Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Karolina Korwin Piotrowska
‹Ćwiartka raz›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułĆwiartka raz
Data wydania20 maja 2014
Autor
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN978-83-7839-758-8
Format168×240mm
Cena44,—
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Rozrywkowa historia Polski
[Karolina Korwin Piotrowska „Ćwiartka raz” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
To jedyny w swoim rodzaju leksykon historii polskiej kultury popularnej i showbiznesu oraz fascynujący opis rewolucyjnych przemian kulturowych, które dokonały się u nas w ciągu ostatnich 25 lat. Budzi wzruszenie i niedowierzanie, że w ciągu pierwszego ćwierćwiecza „wolnej Polski” wydarzyło się u nas aż tak wiele.

Joanna Kapica-Curzytek

Rozrywkowa historia Polski
[Karolina Korwin Piotrowska „Ćwiartka raz” - recenzja]

To jedyny w swoim rodzaju leksykon historii polskiej kultury popularnej i showbiznesu oraz fascynujący opis rewolucyjnych przemian kulturowych, które dokonały się u nas w ciągu ostatnich 25 lat. Budzi wzruszenie i niedowierzanie, że w ciągu pierwszego ćwierćwiecza „wolnej Polski” wydarzyło się u nas aż tak wiele.

Karolina Korwin Piotrowska
‹Ćwiartka raz›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułĆwiartka raz
Data wydania20 maja 2014
Autor
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN978-83-7839-758-8
Format168×240mm
Cena44,—
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Mijający rok przyniósł nam między innymi dwudziestą piątą rocznicę pierwszych po wojnie – częściowo – wolnych wyborów i otwarcie nowego rozdziału w historii Polski. Z tej okazji często i chętnie wracamy pamięcią do ówczesnych wydarzeń, przypominając sobie atmosferę tamtych czasów, gdy rozpoczęły się w naszym kraju wielkie zmiany. O tych latach, które minęły od pamiętnego roku 1989, najczęściej jednak myśli się i pisze w kategoriach przemian politycznych i społecznych, ekonomicznym bilansie zysków i strat, jak uczynili to pięć lat wcześniej W. Bereś i K. Burnetko w książce „Nasza historia. 20 lat RP.pl”. Karolina Korwin-Piotrowska – w nieco podobnej formie – podjęła się próby spojrzenia na lata „wolnej Polski” przez pryzmat tego, co dokonało się w tym czasie przede wszystkim w polskiej rozrywce.
Jak wiemy, wydarzenia – a było ich całe mnóstwo – następowały po sobie lawinowo. Autorka okiełznała tę lawinę, nadając książce ścisłą chronologię i omawiając każdy rok w osobnym rozdziale. Większość z nas na ogół wspomina przeszłość „od wewnątrz”, z punktu widzenia swoich prywatnych przeżyć, własnych emocji i doświadczeń. Tutaj patrzymy na wszystko „z lotu ptaka” i w dodatku już z pewnej czasowej perspektywy. To układa się nam w interesujący całościowy obraz: nie widać tu osobnych, oderwanych od siebie wydarzeń, ale dokonujące się procesy (przede wszystkim – nieodwracalnie postępującą dominację rozrywki, w dodatku coraz bardziej banalnej i niewyszukanej). Dostrzegamy wewnętrzną logikę pewnych trendów, przemian w modzie, mentalności i obyczajowości, widzimy, co było epizodyczną nowinką (pamiętacie białe skarpetki do mokasynów?), a co na dłużej zagościło w naszej kulturze i na stałe zmieniło jej obraz.
Nie trzeba się obawiać, że układ książki przypomina podręcznik historii – jej lektura jest pasjonująca i pochłania bez reszty. Autorka podzieliła poszczególne rozdziały na wydarzenia w dziedzinie muzyki, filmu i towarzyskiego życia „gwiazd”. To o tych „działkach” przeczytamy w książce najwięcej. Na marginesach książki wspomniane są też inne charakterystyczne wydarzenia, dzięki czemu możemy sobie przypomnieć na przykład rok denominacji złotego, to, kiedy powstały poszczególne stacje telewizyjne albo w którym roku mogliśmy obserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Są także odnotowane najważniejsze zdarzenia polityczne oraz zestawienia laureatów najważniejszych nagród (Wiktory, Fryderyki, Paszporty Polityki, itp.)W obliczu takiej różnorodności informacji, doskonałym suplementem tej książki byłby alfabetyczny indeks osób i tytułów, co znacznie ułatwiłoby czytelnikom wyszukiwanie tego, co dla nich najciekawsze.
Najbardziej udanymi fragmentami książki są te, w których Karolina Korwin-Piotrowska omawia dorobek polskiego kina na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat. Autorka, zresztą znawczyni zagadnienia jako dziennikarka zajmująca się między innymi filmem, pisze o polskich produkcjach ciekawie i z zaangażowaniem, jak mało kto. Recenzuje udane i nieudane role, dzieli się z czytelnikiem swoimi subiektywnymi przemyśleniami na temat fabuły filmów. Wskazuje, dlaczego ten czy inny obraz jest ważny (lub nawet przełomowy) dla najnowszego polskiego kina i kultury, nawet jeśli utarła się opinia, że jest to przeciętna produkcja i „nic w niej nie ma”. Gruntowna znajomość rzeczy i entuzjazm autorki naprawdę się udziela, niejeden z nas będzie zapewne chciał „odrobić lekcję”, sięgając – być może już po raz kolejny – po któryś z omawianych filmów. Jak się okazuje – wiele z nich zyskuje w miarę upływu czasu.
Widzimy także różnie układające się drogi kariery ludzi showbiznesu, o których autorka potrafi pisać niemniej barwnie. To, że tak dużo miejsca w książce Karoliny Korwin-Piotrowskiej zajmują „gwiazdy”, nie powinno dziwić. Jest ona doświadczoną dziennikarką i od wielu lat zajmuje się tą tematyką. W „Ćwiartce raz” potrafiła zatem w ciekawy sposób ująć fenomen sławy i popularności, a przede wszystkim – pokazać różne barwy obecności ludzi w popkulturze. Są tutaj, owszem, plotki i ploteczki, ale chodzi głównie o uchwycenie ewolucji na niespotykaną wcześniej skalę tego zjawiska, które nazywamy dziś celebryctwem. Korwin-Piotrowska odnotowuje drobne, z pozoru nic nie znaczące szczegóły i wskazuje: to z czym obecnie mamy do czynienia w świecie „gwiazd” nie dzieje się bez przyczyny. Konsekwentnie, rok po roku, zostają pokonywane kolejne granice prywatności, przyzwoitości, chamstwa i cynizmu, a przecież – strach się bać – życie towarzyskie i uczuciowe celebrytów toczy się nadal…
Trudno się od lektury oderwać. Znajdziemy w książce to, co sami dobrze pamiętamy, i ze wzruszeniem (może także z niedowierzaniem?) przypomnimy sobie wydarzenia, które być może zatarły się nam już w pamięci. Dla najmłodszych czytelników, którzy słabo te lata pamiętają, będzie to bez wątpienia interesująca lekcja historii naszej kultury. Najważniejsze jest jednak to, że w „Ćwiartce…” udało się znakomicie uchwycić i utrwalić klimat tamtych czasów, dla wielu z nas niełatwych, bo pod względem ekonomicznym – twardych i wymagających. W tych latach było wszystko: „paździerz” i „Bizancjum”, kicz i wielka sztuka, wzloty i upadki. Czy uświadamiamy sobie, że pierwsze lata po 1989 roku to czasy bez komputera i Internetu? Dzisiaj – nie do pomyślenia.
Możemy się także przyjrzeć, jak wyglądały starsze okładki różnych pism (ach, te przedphotoshopowe stylizacje!) Ich zamieszczone reprodukcje, jak zapomniane i zagubione zdjęcia, przypominają dawne wydarzenia, osoby i mody. Książka powstała zresztą w dużej mierze po przejrzeniu dawnych roczników czasopism, z których autorka wybrała to, co najbardziej charakterystyczne i godne uwagi. Jej omówienia trafiają w sedno, są przenikliwe i błyskotliwe. Gdyby tylko jeszcze jakiś redaktor mógł wyciąć z tekstu niemal stale powtarzające się (i dlatego tak irytujące) wyrażenie „na bogato”, lektura całości byłaby wyłącznie czystą przyjemnością.
Książka ma także tę zaletę, że nie trzeba czytać jej chronologicznie, można do niej zaglądać „na wyrywki” i co jakiś czas do niej powracać. Zaryzykuję nawet tezę, że jej treść będzie stawała się z czasem coraz cenniejsza: oto mamy ciekawy i atrakcyjnie wydany leksykon historii kultury popularnej pierwszych dwudziestu pięciu lat po 1989 roku. Niebanalna to kronika, ciekawy obraz nas, Polaków, frapujące świadectwo przemian, a także pełen emocji pokoleniowy pamiętnik, gdyż autorka jest tych wydarzeń bezpośrednim uczestnikiem – cieszy się czasami odzyskanej wolności, przeżywa je i dokumentuje. W przedmowie książki „Ćwiartka raz” Karolina Korwin-Piotrowska zapowiada nam „fenomenalny rollercoaster wspomnień” i dotrzymuje słowa. Z nawiązką!
koniec
17 listopada 2014

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Superwizja
Joanna Kapica-Curzytek

15 IV 2024

Zamieszkały w Berlinie brytyjski reportażysta podróżuje po niemieckim wybrzeżu. Jego znakomite „Duchy Bałtyku” są zapisem odkrywania, skrawek po skrawku, esencji niemieckiej duszy.

więcej »

PRL w kryminale: W kamienicy na Złotej
Sebastian Chosiński

12 IV 2024

W 1957 roku, na fali październikowej „odwilży”, swój powieściowy debiut opublikowała – dotychczas zajmująca się głównie dziennikarstwem – Anna Kłodzińska (w tym momencie miała już czterdzieści dwa lata). Wtedy nikt jeszcze nie mógł przewidywać, że za sprawą książki „Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny” na literacką scenę wkroczy jedna z najbardziej znanych postaci peerelowskiej literatury kryminalnej.

więcej »

Destrukcyjne układy
Joanna Kapica-Curzytek

11 IV 2024

W czeskiej powieści kryminalnej „Pięć martwych psów” najważniejsze są zwierzęta, i to nie tylko te tytułowe. Zespół śledczych z Ołomuńca musi poradzić sobie z trudnym zadaniem.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż autora

Superwizja
— Joanna Kapica-Curzytek

Destrukcyjne układy
— Joanna Kapica-Curzytek

Jeszcze jeden dzień bliżej naszego zwycięstwa
— Joanna Kapica-Curzytek

Wspierać rozwój
— Joanna Kapica-Curzytek

Jak w operze
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie wierzyć w nieprawdę
— Joanna Kapica-Curzytek

Smuga cienia
— Joanna Kapica-Curzytek

Bieg codziennego, zwykłego życia
— Joanna Kapica-Curzytek

Oblicza strachu
— Joanna Kapica-Curzytek

Smutki i radości
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.