim czytelnikom świetnym „Miastem szaleńców i świętych”. Można więc kupować w ciemno, spodziewając się oryginalnego świata, onirycznego i surrealistycznego zarazem, a także sporej dozy czarnego humoru – tym razem raczej w realiach SF niż fantasy, co czyni zapowiedź tym bardziej intrygującą.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ken Kesey ‹Lot nad kukułczym gniazdem›
Dla wielu kultowy film Milosa Formana z oscarowymi rolami Jacka Nicholsona i Louise Fletcher, jeden z trzech w historii, które zgarnęły naraz 5 najważniejszych nagród (film, reżyser, scenarzysta, aktor, aktorka). Ale przecież historia McMurphy’ego, wywrotowego pacjenta szpitala psychiatrycznego, który walczy o to, by nie być stłamszonym przez bezduszny system, jest równie ciekawa na kartach książki. Może brak tu jest chwytającego za serce dramatyzmu i takich emocji, jakie oddali aktorzy przed kamerą, ale znacząco większa rola Wodza, podkreślenie symboliki Kombinatu jako opresyjnego systemu, fantasmagoryczne wizje rodem z tripu po LSD – wszystko to złożyło się na historię bodaj jeszcze bardziej intrygującą niż w wersji filmowej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Komuda ‹Wilcze gniazdo›
Komudę chwalił na naszych łamach Jacek Dukaj jako jednego z nielicznych autorów młodych stażem, którzy ryzykując wprowadzenie do fantastyki czegoś nowego, odnoszą sukces – nie gubią go ani nieporadności warsztatowe, ani zawężający krąg odbiorców światopogląd. Powieściowy debiut Komudy to przyjemna rozrywka bez wielkich pretensji literackich, o tyle ważna, że udanie odświeżająca modę na literaturę sarmacką, quasi-sienkiewiczowską, opowiadającą o wyjątkowo działającym na wyobraźnię okresie Rzeczpospolitej szlacheckiej – powracał do tych realiów później sam Komuda, a i inni zauważyli potencjał, np. Jacek Piekara ze swoim „Charakternikiem”. Komuda ma tę przewagę, że jest naprawdę specjalistą od tego wycinka polskiej historii, o czym świadczy choćby fakt stworzenia gry „Dzikie Pola”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Robert Ludlum ‹Rękopis Chancellora›
Gdybyście w życiu mieli przeczytać jedną, jedyną powieść Roberta Ludluma… to oczywiście powinna to być „Tożsamość Bourne’a”. Gdybyście mieli jednak sięgnąć po kolejną, nich będzie to „Rękopis Chancellora” (w poprzednich wydaniach nazywany manuskryptem). W przeciwieństwie do wielu innych pozycji Ludluma w tej mamy spójną i niegłupią fabułę, mądre wykorzystanie prawdziwych postaci (tu: J. Edgara Hoovera), dobrze poprowadzone zwroty fabularne i sensowne zakończenie. A także to, co zawsze było Ludluma wyróżnikiem – znakomite tempo akcji. Do tego zabawna gra z czytelnikiem, polegająca na sugerowaniu, że Chancellor to alter ego autora, a cała historia jest rzeczywistością. Ekranizacja się zbliża, więc nie przegapcie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Arthur Miller ‹Czarownice z Salem›
Arthur Miller jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich dramaturgów, i to nie tylko dlatego, że był mężem Marylin Monroe. Nieśmiertelną sławę przyniosły mu dwie sztuki. Co prawda nagrodę Pulitzera dostał za „Śmierć komiwojażera”, ale dla wielu istotniejsze są „Czarownice z Salem” – opowieść o XVII-wiecznym polowaniu na czarownice, które jest paralalelą XX-wiecznej nagonki rozpętanej przez senatora McCarthy′ego. Sztuka była dwukrotnie przenoszona na duży ekran (za wersję z 1996 roku, w której grali m.in. Winona Ryder i Daniel Day-Lewis, Miller dostał nominację do Oscara za najlepszy scenariusz), kila razy adaptowana na potrzeby telewizji i oczywiście tysiące razy grana w teatrach (w 1961 roku Robert Ward wystawił „Czarownice…” jako operę, za co otrzymał Pulitzera). Absolutna klasyka – warto tym bardziej, że wydawca zapowiada pierwszy pełny przekład, pełen didaskaliów i komentarzy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dan Simmons ‹Triumf Endymiona›
Od półtora roku w „Do księgarni marsz” polecamy kolejne części cyklu „Hyperion” (i później je recenzujemy) – „Hyperiona”, „Upadek Hyperiona” i „Endymiona” – uważamy bowiem opus magnum Simmonsa za jedno z najlepszych i najważniejszych dzieł w historii fantastyki. Nawet jeśli cała redakcja zgadza się, że podcykl traktujący o Endymionie jest wyraźnie słabszy od oryginału, a niektórzy wyżej stawiają młodszą dylogię „Ilion”/„Olimp”. „Triumf Endymiona” jednak trzeba przeczytać, bo to niezłe zakończenie bardzo dobrej sagi.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zadie Smith ‹Białe zęby›
Książka, która zrobiła furorę na Wyspach Brytyjskich, a i u nas doczekała się wielu pochlebnych recenzji. Debiut 25-letniej autorki, córki emigrantów z Jamajki, to współczesna opowieść o losach trzech emigranckich rodzin zamieszkałych w Londynie, poruszająca tematy tolerancji, asymilacji i własnej tożsamości. Od czasu wydania książki Zadie Smith zabłysnęła jako ambitna redaktor ciekawych zbiorów opowiadań, wydała kolejną powieść, „O pięknie”, ale z pewnością warto skorzystać z okazji, by zapoznać się z jej głośnym debiutem.
ZNIENACKI:
Polecana przez nas w kwietniu powieść Thomasa Pynchona ‹49 idzie pod młotek› ukazała się ostatecznie na początku maja.
koniec
1 czerwca 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Styczeń 2014
— Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sztuczni ludzie-nieludzie i potwory
— Konrad Wągrowski

Nominacje do Książki Roku 2009
— Esensja

Prezenty świąteczne: 100 książek, które powinieneś położyć pod choinką
— Esensja

Esensja czyta: Październik-listopad 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski, Krzysztof Wójcikiewicz

Rekonfiguracja
— Beatrycze Nowicka

100 najlepszych polskich opowiadań fantastycznych
— Esensja

Esensja czyta: Lato 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Do piekła i z powrotem
— Anna Kańtoch

Esensja czyta: Maj-czerwiec 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek, Agnieszka Szady, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.