Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 października 2023
w Esensji w Esensjopedii

Jerzy Edigey
‹Śmierć jubilera›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułŚmierć jubilera
Data wydania1973
Autor
Wydawca Czytelnik
CyklZ jamnikiem
Gatunekkryminał / sensacja / thriller
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl

PRL w kryminale: Piłeś – nie jedź!
[Jerzy Edigey „Śmierć jubilera” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Lata 70. XX wieku to zdecydowanie najlepszy okres dla Jerzego Edigeya. To w tamtej dekadzie powstały jego najwartościowsze, zachowujące atrakcyjność po dziś dzień, „powieści milicyjne”. Nie jest też chyba przypadkiem fakt, że głównym bohaterem kilku z nich jest oficer Komendy Stołecznej MO major Janusz Kaczanowski. W „Śmierci jubilera” stara się on rozwiązać sprawę, której korzenie tkwią w czasach okupacji.

Sebastian Chosiński

PRL w kryminale: Piłeś – nie jedź!
[Jerzy Edigey „Śmierć jubilera” - recenzja]

Lata 70. XX wieku to zdecydowanie najlepszy okres dla Jerzego Edigeya. To w tamtej dekadzie powstały jego najwartościowsze, zachowujące atrakcyjność po dziś dzień, „powieści milicyjne”. Nie jest też chyba przypadkiem fakt, że głównym bohaterem kilku z nich jest oficer Komendy Stołecznej MO major Janusz Kaczanowski. W „Śmierci jubilera” stara się on rozwiązać sprawę, której korzenie tkwią w czasach okupacji.

Jerzy Edigey
‹Śmierć jubilera›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułŚmierć jubilera
Data wydania1973
Autor
Wydawca Czytelnik
CyklZ jamnikiem
Gatunekkryminał / sensacja / thriller
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
O rosnącej w latach 70. ubiegłego wieku popularności „powieści milicyjnych” Jerzego Edigeya najlepiej świadczą regularnie wzrastające nakłady jego książek. Bardzo wyraźnie widać to po kolejnych jego publikacjach w Czytelnikowskiej serii „Z jamnikiem”. „Przy podniesionej kurtynie” (1968) miało nakład zaledwie czterdziestotysięczny, co – jak na standardy peerelowskie – nie powalało na kolana. Późniejsze o dwa lata „Strzały na rozstajnych drogach” wydano już w sześćdziesięciu tysiącach egzemplarzy; „Błękitny szafir” (1971) i omawianą dzisiaj „Śmierć jubilera” (1973) – w siedemdziesięciu, „Szklankę czystej wody” (1974) – w osiemdziesięciu, natomiast „Walizkę z milionami” (1975) i „Dwie twarze Krystyny” (1976) – w stu tysiącach (co ciekawe, taki sam nakład miał również „Testament samobójcy” z 1972 roku). Te dane nie pozostawiają wątpliwości, że warszawski eksprawnik, który w latach 60. z konieczności przerzucił się na pisanie powieści kryminalnych, był jednym z najpopularniejszych autorów w Polsce Ludowej.
Major Janusz Kaczanowski i jego przełożony pułkownik Adam Niemiroch, oficerowie Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej, to najbardziej wyraziści i – zapewne właśnie z tego powodu – najczęściej powracający na karty jego książek bohaterowie Edigeya. Czasami jeszcze dołączał do nich mecenas Mieczysław Ruszyński, ale tym razem, podobnie jak we wcześniejszym o dwa lata „Błękitnym szafirze”, go nie uświadczymy. Widać autor nie znalazł dobrego pretekstu, by dorzucić do kompletu – jak często go nazywał w późniejszych książkach – „Miecia”. Zresztą i bez niego Niemiroch, a zwłaszcza Kaczanowski – mają ręce pełne roboty, próbując dociec, kto stoi za tajemniczym morderstwem cenionego w Warszawie jubilera Stanisława Charasimowicza, który był kierownikiem sklepu jubilerskiego przy ulicy Poznańskiej (w rzeczywistości, o czym Edigey wspomina w „Zakończeniu”, taka placówka w tym miejscu nigdy nie istniała).
Właściwa część akcji rozgrywa się latem 1972 roku w Warszawie, ale introdukcja do niej ma miejsce ponad dwa lata wcześniej, jesienią, na Podhalu. Wracający z Zakopanego ze spotkania ze znajomymi, lekko wstawiony mężczyzna korzysta z tego, że wiodąca przez las droga jest pusta i rozpędza się do nieprzepisowej prędkości. Dlatego kiedy z lasu wyjeżdża na wprost niego rowerzysta, nie jest w stanie zareagować i uderza w niego całym impetem. Zatrzymuje się, by sprawdzić, jakie są skutki wypadku, i dochodzi do wniosku, że góral na rowerze nie przeżył zderzenia. A jeśli tak, to nie musi mu już udzielać pomocy. Tłumi więc w sobie ewentualne wyrzuty sumienia i odjeżdża, pozostawiając ofiarę na drodze. Nie wie jednak, że całej sytuacji przygląda się przypadkowy turysta, który mając przy sobie aparat fotograficzny, wpada na pomysł, by uwiecznić dramatyczne chwile. Nie zdradzając swojej obecności, robi więc zdjęcia, na których widać wyraźnie nie tylko sprawcę kolizji, ale również jego samochodów wraz z tablicą rejestracyjną.
Po co? Okazuje się dużo, dużo później. W każdym razie ma to bezpośredni związek ze śmiercią jubilera Charasimowicza – człowieka o nadzwyczaj ciekawym życiorysie. Pochodził on bowiem z rodziny, która w Bydgoszczy zajmowała się jubilerstwem już od kilku pokoleń. On sam pobierał nauki w tej dziedzinie jeszcze przed wojną w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W czasie okupacji zaangażował się w ruch oporu i z tego powodu trafił do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Przeżył, otrzymał nawet w Polsce Ludowej stosowne odznaczenia, nie mógł jednak prowadzić dalej prywatnego zakładu – na to nie pozwalały przepisy komunistycznego państwa. Wylądował więc ostatecznie w stolicy, najmując się do pracy w państwowym przedsiębiorstwie „Jubiler”. Przełożeni go cenili; podwładni, jeżeli narzekali, to przede wszystkim na twardość charakteru i tępienie prywaty w pracy. Ale czy to mogło być powodem zabójstwa?
Po zakończonym dniu pracy Charasimowicz pozostał sam w zakładzie, czekając na zapowiedzianą wcześniej wizytę głównego księgowego przedsiębiorstwa Zygmunta Malickiego (sanacyjnego, a więc z definicji podejrzanego, oficera-kawalerzysty). Kiedy zatem następnego dnia przed południem pracownicy sklepu i wezwani na miejsce zdarzenia milicjanci znajdują ciało kierownika z roztrzaskaną głową – w pierwszej kolejności podejrzenie pada właśnie na niego. Drugim podejrzanym staje się jeden z podwładnych Charasimowicza, młody taksator Wincenty Kołodko, który miał na pieńku z szefem i całkiem możliwe, że w najbliższych dniach straciłby nawet z tego powodu pracę. Okazało się bowiem, że chcąc przeprosić przełożonego i wyjaśnić sprawę, Kołodko wrócił jeszcze tego wieczoru do sklepu. Mógł więc zabić, a potem z kasy pancernej skraść chowane tam na noc klejnoty i biżuterię. Zwłaszcza że należy do ludzi, którzy lubią pieniądze.
Są jednak w tej sprawie rzeczy, które nie dają majorowi Kaczanowskiemu spokoju i którymi dzieli się, jak zawsze, z pułkownikiem Niemirochem. Pogłębiają się one dodatkowo, kiedy wywiadowcy natrafiają na mieszkających w okolicy młodszych nastolatków, którzy w dniu morderstwa zaobserwowali w okolicach sklepu ciekawą rzecz. Co nieco dorzuca też major MO Arkadiusz Gacek, dawny wykładowca i mentor Kaczanowskiego z czasów jego studiów w szkole oficerskiej w Szczytnie. Gacek był bowiem w czasie wojny więźniem Stutthofu i poznał wtedy Stanisława Charasimowicza. Jego wspomnienia otwierają przed prowadzącym śledztwo nową furtkę. Tych otwartych furtek jest zresztą całkiem sporo, milicja nie nadąża wręcz ze sprawdzaniem kolejnych tropów, tym bardziej że niektóre wydają się wręcz nieprawdopodobne.
Trzeba przyznać, że Jerzy Edigey mocno „główkował”, konstruując fabułę „Śmierci jubilera”. Co jest zrozumiałe o tyle, że bardzo podobny wątek wykorzystał już wcześniej w „Błękitnym szafirze”. Nie chcąc więc być posądzanym o ewentualny autoplagiat, musiał wprowadzić zupełnie nowe rozwiązania. I, co najważniejsze, to mu się udało. Tak skomplikował akcję, że praktycznie do samego finału czytelnik pozostaje w niepewności. Nawet orientując się już w postępowaniu zbrodniarza, wciąż otwarta, choć już mocno zawężona, pozostaje kwestia, kto nim jest.
koniec
26 maja 2023

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Krótko o książkach: Łotewska „Autobiografia”
Joanna Kapica-Curzytek

30 IX 2023

Powieść „Jełgawa ′94” to świetnie napisany manifest wolności, której źródłem jest młodość i muzyka Kurta Cobaina.

więcej »

PRL w kryminale: Cień zbrodniarza
Sebastian Chosiński

29 IX 2023

Akcja „Pensjonatu na Strandvägen” Jerzego Edigeya nie rozgrywa się w Polsce, ale dotyka spraw polskich. Polscy bohaterowie mają też luźny związek ze swoją komunistyczną ojczyzną – albo odwiedzają ją turystycznie, albo w celach biznesowych. To wszystko sprawia, że wydana w końcu lat 60. XX wieku książka łapie się do „PRL-u w kryminale”. Ostrzeżenie! Kto nie lubi spoilerów (nawet nieoczywistych), nie powinien czytać ostatniego akapitu.

więcej »

O pożytkach ze zdrowych zębów oraz powrót do Liszkowa
Wojciech Gołąbowski

24 IX 2023

Dziesiąty (jubileuszowy?) tom przygód Jakuba Wędrowycza, „Faceci w gumofilcach” Andrzeja Pilipiuka, ma lepsze i słabsze strony. Dobrze, że te lepsze zajmują więcej miejsca.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.