Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Maj 2013
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
W maju czytaliśmy trochę mniej, najwyraźniej spóźniona wiosna wyciągnęła nas z domów. Ale mniej nie znaczy wcale, tak więc zapraszamy do lektury majowej odsłony naszego cyklu.

Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin T.P. Łuczyński, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Esensja czyta: Maj 2013
[ - recenzja]

W maju czytaliśmy trochę mniej, najwyraźniej spóźniona wiosna wyciągnęła nas z domów. Ale mniej nie znaczy wcale, tak więc zapraszamy do lektury majowej odsłony naszego cyklu.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joanna Słupek [80%]
Niech was nie zmyli polski tytuł – to nie jest kolejna książka o nastolatce zakochanej w mrocznym nieznajomym – choć romansu w niej nie zabrakło. To historia siedemnastoletniej Briony Larkin opowiedziana przez nią samą, rozpoczynająca się słowami „Przyznałam się do wszystkiego i chcę zostać powieszona.” Wykreowana przez Franny Billingsley bohaterka wydaje się być prawdziwa – to młoda dziewczyna, która kiedyś spisywała opowieści Prastarych żyjących na pobliskich bagnach, która uważa się za czarownicę (co jest karane śmiercią) i nienawidzi samej siebie, ale wciąż próbuje walczyć z wrodzoną „niegodziwością”. Do wad książki można zaliczyć przewidywalne zakończenie, ale „Zakochana w mroku” należy do tych książek, o sile których nie stanowią fabularne niespodzianki, lecz styl i język opowieści, które potrafią uwieść, i ze mną im się to w pełni udało (choć, wnosząc z czytanych recenzji, mogą też odstraszyć).
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miłosz Cybowski [60%]
Klasyczna SF, prowokacyjny pomysł, ale mimo wszystko powieść, której czegoś brakuje. Obserwując perypetie bohaterów nie mogłem oprzeć się porównaniu „Gdzie wasze ciała porzucone” z przeczytanym niedawno „Światem czarownic”: w obu przypadkach mamy nowe uniwersum, konieczność zaadaptowania się do istniejących warunków oraz niezrozumiałych „obcych”, którzy docelowo stają się tymi złymi. Nie jestem pewien, czy (jak sugerowała Anna Kańtoch) niedociągnięcia wynikają z pośpiechu autora – myślę, że o wiele większą rolę odegrał tu brak spójnej wizji świata przedstawionego. Gdzieś w połowie książki historia traci impet, a wielka podróż podjęta przez Burtona i jego towarzyszy dobiega niespodziewanego końca. Końcówka zamiast wiele wyjaśniać, zadaje tylko dodatkowe pytania, na które odpowiedzi przyjdzie nam szukać w kolejnych tomach. Sam koncept świata-rzeki też całkiem nie przekonuje, choć trzeba przyznać, ma w sobie coś, co potrafi oczarować. Ale Farmer jak gdyby obawiał się zbyt ambitnego potraktowania swojego uniwersum, przez co musimy oglądać zaledwie drobne urywki i pojedyncze epizody. A do porządnej fantastyki naprawdę bardzo niewiele brakowało.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Jaciubek [100%]
Mikołajek już dawno wszedł do panteonu najważniejszych dziecięcych bohaterów i zdobył to miejsce całkowicie zasłużenie. Wznowiony w zeszłym roku przez Znak potężny tom przygód francuskiego urwipołcia i jego szkolnych kolegów przynosi osiemdziesiąt nowych historyjek. Zostały one zebrane przez Anne Goscinny, córkę twórcy postaci Mikołajka i nigdy wcześniej nie były publikowane. Zawsze mam wątpliwości co do podobnych inicjatyw, bo wynikają one zbyt często nie z chęci ofiarowania czytelnikom pełnoprawnego produktu, a zarobienia paru groszy na nazwisku znanego antenata. Na szczęście „Nowych przygód Mikołajka” ten problem nie dotyczy. To pełnoprawny zbiór w znakomitej większości fantastycznych historii z życia paczki łobuziaków z francuskiego miasta, ich przyjaciół, rodzin i znajomych, których cechami charakterystycznymi są humor na wysokim poziomie, rewelacyjne kreacje postaci, świetny język i jasność przekazu. A to wszystko jak zwykle ozdobione prostymi, a jednocześnie urzekającymi i bawiącymi do łez ilustracjami Sempé`a. I choć niektóre opowiastki wydają się być dziś nieco wątpliwe wychowawczo, to nie wpływa to negatywnie na odbiór całości. Od czego w końcu są czytający dzieciom rodzice, jak nie od tego, by wyjaśnić dzieciom, że nie zawsze należy brać przykład z Mikołajka, a już na pewno nie zawsze – z jego ojca. „Nowe przygody…”, podobnie jak wszystkie inne książki z cyklu francuskiego duetu Sempé i Goscinny, mają tę niewątpliwą zaletę, że bawią równie mocno dzieci, jak i dorosłych. A to wielka sztuka i wśród lektur dla maluchów rzadkość.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Mroziuk [60%]
Wprawdzie ostatni tomu cyklu „Upiór Południa” jest znacznie ciekawszy niż poprzedzające go „Burzowe Kocię”, ale niestety nie dorównał poziomem „Pamięci umarłych”. Niewątpliwie Maja Lidia Kossakowska potwierdziła po raz kolejny swój talent do budowania niezwykłej atmosfery, a także sprawność warsztatową pozwalającą tworzyć jej utwory utrzymane w różnej stylistyce. W tej krótkiej powieści głównym atutem jest właśnie niesamowity klimat ośrodka dla psychicznie chorych, w którym główny bohater zmaga się ze swoją amnezją. Z prawdziwym zainteresowaniem obserwujemy więc jego przybycie do „Purpurowej Magnolii” oraz nawiązywanie znajomości z innymi pensjonariuszami, których przeszłość również skrywa mroczne tajemnice. Wkrótce zaczynają się dziać rzeczy, które trudno byłoby racjonalnie wytłumaczyć… Problem tkwi w tym, że zdecydowanie zbyt szybko możemy domyślić się zarówno, czym w rzeczywistości jest ten zakład, jak i charakteru win byłego żołnierza. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że miała to być przede wszystkim opowieść grozy, ale jednak po skończonej lekturze pozostało mi uczucie niedosytu, że autorka dość powierzchownie podeszła do tematu rozliczeń z wydarzeniami okresu tużpowojennego. Oceny ani „Czasu mgieł”, ani całego cyklu nie podnosi też Epilog, będący kontynuacją Preludium z „Czerni”. Niestety, ta klamra kompozycyjna tak naprawdę niewiele wnosi do tetralogii, a wręcz sprawia wrażenie dodanej nieco na siłę.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joanna Kapica-Curzytek [70%]
Powieść uhonorowana Nagrodą Man Booker Prize w 2009 roku opowiada o interesującym etapie z życia Króla Henryka VIII, gdy chciał unieważnić małżeństwo ze swoją pierwszą żoną Katarzyną Aragońską i poślubić Annę Boleyn. Toczy się zawiły spór, w czym wielki udział ma Tomasz Cromwell, „szara eminencja” króla. Hilary Mantel uczyniła go głównym bohaterem powieści, ukazując jego długą życiową drogę od syna kowala aż do wysoko postawionego, zaufanego doradcy Henryka VIII. Książka jest dla polskiego czytelnika trudna w odbiorze, zwłaszcza od strony merytorycznej. Jej lektura wymaga dobrej orientacji w historii Anglii i wiedzy „kto był kim”, by móc z powodzeniem przedzierać się przez gąszcz postaci i ich poczynania oraz odczytać wszelkie subtelności opisywanych tu licznych knowań i intryg. Forma literacka także nie ułatwia odbioru: styl jest bardzo hermetyczny i monotonny, nie ma nic wspólnego z zapierającą dech w piersiach historyczną powieścią akcji. Książka przypomina raczej wielki fresk, w którym podziwiamy mistrzostwo w odtworzeniu najmniejszych szczegółów. Autorce udało się jednak pokazać spór o rozwód Henryka nie w ciasnych kategoriach „relacji damsko-męskich”, ale jako ambicjonalny zatarg między Tomaszem Cromwellem a jego politycznym przeciwnikiem kardynałem Tomaszem Wolseyem. Ta sprawa nie tylko dzieliła wewnętrznie Anglię, ale miała pierwszorzędne znaczenie dla całej Europy, w której za sprawą Henryka VIII zmieniły się proporcje politycznych sił. Za pierwszą żoną stała Hiszpania, zaś w sprawie unieważnienia małżeństwa negocjowano z Watykanem i szukano w Europie sojuszników. Warto sięgnąć po tę powieść, jeśli chcemy się dowiedzieć jak doszło do przewrotu religijnego w Anglii i jak narodził się kościół anglikański.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin T.P. Łuczyński [40%]
Jejku, co to była za nuda! Przypomniał mi się Adolf Nowaczyński, który pisał rozmaite paszkwile i napadał na ludzi na łamach gazet, a prywatnie był bardzo nieśmiały i ujmująco uprzejmy. Ewidentnie są ludzie, u których różne media wyzwalają różne pokłady. Marek Raczkowski jest wirtuozem satyrycznego rysunku (jego tłum demonstrantów, trzymających transparent z napisem: „Kurwa mać!”, ociera się o geniusz). Ale w wywiadzie-rzece o pretensjonalnym tytule: „Książka, którą napisałem, żeby mieć na dziwki i narkotyki” rysownik przypomina kota przerobionego na psa, który się odszczekuje prześladowcom z pańskiego dworu – nie sposób słuchać jego miauczenia. Raczkowski dysponuje niesamowitym zmysłem obserwacyjnym, jego karykatury są znakomite, liczę że – jako wielki fan jego kreski – ma jeszcze przed sobą mnóstwo rzeczy do narysowania. Dla równowagi. Bo do powiedzenia nie ma kompletnie niczego ciekawego.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joanna Kapica-Curzytek [90%]
Książka została w tym roku wyróżniona Nagrodą Historyczną Tygodnika „Polityka” w kategorii: Pamiętniki i wspomnienia. Jej autorka, profesor Dorota Simonides należy do najbardziej rozpoznawalnych osób związanych ze Śląskiem. Jest naukowcem (zajmuje się folklorystyką), zajmowała się również działalnością społeczną i polityczną: była posłanką i senatorem. Czytamy o latach jej dzieciństwa w górniczej rodzinie, w społeczności, gdzie więzi były wyjątkowo silne, a wartości wyraźnie określone, co budowało wewnętrzną dyscyplinę. Kolejne lata to studia, rozpoczęcie pracy, pokonywanie etapów naukowego awansu. Autorka interesująco opisuje niełatwe realia życia w latach 50. i 60. XX wieku, gdy o wiele rzeczy trzeba było zabiegać z wielkim wysiłkiem. Później przychodzi czas działalności parlamentarnej. Gdy parlamentarzystów obserwuje doświadczony folklorysta – możemy dowiedzieć się wielu zaskakujących rzeczy związanych z kulisami ich pracy. Interesujące są też opisy zagranicznej działalności profesor Simonides, która pracowała w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE. Dzięki temu podróżowała po całym świecie, spotykając się z ciekawymi ludźmi, w tym znanymi osobistościami. Książkę czyta się znakomicie, autorka pisze z dystansem wobec siebie i subtelnym poczuciem humoru, niezależnie od tego, czy chodzi o opisy psikusów z dzieciństwa, czy spotkania „na salonach”. Nie koncentruje się przesadnie na sobie. Pisze za to dużo o ważnych dla niej osobach, ale tylko tyle, ile uważa za stosowne, bez nadmiernego odsłaniania niczyjej prywatności. Autobiografia jest mocno osadzona w otaczającej rzeczywistości. Szczególnie ważny jest tu kontekst przynależności do – ukształtowanej przez historię – śląskiej społeczności, posiadającej wysokie poczucie własnej tożsamości. Dzięki temu udało się autorce nakreślić panoramiczny i barwny obraz swojej małej ojczyzny: Śląska z czasów jej dzieciństwa, który przeszedł już do legendy i Śląska współczesnego, wraz z jego najważniejszymi problemami i dylematami, nierzadko bolesnymi.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jarosław Loretz [10%]
Najczystszy, najprawdziwszy bełkot. Nie wiadomo, po co napisany, tak jak i nie wiadomo, po co wydany. Zgaduję, że autorka zachwyciła się koncepcją przyuważoną w amerykańskiej komedii „Klik: I robisz co chcesz”, gdzie znudzony życiem bohater mógł sobie dzięki specjalnemu pilotowi przeskakiwać na przyspieszonym podglądzie mniej interesujące kawałki swojego życia, po czym ją bez większego zastanowienia zaadaptowała i rozbudowała. Bo jej cajtfikser jest właśnie takim pilotem, tylko bardziej: pozwala nie tylko „przewijać” przykre czy nieciekawe sytuacje do przodu, ale również i skakać wstecz – o minutę (przed wypadkiem), godzinę (dla powtórzenia seksu) czy wręcz i dekadę (by zmienić życiową decyzję). Sęk w tym, że nic nie wiadomo ani o pochodzeniu urządzenia (a jest w wielu odmianach i w masowej produkcji), ani o jego budowie (ponoć jest wielkości telefonu komórkowego i zasila je licha bateryjka), ani o jego działaniu (ot, wciska się guzik i fabuła przeskakuje… gdzieś), a już w ogóle jest bajzel, jeśli chodzi o same zmiany w czasie (teoretycznie nikt nie jest ich świadom, ale niektórzy jednak są; teoretycznie nie da się grzebać w cudzej przeszłości, ale niektórzy to jednak robią) i o ich wpływ na ogólną rzeczywistość (a wcale go nie widać, mimo że gadżetem bezustannie bawią się SETKI MILIONÓW OSÓB na całym świecie). Zamierzeniem autorki było prawdopodobnie napisanie płochej krotochwilki o nierozważnych zabawach czasem, ale nie dość, że co i rusz paskudnie się sypie nieprzemyślana kreacja świata, to w dodatku powieść przypomina literackie śmietnisko. Nie aż tak znowu liczne gładkie i dowcipne zdania toną z kretesem pośród strzępów surrealistycznych rojeń i prowadzących na manowce dyskusji, nie będących w stanie nadać żadnego zauważalnego sensu skaczącej to tu, to tam akcji, posiekanej na drobne kawałki i losowo rozrzuconej po króciutkich rozdziałkach. No i ten wszechmocny z założenia Bóg, który też nie może obejść się bez cajtfiksera…
koniec
31 maja 2013

Komentarze

31 V 2013   12:28:14

Jarku, jak Ty to robisz, że po TAKICH filmach masz jeszcze tyle samozaparcia, żeby czytać TAKIE książki?! :)

01 VI 2013   02:17:15

A bo ja wiedziałem, że zabieram się za knota? A nie lubię zostawiać książek niedoczytanych. ;)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Superwizja
Joanna Kapica-Curzytek

15 IV 2024

Zamieszkały w Berlinie brytyjski reportażysta podróżuje po niemieckim wybrzeżu. Jego znakomite „Duchy Bałtyku” są zapisem odkrywania, skrawek po skrawku, esencji niemieckiej duszy.

więcej »

PRL w kryminale: W kamienicy na Złotej
Sebastian Chosiński

12 IV 2024

W 1957 roku, na fali październikowej „odwilży”, swój powieściowy debiut opublikowała – dotychczas zajmująca się głównie dziennikarstwem – Anna Kłodzińska (w tym momencie miała już czterdzieści dwa lata). Wtedy nikt jeszcze nie mógł przewidywać, że za sprawą książki „Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny” na literacką scenę wkroczy jedna z najbardziej znanych postaci peerelowskiej literatury kryminalnej.

więcej »

Destrukcyjne układy
Joanna Kapica-Curzytek

11 IV 2024

W czeskiej powieści kryminalnej „Pięć martwych psów” najważniejsze są zwierzęta, i to nie tylko te tytułowe. Zespół śledczych z Ołomuńca musi poradzić sobie z trudnym zadaniem.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Październik-listopad 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski, Krzysztof Wójcikiewicz

P jak Pomysł i P jak Pośpiech
— Anna Kańtoch

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.