Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 marca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Maciej Parowski
‹Każdy komiks jest fantastyczny›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKażdy komiks jest fantastyczny
Data wydania27 czerwca 2022
Autor
Wydawca Kurc
SeriaKOMIKSoTEKA
ISBN978-83-964761-4-2
Format608s. 165×235mm
Cena89,90
Gatuneknon‑fiction
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Niezłomny bojownik o komiks
[Maciej Parowski „Każdy komiks jest fantastyczny” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Maciej Parowski, legendarny redaktor, pisał o komiksie bardzo często i bardzo ciekawie. Dzięki książce „Każdy komiks jest fantastyczny” możemy zapoznać się z przekrojem przez kilkadziesiąt lat tej publicystyki, a także zajrzeć za kulisy powstawania najlepszego polskiego komiksu science fiction.

Konrad Wągrowski

Niezłomny bojownik o komiks
[Maciej Parowski „Każdy komiks jest fantastyczny” - recenzja]

Maciej Parowski, legendarny redaktor, pisał o komiksie bardzo często i bardzo ciekawie. Dzięki książce „Każdy komiks jest fantastyczny” możemy zapoznać się z przekrojem przez kilkadziesiąt lat tej publicystyki, a także zajrzeć za kulisy powstawania najlepszego polskiego komiksu science fiction.

Maciej Parowski
‹Każdy komiks jest fantastyczny›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKażdy komiks jest fantastyczny
Data wydania27 czerwca 2022
Autor
Wydawca Kurc
SeriaKOMIKSoTEKA
ISBN978-83-964761-4-2
Format608s. 165×235mm
Cena89,90
Gatuneknon‑fiction
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Zmarły dwa lata temu redaktor Maciej Parowski to niewątpliwie człowiek-legenda. Jeden z założycieli miesięcznika „Fantastyka” a potem wieloletni redaktor naczelny tejże, później szef działu polskiej literatury. Dziennikarz, pisarz, ale także scenarzysta komiksowy, współtwórca „Funky’ego Kovala”, jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego polskiego komiksu SF. Nieco może mniej znanym obliczem Macieja Parowskiego była rola niezmordowanego popularyzatora sztuki komiksu – w PRL-u i po roku 1989. Człowieka, który przez lata walczył o uznanie komiksu za poważną sztukę, polemizował z jego krytykami, promował w Polsce opowieści obrazkowe. I tę właśnie rolę redaktora „Fantastyki” przybliża obszerna publikacja Wydawnictwa Kurc o wymownym tytule: „Każdy komiks jest fantastyczny”.
Książka zbiera w jednym tomie blisko 50 lat komiksowej publicystyki Macieja Parowskiego. Teksty zostały podzielone na kilka zbiorów: teksty o rozumieniu samej sztuki komiksu, polemiki z adwersarzami i krytykami opowieści graficznych, wywiady, jakie Parowski przeprowadził z komiksowymi twórcami, wspomnienia redaktora i scenarzysty, nakreślone przez redaktora sylwetki komiksowych twórców, z którymi miał okazję współpracować, bądź których udało mu się wypromować, relacje między komiksem i kinem, wreszcie zbiór komiksowych recenzji publikowanych w prasie, a także opinii, jakie pisał na potrzeby Krajowej Agencji Wydawniczej, oceniając nadsyłane do wydawcy komiksy. „Każdy komiks jest fantastyczny” to bardzo obszerny zbiór tekstów, w sumie 600 stron lektury, którą lepiej sobie dawkować, bo Maciej Parowski nie był człowiekiem często zmieniającym zdanie, i swe główne myśli powtarzał wielokrotnie.
Co w tym wypada najlepiej? Dla większości czytelników z pewnością teksty wspominkowe, odsłaniające kulisy powstawania komiksów, których Parowski był scenarzystą – w szczególności oczywiście „Funky’ego Kovala” (ale też „Wiedźmina”, „Narodu wybranego” czy „Planety robotów”). Autor pisze o samym procesie powstawania opowieści, o współpracy z współscenarzystą i rysownikiem, czyli Jackiem Rodkiem i Bogusławem Polchem, o inspiracjach, nawiązaniach, ale też przedstawia własne interpretacje swego dzieła, uderzając nieraz w dosyć wysokie tony, szukając głębszych podtekstów historyczno-społecznych w swej w gruncie rzeczy przecież przede wszystkim fantastyczno-rozrywkowej produkcji. Większość z tych tekstów zapewne fanom „Funky’ego” jest już znana, z publikacji w „Fantastyce” i „Nowej Fantastyce”, z przedmów z wcześniejszych wydań komiksów, ale tak czy inaczej jest to zbiór faktów i ciekawostek z pewnością pozwalający na szersze spojrzenie na kultowy cykl komiksowy.
Bardzo dobrze czyta się również zbiór wywiadów z komiksowymi twórcami (Rosińskim, Baranowski, Skarżyńskim, Moebiusem), dla których Maciej Parowski jest świetnie dobranym rozmówcą – patrzący na komiks to z pozycji współtwórcy, to z pozycji redaktora, to krytyka, umiejący zadawać ciekawe pytania i prowadzić dialog ze swym współdyskutantem. Ciekawie też wypada galeria portretów twórców i dziennikarzy, których Parowski określa mianem „Moi autorzy” i rości sobie prawo do roli ich odkrywcy bądź mentora.
Osobnym, interesującym, ale bardziej z powodów historycznych niż czysto krytycznych, są działy „Anatomia komiksu” i „Na placu boju o komiks”. Widać z nich, że zaangażowanym miłośnikiem komiksu Parowski był od zawsze, że jego rozumienie mechanizmów rządzących opowieściami graficznymi wykracza ponad kompetencje przeciętnego czytelnika, a przede wszystkim, że wartość i znaczenie sztuki komiksu Parowski znał jeszcze w czasach, w których wielu krytyków lekceważyło ją jako infantylną i niedojrzałą. Walka o dobre imię komiksu w latach 70. z pewnością wymagała pewnego rodzaju odwagi. I choć z dzisiejszej perspektywy większość spostrzeżeń autora wydaje się być dosyć oczywista, choć dziś jego polemiczny zapał może uchodzić za nieco przesadzony, to z pewnością trzeba przyznać po latach, że historia w tych aspektach przyznała Parowskiemu rację. I chyba właśnie te przede wszystkim teksty, niezłomny bój o obecność komiksu w kulturze PRL uczyniły z redaktora „Fantastyki” osobę ważną dla historii polskich opowieści obrazkowych. Obok oczywiście roli scenarzysty najlepszego polskiego komiksu SF wszech czasów…
Książkę uzupełnia solidny pakiet recenzji i jest to chyba najsłabsza część publicystyki Parowskiego (choć „najsłabsza” wcale nie musi oznaczać słabej). Omówienia filmów będących ekranizacjami komiksów pokazują, że akurat krytyka filmowa nie była najmocniejszą stroną redaktora „Fantastyki” – dużo tu jednak ogólników i powtórzeń, mało odkrywczych myśli, choć oczywiście warto poczytać, jak autor widzi relacje między komiksem i kinem. Z kolei późniejsze recenzje komiksowe są pisane nierzadko bardziej z perspektywy poglądów politycznych autora, a nie wartości artystycznej. Najciekawiej wypada tu kończący książkę zestaw recenzji pisanych na potrzeby Krajowej Agencji Wydawniczej, w których Parowski wyrażał swoją opinię na temat publikowalności proponowanych wydawcy komiksów. I można tu znaleźć zarówno ciekawe spostrzeżenia, jak i cenne uwagi redaktorskie – bo Parowski nie tylko stwierdza, czy dane dzieło jest warte publikacji, ale też przedstawia swe pomysły na to, co by można było poprawić, by komiks był lepszy.
Książkę uzupełnia obszerny wybór ciekawie dobranych obrazków (niestety, czarno-białych, ale tak już jest w serii „KOMIKSoTEKA”), które niejednokrotnie nie tylko są ilustracją do tekstu, ale też nierzadko komentarzem wydawcy, poszerzającym warstwę informacyjną tekstu.
Wiele z tekstów opublikowanych w „Każdy komiks jest fantastyczny” znane jest z pewnością czytelnikom z wcześniejszych publikacji: z „Fantastyki”, z „Komiksu-Fantastyki” z publikacji we wcześniejszych publikacjach komiksowych. Zebrane w jednym tomie pokazują jednak dobitnie, jak ważną rolę odegrał wieloletni redaktor naczelny „Fantastyki” w promowaniu w Polsce sztuki komiksu. A także lektura książki będzie też interesującą podróżą przez historię polskich historii obrazkowych.
koniec
8 stycznia 2023

Komentarze

09 I 2023   19:42:21

"znane z publikacji we wcześniejszych publikacjach" - buahahaha!!!

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

PRL w kryminale: Femme fatale za kierownicą
Sebastian Chosiński

1 III 2024

„Zaczęło się w Zakopanem” to pierwsza – z dotychczas znanych – gazetowa „powieść milicyjna” Pawła Borysa Henelta, która nie ukazała się na łamach „Słowa Powszechnego”. I pierwsza, w której jako główny bohater nie pojawia się Wiktor Zaruba, chociaż nie brakuje w niej jego najbliższych współpracowników. Pod nieobecność majora na najważniejszego funkcjonariusza MO wyrasta porucznik Zbigniew Madej.

więcej »

Krótko o książkach: Fenomenalna
Joanna Kapica-Curzytek

28 II 2024

Jakże osobliwa była droga do sławy słynnej francuskiej artystki. Oparta na motywach biograficznych powieść „Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka” kreśli szerokie tło początków jej kariery.

więcej »

PRL w kryminale: Grzech niedocenienia (ludowej milicji)
Sebastian Chosiński

23 II 2024

Gdybym miał obstawiać, jednak bez groźby utraty postawionej gotówki, stwierdziłbym, że Paweł Borys Henelt napisał „Nieuchwytnego” w 1955 bądź następnym roku i że była to chronologicznie pierwsza jego powieść z majorem MO Wiktorem Zarubą w roli głównej. Mimo to na swój pierwodruk – i to nie w formie książkowej, lecz jako „gazetowiec” na łamach „Słowa Powszechnego” – musiała ona czekać długich siedem lat.

więcej »

Polecamy

Pierwsza wojna... czasowa

Stare wspaniałe światy:

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

Redaktora Parowskiego przygody z dystopią
— Miłosz Cybowski

Kochajmy się!
— Michał Foerster

Tegoż autora

Kosmiczny redaktor
— Konrad Wągrowski

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Kac Vegas w Zakopanem
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.