Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Sierpień 2016
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jarosław Loretz [60%]
Przedziwna lektura. Wartka, lekko napisana, zgrabnie wplatająca się w nasze realia, nie gubiąca tempa… Ale i posiadająca luki w konstrukcji świata. Bo – tak na zdrowy rozsądek – skąd wzięli się Nocarze, czyli „dobre” wampiry? Przecież syntetyczną krew, którą pijają, produkuje się raczej od niedawna, więc co pijali wcześniej, przed wymyśleniem tej krwi? I czemu Renegatami zwie się akurat tych, którzy pozostali wierni obyczajom „przodków"? A oprócz tego – skoro i tych „złych”, i tych „dobrych” jest takie multum, to dlaczego ogół ludzi uważa istnienie wampirów za duby smalone?
Powiedzmy jednak, że na pewne rzeczy można przymknąć oko, a co do innych mieć nadzieję, że wyjaśnią się w kolejnych tomach. Żadną miarą nie da się jednak przejść obojętnie nad konstrukcją postaci. Ta jest bowiem boleśnie młodzieżowa i co i rusz kłuje niczym zadra w pośladku. Komandosi, otrzaskani ze śmiercią, wielokrotnie w życiu ranieni, beztrosko sypiący gradem kul na prawo i lewo, irytująco często zachowują się jak spazmujące nastolatki. Co parę stron chlipią z trwogi, ciemnieje im w oczach z ulgi bądź truchleją z grozy, z ogromną trudnością opanowując drżenie rąk i nóg. Istny cud, że nikomu nie zwisają z nosa gile. Takie zachowania, w połączeniu z naiwnymi, chwilami mocno łopatologicznymi dialogami, stwarzają u bardziej dojrzałego czytelnika swędzący dysonans – bo książka po części wygląda na młodzieżową, ale przecież dobrze się czyta i sporo w niej trupów. Tak to jednak jest, gdy bez głowy próbuje się za jednym zamachem trafić do dwóch niezupełnie zbieżnych ze sobą grup czytelniczych. W tej sytuacji i tak dobrze, że autorce nie udało się tu upchnąć rozbudowanego wątku romantycznego.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joanna Kapica-Curzytek [70%]
Ponad dwadzieścia lat temu bestsellerem była książka „Tylko razem z córką” Betty Mahmoody, amerykańskiej żony Irańczyka. Cały świat czytał o jej dramatycznej ucieczce z Iranu wraz z pięcioletnią córeczką. Uciekały od przemocy domowej, gróźb śmierci, fanatyzmu religijnego i kulturowej obcości. Przypadek Betty i jej córki doprowadził do zmiany prawa międzynarodowego w kwestii dzieci z mieszanych małżeństw. W tej książce – będącej swoistą kontynuacją wspomnień matki – do głosu dochodzi córka Mahtob, obecnie ponaddwudziestoletnia. Przeczytamy o jej zmaganiach z traumą przeszłości. Przeżycia pozostawiły w jej pamięci i psychice trwały ślad. Długo po powrocie do USA obie z matką obawiały się, że ojciec je odnajdzie i spełni swoją groźbę, mszcząc się za splamienie honoru rodziny. Książka przedstawia wydarzenia z perspektywy dziewczyny, która w Iranie przeżyła 18 miesięcy. „Nareszcie wolna” jest także głębokim i poruszającym studium wybaczania. Mahtob wybaczyła ojcu, ale stanowczo odmawiała jakiegokolwiek z nim kontaktu: „ojciec umarł dla mnie w dniu, gdy matce i mnie zagroził, że nas zabije”, wyznaje. Autorka książki była też do końca życia ojca (zmarłego w 2009 roku) ofiarą jego emocjonalnego szantażu – wiele wysiłku kosztowało ją, by starać się zachować w tej sytuacji wewnętrzny spokój i równowagę. Wielkie znaczenie ma dla niej religia (jest protestantką). Poza tym Mahtob jest zwyczajną dziewczyną, wchodzącą w dorosłe życie. Kończy studia i rozpoczyna pracę – wyzwolona od przeszłości i traumatycznych przeżyć, których jednak nie zapomniała.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joanna Słupek [70%]
Możnaby pomyśleć że to kolejna skandynawska seria detektywistyczna (nie kryminalna!) dla młodzieży, których ostatnio pojawiło się sporo. Owszem, nadnaturalne zagadki, które rozwiązuje troje głównych bohaterów są osią fabuły: dom, w którym wydaje się straszyć w pierwszym tomie i tajemniczy chłopiec nie pozostawiający śladów na śniegu w drugim. Autorka porusza jednak również problemy o wiele bardziej życiowe jak utrata ojca czy problemy imigrantów – zarówno tych najnowszych jak i mieszkających w nowym kraju od dawna – przy czym udaje się jej uniknąć dydaktycznego smrodku, nie stawia też prostych diagnoz. Jeśli szukacie dla swoich dzieci czegoś nieco poważniejszego, a jednocześnie jeszcze nie sięgającego problemów okresu dojrzewania to cykl Kristiny Ohlsson może być dobrym wyborem.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Anna Nieznaj [80%]
Praca popularnonaukowa, jak zwykle w tej serii bardzo interesująca, a przy tym – to już mniej oczywiste – zaskakująco przystępna dla szerszej publiczności. Autor jest profesorem epidemiologii genetycznej, opisuje tu przede wszystkim swoje prace nad rejestrem bliźniąt jednojajowych.
W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że główna myśl książki gubi się w gąszczu anegdotycznie opisanych życiorysów osób uwzględnionych w badaniu. Uczonych interesowały w zasadzie wszystkie aspekty ich biografii: choroby, orientacja seksualna, skłonność do wahań nastroju, inteligencja czy wybrana ścieżka życiowa.
Jednak najprościej ujęty klucz do tej mnogości przykładów czytelnik dostaje już w tytule: skupiając się na oczywistych podobieństwach bliźniąt jednojajowych, pomijamy to, co właśnie w ich przypadku widać najmocniej czyli fundamentalną unikalność każdego człowieka. W sytuacji wspólnie odziedziczonego DNA, a zazwyczaj również podobnego środowiska wychowawczego, te różnice – w tak wielu aspektach ludzkiego funkcjonowania – stają się cennym materiałem dla badaczy stawiających stare pytanie o to, czy człowiek jest „sobą” z urodzenia czy też czekającą na zapisanie tabula rasa. Jeżeli dobrze rozumiem, autor skłania się do opinii podzielanej przez wiele matek wielodzietnych: jesteśmy odmienni już u swoich najwcześniejszych początków, a dalsze losy tylko ten stan potęgują.
Książka prof. Spectora jest nowa (oryginał z 2012 r.) i pozwala czytelnikom, którzy tak jak ja nie mają nic wspólnego zawodowo z biologią, zetknąć się przynajmniej powierzchownie z gorącym tematem epigenetyki.
koniec
« 1 2
31 sierpnia 2016

Komentarze

31 VIII 2016   16:21:01

Zabawne, że Zajdla dostało opowiadanie, które do antologii nie trafiło.

31 VIII 2016   21:07:51

Nie trafiło, bo jest dostępne w innej darmowej antologii.

01 IX 2016   20:35:23

Zachęcam do ściągnięcia sobie "Legend polskich" :) Przyjemna lektura i jak sądzę, każdy sobie znajdzie przynajmniej 1-2 teksty, które się spodobają.

02 IX 2016   17:04:43

Tak, wiem o "Legendach polskich"; nawet czytałem i uważam, że tamte opowiadania są lepsze od utworów zgromadzonych w zbiorze "zajdlowskim". Jest jednak coś ironicznego w tym, że Zajdla dostaje opowiadanie, którego nie ma w "Nominacjach do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Edycja 2016", bo, jak mniemam, Allegro nie wyraziło zgody.

02 IX 2016   22:35:25

Czy ja wiem, czy nie wyraziło? W papierowej wersji (na Polconie) był komplet.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Szereg niebezpieczeństw i nieprzewidywalnych zdarzeń
Joanna Kapica-Curzytek

21 IV 2024

„Pingwiny cesarskie” jest ciekawym zapisem realizowania naukowej pasji oraz refleksją na temat piękna i różnorodności życia na naszej planecie.

więcej »

PRL w kryminale: Biały Kapitan ze Śródmieścia
Sebastian Chosiński

19 IV 2024

Oficer MO Szczęsny, co sugeruje już zresztą samo nazwisko, to prawdziwe dziecko szczęścia. Po śledztwie opisanym w swej debiutanckiej „powieści milicyjnej” Anna Kłodzińska postanowiła uhonorować go awansem na kapitana i przenosinami do Komendy Miejskiej. Tym samym powinien się też zmienić format prowadzonych przez niego spraw. I rzeczywiście! W „Złotej bransolecie” na jego drodze staje wyjątkowo podstępny bandyta.

więcej »

Mała Esensja: Trudne początki naszej państwowości
Marcin Mroziuk

18 IV 2024

W dziesięciu opowiadań tworzących „Piastowskie orły” autorzy nie tylko przybliżają kluczowe momenty z panowania pierwszej polskiej dynastii władców, lecz również ukazują realia codziennego życia w tamtej epoce. Co ważne, czynią to w atrakcyjny dla młodych czytelników sposób.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Kukiełkowy rewolucjonista
— Joanna Kapica-Curzytek

Krwiopijcy znad Wisły
— Cyryl Twardoch

Wampiry w służbach specjalnych
— Małgorzata Klimowicz

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Lektura w splotach
— Jarosław Loretz

Mała Esensja: Tajemnicze królestwo
— Marcin Mroziuk

Prawdziwe życie Luke’a Skywalkera
— Konrad Wągrowski

Siedem dni, które wstrząsnęły Szwecją
— Sebastian Chosiński

Telenowela transylwańska
— Michał Foerster

Krwiopijcy znad Wisły
— Cyryl Twardoch

Wampiry w służbach specjalnych
— Małgorzata Klimowicz

Świeczka
— Magdalena Kozak

Strój
— Magdalena Kozak

Pędziwiatr
— Magdalena Kozak

Tegoż autora

Szereg niebezpieczeństw i nieprzewidywalnych zdarzeń
— Joanna Kapica-Curzytek

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Uczmy się języków!
— Marcin Osuch

Superwizja
— Joanna Kapica-Curzytek

Zapiski niedzielnego gracza: Wolność i swoboda
— Miłosz Cybowski

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Destrukcyjne układy
— Joanna Kapica-Curzytek

Z filmu wyjęte: Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Jeszcze jeden dzień bliżej naszego zwycięstwa
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o grach: Rodzina jest najważniejsza
— Miłosz Cybowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.