Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 13 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Lipiec 2009

Esensja.pl
Esensja.pl
Na pierwszy miesiąc wakacji proponujemy zestaw urozmaicony – klasykę i eksperyment literacki, powieści historyczne, fantastyczme, kryminały i literaturę faktu. Każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie.

Esensja

Do księgarni marsz: Lipiec 2009

Na pierwszy miesiąc wakacji proponujemy zestaw urozmaicony – klasykę i eksperyment literacki, powieści historyczne, fantastyczme, kryminały i literaturę faktu. Każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Bryan Burrough ‹Wrogowie publiczni›
Do naszych kin wchodzi film Michaela Manna z Johnnym Deppem i Christianem Bale’em, a my mamy okazję się przekonać, jak to było naprawdę z Johnem Dillingerem i resztą gangsterskiej ferajny. „Wrogowie publiczni” to pozycja obowiązkowa dla czytelników rozmiłowanych w teoriach spiskowych, którzy skróty CIA, FBI, KGB i PKO rozwijają bez mrugnięcia okiem. Jest to bowiem powieść o wojnie FBI z przestępczością zorganizowaną w Ameryce, od 1933 do 1936 roku, kiedy powstawali i upadali tacy giganci zbrodni jak Pretty Boy Floyd, Machine Gun Kelly czy Bonnie i Clyde. Osią książki jest historia powstania i rozwoju jednej z największych agencji wywiadowczych na świecie, czyli FBI, oraz ciekawy opis metod Johna Edgara Hoovera, który wsadzał do więzienia zarówno gangsterów żywych, jak i martwych.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marina Diaczenko, Siergiej Diaczenko ‹Miedziany Król›
Tym razem ukraińskie fantastyczne małżeństwo proponuje opowieść, której akcja rozgrywa się w uniwersum znanym z ich wcześniejszej powieści „Waran”. Główny bohater „Miedzianego Króla” ma ciekawą umiejętność, pozwalającą zapamiętywać całe książki już po pierwszym przeczytaniu, co jest godne pozazdroszczenia. Ta cecha i inne okoliczności sprawiają, że chłopak z popychadła i niewolnika zamienia się w przywódcę, którego armie mogą konkurować z największymi potęgami. Diaczenkowie swoją opowieść snują w taki sposób, że pozostawiają pewną dowolność w interpretacji losów bohatera, tak więc zachęcamy czytelników „Esensji” do przebycia tej niejednoznacznej wyprawy razem z autorami.
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Martha Grimes ‹Pod Anodynowym Naszyjnikiem›
To już trzecie spotkanie polskich czytelników z inspektorem Richardem Jurym i jego przyjacielem Melrose’em Plantem (oraz, mam nadzieję, z nieznośną ciotką Melrose’a, Agatą). Pierwszych tomów cyklu Marthy Grimes nie polecaliśmy, ale niniejszym śpieszę nadrobić to niedopatrzenie. Autorka przenosi nas w świat brytyjskich miasteczek, starych pubów, tajemniczych morderstw i, oczywiście, śledztw Scotland Yardu – czyli wszystkiego, czego oczekujemy po brytyjskim kryminale. Może to sprawiać wrażenie książek pisanych według „przepisu na bestseller”, jednak w dwóch pierwszych tomach efekt był ze wszech miar godny polecenia. Jako że do tej pory powstało już dwadzieścia jeden książek o śledztwach inspektora Jury’ego, można przypuszczać, iż kolejne pozycje nie tracą zbytnio na jakości.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Elfriede Jelinek ‹jesteśmy przynętą kochanie!›
Za sprawą wydawnictwa W.A.B. na polskim rynku w lipcu pojawi się debiutancka powieść Elfriede Jelinek, którą dotychczas przetłumaczyli jedynie Chińczycy. Nietypowa, eksperymentalna opowieść „jesteśmy przynętą kochanie!” to prowokacja, ośmieszająca kulturę konsumpcyjną i dyktat piękna. Jelinek miesza w niej różnorodne poetyki, lekceważy zasady interpunkcji i ortografii, łączy ze sobą sprzeczności. Te cechy spowodowały, że debiut artystki uważany jest za niedościgniony wzór eksperymentu literackiego. W rzeczywistości powstawał on w czasach, gdy autorka walczyła z depresją, zamknięta w pokoju z telewizorem, więc jest to dzieło dość specyficzne. Niemniej, poznać warto.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Komuda ‹Samowzaniec›, tom I
Na nadchodzące wakacje Jacek Komuda proponuje coś cięższego – Polaków w błyszczących zbrojach i odpłacanie Ruskim pięknym za nadobne. W pierwszym tomie z cyklu „Orły na Kremlu” Komuda wiedzie czytelników razem z polskimi wojskami do Moskwy po koronę carów i przypomina potęgę husarii, która zwyciężała na pustkowiach Rosji na wieki przed porażką Napoleona i III Rzeszy. Czytelnicy po Komudzie mogą spodziewać się nienagannej polszczyzny i naleciałości sarmackich w najlepszym wydaniu, więc z radością „Esensja” tę pozycję rekomenduje. W najgorszym wypadku powstała pierwszego sortu powieść historyczna.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wojciech Kuczok ‹Moje projekcje›
W tym miesiącu na rynku książki szykuje się prawdziwa gratka – zbiór esejów Wojciecha Kuczoka na temat recenzowania filmów, w którym uznany artysta radzi i wskazuje, w jaki sposób o kinematografii należy pisać i co robić, by dzieła na srebrnym ekranie miały więcej życia. Zbiór „Moje projekcje” kontynuuje myśli, których zaczyn czytelnicy mogli posmakować w tomie „To piekielne kino”, wydanym w 2006 roku. Wiadomo z niego, że Kuczoka ekscytują dzieła drenujące ciała i umysły, kino niepokorne, trudne dla odbiorców i niełatwe dla twórców. Prywatnie autor jest miłośnikiem X muzy i doktorantem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, więc zna się na rzeczy jak mało kto.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tanith Lee ‹Piratika›
Powieść Tanith Lee oprawę ma doprawdy zwodniczą: piersiasta piratka na okładce nie wydaje się zwiastować niczego dobrego, lecz jest dokładnie odwrotnie. Nie proponujemy czytelnikom „Esensji” marynistycznego porno, ale pełną humoru i akcji morską opowieść o piratach pióra bestsellerowej autorki. Bohaterką jest Artemisia Fitz-Willoughby, ze zrozumiałych względów określana jako Art., szesnastoletnia córka sławy mórz, legendarnej piratki. W szkole dla dobrze urodzonych panien Art. nie czuje się zbyt komfortowo, krew buzuje jej w żyłach i w końcu zaciągnie ją na pełne morze. Wcześniej jednak bohaterka zwerbuje starą załogę swojej matki i ruszy na poszukiwanie sławy. „Piratika” to wakacyjne serum na stresującą pracę i wyczerpującą sesję egzaminacyjną.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ray Bradbury ‹Ilustrowany człowiek i inne opowiadania›
Ray Bradbury to poeta SF – jego opowiadania przesiąknięte są niepowtarzalnym nastrojem, napisane pięknym językiem, intrygują i poruszają już od przeszło półwiecza. Bradbury bywa pesymistą, z niepokojem patrzącym w przyszłość ludzkości, wieszcząc wojny, upadek kultury i cywilizacji. Bywa optymistą, widzącym podbój obcych planet, ekspansję w kosmos. Jak u mało kogo wizje te się nie starzeją – może dlatego, że technika zawsze jest u niego drugoplanowa, pretekstowa, a ważny jest człowiek. „Ilustrowany człowiek” to obok „Kronik marsjańskich” i „K jak kosmos” najważniejszy zbiór opowiadań Bradbury’ego.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Astrid Lindgren ‹Pippi Pończoszanka›
Astrid Lindgren ‹Pippi wchodzi na pokład›
Astrid Lindgren ‹Pippi na Południowym Pacyfiku›
Czy Pippi Pończoszankę (niegdyś zwaną u nas Langstrumpf) trzeba komuś przedstawiać? Jedna z najsłynniejszych bohaterek twórczości Astrid Lindgren i książkowa towarzyszka dzieciństwa wielu z nas ma w sobie potencjał, by oczarowywać kolejne pokolenia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia w lipcu przypomni trzy książeczki z przygodami niesfornej dziewczynki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mario Vargas Llosa ‹Miasto i psy›
Na polski rynek trafia w tym miesiącu „Miasto i psy” – nieocenzurowana wersja zjawiskowego debiutu powieściowego Maria Vargasa Llosy. To ona zapewniła autorowi sławę i poczytność, bo jej egzemplarze demonstracyjnie palono przed szkołą wojskową Leoncio Prady w Limie (która rzekomo została przez pisarza kłamliwie przedstawiona). Jej kadeci w wizji Llosy rżną w karty, przemycają papierosy, wykradają nauczycielom pytania na testy, łajdaczą się na potęgę i znęcają się nad chłopcem zwanym Niewolnikiem. Co ciekawe, powieść pełna jest wątków autobiograficznych i celnych obserwacji społecznych. Ten głośny debiut zapoczątkował zainteresowanie literaturą iberoamerykańską na świecie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mario Vargas Llosa ‹Pochwała macochy›
„Pochwałą macochy” Llosa wspina się na nowe poziomy rozpusty. Pierwsze kroki uczynił w powieści „Ciotka Julia i skryba”, a w kolejnej książce zupełnie popuścił wodze fantazji. Powieść opowiada o namiętnych uniesieniach don Rigoberta i doňi Lukrecji, którzy wiodą szczęśliwe małżeńskie życie. Gdzieś na uboczu żyje jeszcze mały Fonsito, syn don Rigoberta z pierwszego małżeństwa, który zaczyna czuć cielesny pociąg do ponętnej doňi Lukrecji. Atmosfera stopniowo gęstnieje i, jak to u Llosy, zaczyna się robić parno. „Pochwała macochy” to naturyzm i realizm w wydaniu erotycznym, czyli rzecz piekielnie ciekawa, literatura pierwszego sortu i czysty zachwyt. Choć przygody z powieściami Llosy od „Pochwały macochy” zaczynać nie polecamy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Roland Topor ‹Księżniczka Angina›
Topor to prawdziwy człowiek orkiestra – pisarz, rysownik, reżyser teatralny i filmowy, a także aktor, scenarzysta i scenograf. Nieżyjący już francuski artysta lubował się w wyśmiewaniu postaw drobnomieszczańskich, a „Księżniczka Angina” zajmuje w jego dorobku miejsce wyjątkowe. Książka wydana po raz pierwszy w Polsce w 1986 roku łączy w sobie poezję, czarny humor i błyskotliwą inteligencję autora oraz przede wszystkim umiejętność ciągłego zaskakiwania czytelników. Ponadto „Książka Angina” ilustrowana jest rysunkami samego Topora, więc jest to dzieło złożone, hołdujące wielu poetykom – w sam raz dla czytelników „Esensji”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jürgen Thorwald‹Wielka ucieczka›
Dla miłośników powieści historycznych wyszperaliśmy ciekawą propozycję, którą na lipiec przedstawia Wydawnictwo Literackie. Jest to słynna książka Jürgena Thorwalda „Wielka ucieczka”, która wydana po raz pierwszy kilka lat po wojnie jest ustawicznie wznawiana i znajduje nowych nabywców. Ta przetłumaczona na kilkanaście języków na całym świecie opowieść o ostatnich dniach III Rzeszy koncentruje się na losach pojedynczych ludzi i ich rodzin. Niemieccy obywatele Prus Wschodnich, Pomorza i Śląska zimą i wiosną 1945 roku przeżywali przymusową migrację – przeżyło tylko kilkaset osób. Do dziś dokumentalna relacja Thorwalda uważana jest za przejmujące i niezrównane świadectwo wojny.
SPADKOWICZE:
Na lipiec przesunęła się premiera polecanego przez nas w czerwcu zbioru opowiadań „Zabójca czarownic” Krzysztofa Kochańskiego.
koniec
1 lipca 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Literacki voyeuryzm
— Marcin Mroziuk

Na piratów wciąż jest moda
— Anna Kańtoch

Dzień Dziecka: Książki naszego dzieciństwa
— Esensja

Nominacje do Książki Roku 2009
— Esensja

Moc płynąca z ksiąg i magii
— Marcin Mroziuk

Prezenty świąteczne: 100 książek, które powinieneś położyć pod choinką
— Esensja

Esensja czyta: Październik-listopad 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski, Krzysztof Wójcikiewicz

Książki kwartału: Lato 2009
— Esensja

Esensja czyta: Lato 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.