Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Barbara Wysoczańska
‹Świat na nowo›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułŚwiat na nowo
Data wydania26 października 2022
Autor
Wydawca Filia
ISBN978-83-8280-288-7
Format608s. 135×205mm
Cena47,90
Gatunekhistoryczna, obyczajowa
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Reszta się ułoży
[Barbara Wysoczańska „Świat na nowo” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
„Świat na nowo” rozgrywa się tuż po wojnie na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. Jak to jest, gdy całe życie trzeba zaczynać od początku, walcząc przy tym o miłość i dokonując trudnych wyborów?

Joanna Kapica-Curzytek

Reszta się ułoży
[Barbara Wysoczańska „Świat na nowo” - recenzja]

„Świat na nowo” rozgrywa się tuż po wojnie na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. Jak to jest, gdy całe życie trzeba zaczynać od początku, walcząc przy tym o miłość i dokonując trudnych wyborów?

Barbara Wysoczańska
‹Świat na nowo›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułŚwiat na nowo
Data wydania26 października 2022
Autor
Wydawca Filia
ISBN978-83-8280-288-7
Format608s. 135×205mm
Cena47,90
Gatunekhistoryczna, obyczajowa
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
To już trzecia powieść Barbary Wysoczańskiej, która zadebiutowała znakomicie przyjętym utworem „Narzeczona nazisty”. Na uwagę zasługuje także „Siła kobiet”. Autorka urodziła się w Nowej Soli – i to tam toczy się akcja „Świata na nowo”. W książce uchwycony został szczególny okres w dziejach zachodnich terenów naszego kraju. Po przyłączeniu ich do Polski po 1945 roku wysiedlano zamieszkałych tam Niemców i autochtonów. Na ich miejsce przyjeżdżali na stałe mieszkańcy z Kresów Wschodnich, które to terytoria zostały po wojnie wcielone do ówczesnego ZSRS.
Jest lipiec 1945 roku. Poznajemy rodzinę Malczewskich z Drohobycza. Nie mają wyboru i muszą opuścić swoje rodzinne miasto. Pożegnanie jest traumatyczne i bolesne. Zostawiają za sobą na zawsze nie tylko całe swoje dotychczasowe życie: majątek i rzeczy osobiste, ale także groby bliskich. Los zaprowadził ich do Nowej Soli – po powojennej zmianie granic miasta na zachodzie Polski (obecnie w województwie lubuskim).
Początkowe fragmenty powieści są zdecydowanie najlepsze: wiele emocji budzą sceny rozstania z rodzinnymi stronami Malczewskich oraz ich trudna podróż pociągiem na nowe miejsce zamieszkania. Towarzyszy temu wielkie poczucie niepewności. „Jak to możliwe, że kiedyś byliśmy ludźmi – mieliśmy normalne domy, codzienność, obowiązki, pracę i naukę – a teraz jesteśmy istotami bez przyszłości, za cały majątek mając garstkę rzeczy osobistych i wspomnienia”, zastanawia się główna bohaterka, dwudziestokilkuletnia Lidia Malczewska. Ale jest i nadzieja: „Będzie dobrze (…). Najważniejsze, że wciąż żyjemy. Tylko to się liczy. Reszta się ułoży”, pociesza Lidię jej siostra.
I rzeczywiście, zaczyna się układać, i to dosyć szybko. Lidia wpada w oko Szczepanowi Andryszkowi, wysoko postawionemu wojskowemu, który w mieście czuwa nad bezpieczeństwem i porządkiem. Jest on przedstawicielem Ministerstwa Ziem Odzyskanych, nadzorującym przyjmowanie repatriantów ze Wschodu. W mieście, rzecz jasna, stacjonują także oddziały Armii Czerwonej. Wszystko musi iść zgodnie z linią przyjętą przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej…
Lidia znajduje zatrudnienie jako pielęgniarka w sowieckim szpitalu wojskowym. Pewnego dnia zostaje tam przywieziony ciężko ranny partyzant, Janek Zieliński. Wymaga szczególnej opieki – i nic dziwnego, że między nim a jego opiekunką rodzi się także głęboka więź. Czy romans odmieni życie obojga? Niestety, sprawy wydają się o wiele bardziej skomplikowane.
Historyczne tło pierwszych lat Polski Ludowej jest w powieści obecne, choć jestem zdania, że pod tym względem o wiele lepiej przedstawia się niemiecka część akcji w „Narzeczonej nazisty”. W „Świecie na nowo” mamy czytelne nawiązania do ówczesnej polityki nowych władz, aby „oczyścić przedpole” z wrogich bądź niepewnych politycznie osób (wątek sąsiada Malczewskich, Bogusławskiego). Było to ważne zwłaszcza przed referendum w czerwcu 1946 roku oraz późniejszymi wyborami do Sejmu w styczniu następnego roku. W obu tych wydarzeniach aparat bezpieczeństwa usilnie pracował nad sfałszowaniem wyników i nie ustawał w werbowaniu osób pomocnych w „zaprowadzaniu porządku”. Po stronie „przekonanych” znalazł się między innymi jeden z członków rodziny Lidii.
Kim byli ludzie, którzy mieszkali wcześniej na Ziemiach Odzyskanych, także w Nowej Soli? Zostały po nich domy i mieszkania, a w nich ubrania oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Tworzyły ich życie. Na ten temat znakomitą reporterską książkę „Poniemieckie” jakiś czas temu opublikowała Karolina Kuszyk. W tym kontekście na uwagę zasługuje w „Świecie na nowo” dramatyczny wątek Grety Schwarz. Szkoda jednak, że został porzucony i nie został zaznaczony w książce wyraźniej. Ale i tak rodzą się wokół niego etyczne pytania, związane z postawami członków rodziny Malczewskich.
Utwór jest oczywiście powieścią, a nie dokumentem historycznym, ale i tak można się w fabule doszukać ciekawych scen, budzących refleksję związaną z tym, jak ówcześnie przyjmowano nowe porządki na dzisiejszych zachodnich obszarach Polski. Miejscami fabuła nie zawsze ma odpowiednią głębię, zwłaszcza pod koniec. Jest to jednak przede wszystkim romans – i jeśli wziąć uwagę to kryterium, „Świat na nowo” spełnia oczekiwania. Główna bohaterka staje przed życiowymi dylematami, a jej wybory naznaczone są dramatem. W tamtych czasach porywy serca miały również zabarwienie polityczne, co pokazuje ostateczna konfrontacja pomiędzy dwoma mężczyznami, darzącymi uczuciem Lidię. Jak ocenimy postawę jednego z nich, który miał możliwość, aby zniszczyć „tego drugiego”?
„Świat na nowo” ma, niestety, trochę słabszych stron. Na pewno warto byłoby ponownie przejrzeć tekst pod kątem ewentualnych nieścisłości oraz błędów językowych (pojawia się fraza „ubrała odświętną sukienkę”). Trudno mi się też pogodzić z tym, że tak wiele elementów fabuły, pełnych ciekawych i dramatycznych niuansów (na przykład dalsza historia Szczepana i pewnego raportu) znalazło się zaledwie w epilogu. Ma on niecałe trzydzieści stron, ale stanowiłby solidny zadatek, kto wie, czy nie na kolejny tom tej historii? Budzi to niedosyt, tym bardziej, że finał ten sprawia wrażenie skleconego naprędce i chwilami sztucznego.
Powieść bez wątpienia broni się tym, że widać w niej czytelny zamysł autorki, aby sportretować pierwsze lata Polski Ludowej w swoim rodzinnym mieście. Barbara Wysoczańska pisze sprawnie, obrazowo i żywo, umiejętnie rozmieszczając dramatyczne akcenty. Lektura nie nuży i budzi emocje. Będzie z pewnością interesująca nie tylko dla potomków repatriantów ze Wschodu, którzy osiedlali się po wojnie na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. Można sobie wyobrazić, jak wielu z nich powtarzało sobie, że „reszta się ułoży”…
Warto także zwrócić uwagę, że Barbara Wysoczańska to kolejna świetna autorka związana z Ziemią Lubuską, portretująca w swoich utworach losy kobiet na tle trudnej historii zachodnich terenów Polski. Ten kontekst znakomicie uchwyciła też Zofia Mąkosa, zwłaszcza w dwóch pierwszych tomach trylogii „Wendyjska winnica”: „Cierpkie grona” oraz „Winne miasto”. Tak zwane Ziemie Odzyskane są terytoriami o przerwanej ciągłości pokoleniowej i kulturowej. Mają one swoją osobną, bolesną historię, także - do pewnego stopnia "niedopowiedzianą" tożsamość, o której, jak się wydaje, stosunkowo od niedawna udaje się mówić. Bardzo cieszy, że wątki te zaczynają być obecne również w literaturze popularnej.
koniec
11 grudnia 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Książka bardzo potrzebna
Marcin Osuch

20 III 2023

Komiks w naszym kraju już dawno przestał być medium tylko dla młodszych odbiorców. W księgarniach i nielicznych (ale gorąco przeze mnie polecanych) sklepach specjalistycznych, można kupić album praktycznie dla każdego, o każdej tematyce. Obok samych komiksów dynamicznie rozwija się także gałąź publicystyki komiksowej, a pod tym względem ubiegły rok był chyba rekordowy. I właśnie jedną z pozycji, która pojawiła się w 2022 roku była książka „Polch. Kowal od komiksów”.

więcej »

Postęp musi trwać
Miłosz Cybowski

19 III 2023

„Kłopotliwy pokój” to książka zwodnicza – z pozoru obiecuje niewiele i, jak na część drugą trylogii, powinna należeć do średnich. Tymczasem Joe Abercrombie czyni tytułowy pokój krótkotrwałym, a wydarzenia zawarte w tej powieści wyjątkowo nieprzewidywalnymi.

więcej »

PRL w kryminale: Siedem lat na tropie
Sebastian Chosiński

17 III 2023

Śmierć podczas służby wpisana jest w ryzyko zawodu milicjanta. Jak również to, że kiedy ginie funkcjonariusz, jego koledzy zobowiązani są zrobić wszystko, co możliwe (i niemożliwe również), aby ująć mordercę. Dlatego właśnie major Stanisław Makowski – bohater „Dziejów jednego pistoletu” Jerzego Edigeya – jest tak bardzo zdeterminowany. Zwłaszcza że skradziona sierżantowi MO broń służy teraz do popełniania przestępstw.

więcej »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Ofiary „piekła kobiet”
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Wiele pytań
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Książka o szerokim rozmachu
— Joanna Kapica-Curzytek

Bez turystycznych atrakcji i dobrych adresów
— Joanna Kapica-Curzytek

Normalne z pozoru życie
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie wszyscy wyjdą z wygraną
— Joanna Kapica-Curzytek

Ze stale widocznymi bliznami
— Joanna Kapica-Curzytek

A więc to tylko tyle
— Joanna Kapica-Curzytek

Inne twarze
— Joanna Kapica-Curzytek

Zmieniać obyczaje
— Joanna Kapica-Curzytek

Człowiek większy niż życie
— Joanna Kapica-Curzytek

Królowa i księżniczka
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.