Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Dzień Dziecka: Książki naszego dzieciństwa

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 4 5 »

Esensja

Dzień Dziecka: Książki naszego dzieciństwa

Tove Jansson
‹Muminki› (cykl)
Tego chyba polecać nie trzeba – jedne z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek zostały napisane, i to nie tylko dla dzieci, ale dla czytelnika w każdym wieku – dorosły odnajdzie tu zachowania i typy charakterologiczne znane mu z rzeczywistości, bo chyba każdy zna co najmniej jedną znerwicowaną Filifionkę albo lubiącego porządkować innym życie Paszczaka, bądź czuje pokrewieństwo z nieśmiałym Homkiem… Piękne, plastyczne opisy i niezwykły klimat to tylko niektóre z zalet tych powieści. Choć nie polecamy czytania bardzo małym dzieciom „Doliny Muminków w listopadzie” oraz „Tatusia Muminka i morza” – za względu na smutny nastrój jednej książki i niepokojący drugiej nadają się one dla odrobinę starszych czytelników.
Przeczytaj też felieton Agnieszki Szady.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Piotr Jerszow
‹Konik Garbusek›
Jak to często w rosyjskich baśniach bywa, w pewniej wiosce żyje sobie trzech braci, z których najmłodszy – Wania, ma opinię lenia i głuptasa. A jednak to właśnie on wejdzie w posiadanie tytułowego konika Garbuska, który od tego czasu stanie się jego wiernym przyjacielem i będzie mu pomagał wydostawać się z rozlicznych opresji. Oto bowiem Wania trafi na carski dwór, a potem z powodu intryg masztalerza będzie musiał wypełniać rozmaite, niemal niewykonalne zadania, w rodzaju schwytania Żar-ptaka, czy porwania córki słońca. Dzięki Garbuskowi wszystko zakończy się dobrze – hucznym weseliskiem. „Konik Garbusek” zawiera wiele z tego, czego spodziewamy się po dobrej baśni: sympatycznych bohaterów, liczne, barwne przygody, prowadzące ku sprawiedliwemu i szczęśliwemu zakończeniu, pochwałę przyjaźni i lojalności, okruszynę magii a ponadto swoisty rosyjski koloryt. Poza tym, jako że historia jest spisana wierszem, całą książkę pochłania się szybko i bez znudzenia."Konik…” został właśnie wznowiony z klasycznymi ilustracjami autorstwa Jana Marcina Szancera.
Irena Jurgielewiczowa
‹O chłopcu, który szukał domu›
Piękna, choć równocześnie smutna opowieść o przyjaźni, miłości i odwadze. Osierocony przez wojnę Piotruś wyrusza na poszukiwanie córek kobiety, która się nim zaopiekowała. Dziewczynki zostały uprowadzone do Szarego Kraju, gdzie są zmuszane do niewolniczej pracy. Nasz bohater za sprawą czarów zostaje zmniejszony i zaczyna rozumieć mowę zwierząt, które pomagają mu w podróży, musi jednak uważać, aby nie zobaczył go żaden człowiek, gdyż wtedy nigdy już nie odzyska normalnego wzrostu.
Ludwik Jerzy Kern
‹Ferdynand Wspaniały› (cykl)
Dwie książki o Ferdynandzie to oniryczne (dosłownie) opowieści o psie, który przyjął ludzkie kształty i lepsze od ludzkich maniery. Pozostałości psiej natury pozwalają Ferdynandowi dokonywać niezwykłych czynów – łapać złodziei, rozmawiać ze zwierzętami, przegryzać kości. Z kolejkowiczami pogra w podawanie łapy, z dyrektorem polata windą i wspólnie powarczy… Ciepły humor i absurdalne zdarzenia to główne atuty tych pełnej życzliwości książek.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Rudyard Kipling
‹Księga dżungli›
„Księga dżungli” i „Druga księga dżungli” – na tych zbiorach opowiadań wychowały się już całe pokolenia, dla których zawołania „Pomyślnych łowów!” czy „Ja i wy jesteśmy jednej krwi” do dziś budzą dreszczyk emocji.
Mowgli jako małe dziecko zagubił się w dżungli podczas ataku tygrysa. Zaadoptowany przez wilczą rodzinę nauczył się języka zwierząt i przeżył wiele przygód, spośród których jedną z najbardziej dramatycznych jest opowieść o ataku rudych psów z Dekanu… choć chyba więcej emocji budzi historia dowodzonej przez Mowgliego zemsty dżungli na wiosce, której mieszkańcy chcieli skrzywdzić jego rodziców. Inne historie opowiadają o dzielnym ichneumonie walczącym z jadowitymi wężami, o przygodach młodego Eskimosa czy o zwierzętach służących w brytyjskiej armii w Indiach. Każde opowiadanie rozpoczyna i kończy przepiękny wierszowany utwór związany z jego treścią (najczęściej są to piosenki śpiewane przez któregoś z bohaterów).
Zofia Kossak
‹Topsy i Lupus›
Pełna uroku historia o Topsym – kanapowym piesku, którego właścicielka nauczyła porozumiewać się z ludźmi za pomocą wystukiwania łapą poszczególnych liter. W wyniku tej umiejętności Topsy zostaje porwany do cyrku prowadzonego przez niezwykle okrutnego dyrektora. Wilczur Lupus stara się odnaleźć przyjaciela. Oprócz wcigającej akcji wielką zaletą książki są bardzo naturalnie przedstawione zachowania zwierząt.
Jurij Kowal
‹Uciekł Napoleon Trzeci›
Choć akcja tej powieści nie dzieje się w Afryce ani w Australii, zawiera ona niezwykle egzotyczne słownictwo. Bo kto z młodocianych czytelnikow wie, co to kulebiak, machorka, walonki, czy wreszcie piesiec, który jest tytułowym bohaterem książki?
Napoleon Trzeci to uciekinier z fermy hodowlanej: nieznający życia poza klatką zwierzak styka się najpierw z zaśnieżoną przestrzenią pól i lasu, potem zaś z ludźmi i wiejskimi psami. Autor bardzo przekonująco ukazuje świat z perspektywy kierującego się głównie węchem czworonoga, dla którego wszystko w otoczeniu jest nowe i dziwne. Ale nie tylko Napoleon jest ważną postacią w powieści. Przedszkolak Sierpokryłow i jego starsza koleżanka Wiera przeżywają rozterki, czy oddać zbiega z powrotem na fermę (gdzie grozi mu przerobienie na futrzany kołnierz), czy zatrzymać u siebie, a może wypuścić, skoro najwyraźniej zmierza wprost na Biegun Północny?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Siergiej Kozłow
‹Jeżyk we mgle›
Cieniutki zbiorek miniatur literackich. Krótkie historyjki opowiadające o jeżyku, misiu, zającu i puchaczu urzekają malarskością i surrealistyczną atmosferą. Wystarczy choćby przypatrzeć się ich początkom: „Leśna polana zalana była po brzegi księżycowym blaskiem, gęstym jak parujące mleko. Gwiazdy otoczyły księżyc kołem niczym opieńki spróchniałą kłodę. Zając siedział pośrodku polany i był zupełnie niebieski. Siedział i grał na fujarce starą francuską piosenkę”, „Na kawałku brzozowej kory Miś narysował beczkę pełną miodu. Zjadł miód i zasnął.”, „Już od miesiąca Jeżyk co noc wdrapywał się na sosnę i odkurzał gwiazdy.”, „W piątek, trzynastego, po deszczu wyrosły w trawie zajęcze uszy.”. Szkoda, że rosyjska literatura dla dzieci nie jest już w Polsce tak często drukowana jak kiedyś. W oryginale teksty Kozłowa można znaleźć na stronie www.lib.ru/KOZLOW.
Beata Krupska
‹Sceny z życia smoków›
Jak powszechnie wiadomo, smoki to przyjazne, nieco ciapowate stworzenia, które uwielbiają zupę ogórkową i rock’n’rolla, a ich największym marzeniem jest założenie własnej drużyny piłkarskiej. W realizacji tego szczytnego celu będą im towarzyszyć: obrażalska żaba, motyle, pies z saksofonu, krokodyl gitarzysta i pewne przedpotopowe stworzenie. Książka Beaty Krupskiej pełna jest łagodnych absurdów i aluzji literackich, jak na przykład Smok Zygmunta, który imię otrzymał po pewnym znanym dzwonie. Dowiadujemy się też jak może wyglądać latanie ze smoczej perspektywy i jacy okrutni są rycerze walczący ze smokami. W ogóle, w „Scenach z życia smoków” tych ostatnich jest całkiem sporo.
Maria Krüger
‹Karolcia› (cykl)
Jeden z tych dziwnych przypadków, gdy szkolna lektura obowiązkowa okazuje się być bardzo zajmującą książką, która czyta się w dzieciństwie dla przyjemności, a nie z obowiązku. Historia magicznego koralika i rezolutnej dziewczynki jest i zajmująca, i magiczna, i tajemnicza, i zabawna. Nie traci też nic ze swego uroku po ponad 50 latach, o czym świadczą liczne wznowienia. Kto wie – może był tu potencjał na rodzimego „Harry’ego Pottera”? Maria Krüger dopisała jeszcze drugi tom przygód Karolci („Witaj, Karolciu!”), a w 2009 pojawiła się kontynuacja Krzysztofa Zięcika „Karolcia na wakacjach”.
Clive Staples Lewis
‹Opowieści z Narnii›
Opowieści z Narnii są utworem równie słynnym jak „Władca pierścieni”, a choć powstały w tym samym czasie (w dodatku obaj pisarze byli serdecznymi przyjaciółmi) i również należą do gatunku fantasy, są zupełnie inne od utworu Tolkiena. Zawarte w siedmioksięgu Lewisa alegorie chrześcijańskie (co prawda niektórzy z redaktorów Esensji mogą zaświadczyć, że dla części dziecięcych czytelników są one całkowicie niezauważalne) budzą niekiedy kontrowersje, jednak wszyscy czytelnicy doceniają styl i barwne, plastyczne opisy baśniowego świata, pełnymi garściami czerpiącego zarówno z mitów greckich jak i mitologii nordyckiej.
Siedem krótkich – jak na dzisiejsze standardy – powieści opowiada o kilkorgu brytyjskich dzieciach(tylko w jednej książce bohaterem jest chłopiec nie pochodzący z naszego świata), które przeżywają rozliczne, często niebezpieczne, przygody w czarodziejskiej krainie. Książki gloryfikują takie cnoty jak wierność, przyjaźń, poświęcenie, zaufanie i odwaga. Bohaterowie są sympatyczni, i to nie tylko ci będący ludźmi – w powieści występują bowiem faunowie, driady oraz mówiące zwierzęta.
« 1 2 3 4 5 »

Komentarze

« 1 3 4 5
22 XII 2017   00:24:18

Poszukuję książki-tytułu i autora, w której były wiersze m.in o Koperniku zaczynający się od słów: Daję słowo jakem sowa od prababki wiem to wszystko spamiętałem co do słowa zapisałem też na listku...

« 1 3 4 5

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Listopad 2019
— Esensja

Sześćdziesiąt lat minęło…
— Joanna Kapica-Curzytek

Do księgarni marsz: Kwiecień 2018
— Esensja

Do księgarni marsz: Grudzień 2017
— Esensja

Po trzy: Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Przeczytaj to jeszcze raz: Dlaczego warto odkurzać gwiazdy
— Beatrycze Nowicka

Kanon ze smoczej jaskini: Wspomnienia
— Beatrycze Nowicka

Bilbo bez tajemnic
— Konrad Wągrowski

Wielka przygoda puka do drzwi!
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Grudzień 2010
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Esensja gra z dziećmi
— Miłosz Cybowski, Alicja Kuciel, Marcin Mroziuk

10 najlepszych piosenek z kreskówek Disneya (2)
— Kamil Witek

Wszystko i jeszcze więcej
— Agnieszka Szady

10 najlepszych piosenek z kreskówek Disneya (1)
— Agnieszka Szady

My nie chcemy do pudełka!
— Agnieszka Szady

Tegoż twórcy

Powrót Misia o Małym Rozumku
— Konrad Wągrowski

Sześćdziesiąt lat minęło…
— Joanna Kapica-Curzytek

Mała Esensja: Niepozorny dom nad brzegiem morza
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Marzec 2017
— Dawid Kantor, Daniel Markiewicz, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Mała Esensja: Łobuziaki kontra złodzieje
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Wojny i śledztwa
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Najlepszy figlarz świata
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Śmiejmy się z Lottą!
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Marzec 2013
— Kamil Armacki, Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Alicja Kuciel, Jarosław Loretz, Paweł Micnas, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.