Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Listopad 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
S.T. Joshi
‹H.P. Lovecraft. Biografia›
Twórca słynnej „mitologii Cthulhu” nazywany był „Samotnikiem z Providence” ponieważ większość czasu spędzał w domu i rzadko opuszczał rodzinne strony. Czy takie życie może być materiałem na dobrą biografię? My wierzymy, że tak, bo przecież to nie sensacje czy skandale decydują o jakości biografii, tylko solidna strona faktograficzna, a tego z pewnością nie zabraknie – dość wspomnieć, że książka S.T. Joshiego otrzymała w 1997 nagradę Brama Stokera w dziedzinie literatury faktu. Ciekawie brzmi też zapowiedź, że autor nie ograniczył się do postaci znanego pisarza, lecz rozszerzył swoje badania o wiele kwestii pobocznych, stąd np. dzięki książce będzie można poznać dzieje amerykańskiej literatury wagonowej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Andrzej Maleszka
‹Magiczne Drzewo. Tajemnica mostu›
Zaczęło się od serialu, po nim nadszedł film, a potem książkowa adaptacja jego scenariusza. Andrzej Maleszka idzie za ciosem i prezentuje kontynuację przygód Kukiego, Tosi, Filipa i innych dzieci w powieści „Tajemnica mostu”. Jak dotąd wszystkie odsłony „Magicznego Drzewa” podobały się i dzieciom i krytykom, mamy więc nadzieję, że tak będzie i tym razem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Henning Mankell
‹Niespokojny człowiek›
Właściwie moglibyśmy napisać „kolejna powieść Mankella z Kurtem Wallanderem w roli głównej” i zakończyć rekomendację. Jednak notka powinna mieć swoją długość, dodajmy więc, że Wallander ma już 55 lat, będzie dziadkiem, a tematyka powieści zahacza o wydarzenia z roku 1980 i nawiązuje do czasów zimnej wojny i rejsów tajemniczych łodzi podwodnych po szwedzkich wodach terytorialnych. Kryminał i powieść szpiegowska w jednym?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Yann Martel
‹Beatrycze i Wergili›
Kanadyjski pisarz Yann Martel zdobył rozgłos kilka lat temu książką „Życie Pi”, oryginalną opowieścią łączącą w sobie wątki filozoficzno-religijne z alegoryczną historią przygodową. Jego kolejna książka „We Ate the Children Last” do Polski nie dotarła, ale „Beatrycze i Wergili” ma szansę by zwrócić na siebie uwagę. Już tytułowe imiona, kojarzące się naturalnie z „Boską komedią” Dantego, ale też dziesiątkami nawiązań do tego dzieła, sugerują, że mowa będzie o literaturze jako takiej. Podobno ma być też o perypetiach pisarzy z nierozumiejącymi ich wydawcami, więc może być również zabawnie…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Haruki Murakami
‹1Q84›
Pierwszy tom trylogii cieszącego się u nas dużym zainteresowaniem japońskiego pisarza. Najnowsze dzieło Murakamiego w konstrukcji (dwa równoległe wątki) ma przypominać „Kafkę nad morzem”, tematycznie zaś – wedle zapowiedzi – powinno mu być blisko do niefikcyjnego i wciąż czekającego na polski przekład „Underground”, zawierającego wspomnienia ofiar ataku terrorystycznego sekty Najwyższa Prawda w tokijskim metrze. Poza problemem fanatyzmu religijnego możemy się też spodziewać nawiązań do Orwella (wszak tytuł zobowiązuje), a także interesujących postaci i niezwykłych światów podlanych sosem realizmu magicznego.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ozzy Osbourne
‹Ja, Ozzy›
Kolejna z długiej listy listopadowych biografii, w tym przypadku nawet autobiografii. Tym razem jednego z najsłynniejszych rockmanów świata, głośnego, kontrowersyjnego skandalisty, czyli Ozzy’ego Osborne’a. Nie mamy pojęcia, czy będzie to dzieło rzetelne, ale wiemy na pewno, że będzie barwne, głośne i przyciągające uwagę. Dla fanów wokalisty Black Sabbath pozycja obowiązkowa, dla innych być może ciekawa opowieść o kulisach życia rockmana.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Agnieszka Osiecka
‹Czytadła. Gawędy o lekturach›
Bardzo ciekawie zapowiadający się zbiór felietonów literackich Agnieszki Osieckiej. Poetka pisała je w latach 90. dla „Ex Libris”, dodatku „Życia Warszawy” o książkach. Wśród tekstów impresje i recenzje o dziełach tak różnych twórców jak Jerzy Pilch, Magdalena Samozwaniec, Adam Zagajewski, Witold Gombrowicz, Susan Sontag, Andrzej Żuławski, Philip Roth i… Danielle Steel. Publicystyka literacka się nie starzeje, więc z pewnością nadal warto sięgnąć po tę książkę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Salman Rushdie
‹Luka i ogień życia›
Dedykowana jednemu z synów Salmana Rushdiego baśń w nowoczesnym wydaniu, swoją formą nawiązująca do komputerowej gry. 12-letni Luka wstępuje do Królestwa Magii po tym jak jego ojciec zapada w śpiączkę. Luka chce zdobyć dla ojca jedyne skuteczne lekarstwo – Ogień Życia. I tak zaczyna się pełna alegorii przygoda na granicy magii i rzeczywistości…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Donald Spoto
‹Wyższe sfery. Życie Grace Kelly›
Donald Spoto, biograf zawodowy, który w szczególności upodobał sobie świat filmu lat 50. i 60., autor książek m.in. o Alfredzie Hitchcocku, Ingrid Bergman, Jamesie Deanie i Audrey Hepburn, bierze tym razem na warsztat Grace Kelly. A to, że życie jednej z najlepszych i najpiękniejszych aktorek epoki, która porzuciła film, by zostać księżniczką Monako, było fascynujące, jest sprawą raczej oczywista.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marina Tarkowska
‹Okruchy zwierciadła›
Marina Tarkowska wspomina dwóch bliskich sobie ludzi, wybitnych artystów. Jednego znanego na całym świecie, jednego z najsłynniejszych reżyserów filmowych, Andrieja Tarkowskiego, twórcę „Zwierciadła”, „Andrieja Rublowa”, „Solaris” i „Stalkera” – swego brata. Drugiego znanego dużo mniej, poetę Arsenija Tarkowskiego – swego ojca. Oczekujemy nie tylko ciekawych faktów, ale przede wszystkim osobistej, szczerej, poruszającej opowieści.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Guillermo del Toro, Chuck Hogan
‹Wirus›
Pierwsza część (za oceanem wydano już drugą) trylogii o wampirach. Brzmi banalnie, ale interesująca jest osoba autora – Guillermo del Toro, twórca „Labiryntu Fauna” i „Hellboya”, który zrobił sobie krótką przerwę od filmu. Pytanie tylko, ile w powieści jest z kinowego wizjonera, a ile z jego partnera, pisarza Chucka Hogana. Aczkolwiek mniej znany z dwójki autorów też jest ciekawą postacią – 5 lat temu został nagrodzony statuetką im. Dashiella Hammetta dla najlepszej powieści kryminalnej za „Miasto”, zekranizowane niedawno przez Bena Afflecka.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mario Vargas Llosa
‹Jak ryba w wodzie›
Po raz pierwszy od wielu lat decyzja komitetu literackiego Nobla nikogo nie zszokowała, a wiele osób uznało ją za słuszne zadośćuczynienie i uhonorowanie jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Na fali rozgłosu wokół nagrody otrzymujemy dzieło wyjątkowe, bo autobiografię twórcy. Gdy mowa o znakomitym pisarzu, który w do tego swym życiorysie ma kandydowanie na prezydenta Peru i związek z własną kuzynką, możemy mieć pewność, że lektura będzie arcyciekawa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Carlos Ruíz Zafón
‹Książę Mgły›
Kolejna na naszym rynku książka hiszpańskiego autora, który kilka lat temu przebojem zdobył polskich – i nie tylko polskich – czytelników. Czy Zafónowi uda się powtórzyć sukces bestsellerowego „Cienia wiatru”? „Gra Anioła” była blisko, „Marina” zdecydowanie dalej, a jak będzie z „Księciem Mgły”, literackim debiutem Zafóna? Tego jeszcze nie wiemy, ale książką niewątpliwie powinni się zainteresować ci, którzy lubią powieści pełne tajemnic, gdzie przygoda w klimacie lekkiej grozy przeplata się z nieco sentymentalnym wątkiem miłosnym. Że to staroświeckie? Może i tak, ale nie od dziś wiadomo, że staroświeckość ma wiele uroku, a Zafón jak nikt inny potrafi odświeżyć ją i uczynić dla współczesnego czytelnika interesującą. Na zachętę dodajmy jeszcze, że „Książę Mgły” został wyróżniony nagrodą Edebé, przyznawaną książkom przeznaczonym dla młodzieży.
« 1 2 3 »

Komentarze

01 XI 2010   16:57:00

Powinno się tu jeszcze znaleźć zbiorcze wydanie "Opowieści z Narnii" Lewisa, które ukaże się 10 listopada.

01 XI 2010   17:17:03

"Popiół i kurz" kawałem dobrej literatury? Raczej kawałkiem, kąskiem wręcz. W ogóle coś FS lubuje się w wznowieniach ostatnio. Gdzieś mi mignęło 438. "Dziedziczki" Pilipiuka.

A okładki biografii Tolkiena i "Cryptonomiconu" piękne :-) .

01 XI 2010   18:48:38

Proponuję zorganizować ankietę pt. "Jak szybko rozejdzie się cały nakład Cryptonomiconu"? ;)

01 XI 2010   23:31:20

Dzięki za listę, jesteście jak zwykle nieocenieni ;)
Chyba zbankrutuję w tym miesiącu... Nowy Dukaj, dzieła zebrane o Sherlocku, biografia Lovecrafta i do tego Bettelheim.

02 XI 2010   09:51:34

W ramach bankrutowania zachęcamy do korzystania z zamieszczonych u nas linków do Skąpca. (autoreklama)

04 XI 2010   20:23:39

Ej, niemogliście tutaj dać "Tuneli. Bliżej"?

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Dziwne fikcje: Zapomniane eony, nieskończone przestrzenie, bluźniercze abominacje
— Marcin Knyszyński

Do księgarni marsz: Kwiecień 2018
— Esensja

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Wrzesień 2016
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Co leży Pomiędzy?
— Magdalena Kubasiewicz

Esensja czyta: Lipiec 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXII – czerwiec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – czerwiec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXI – maj 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – maj 2012
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.