Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Stephen King
‹Czarnoksiężnik i kryształ›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułCzarnoksiężnik i kryształ
Tytuł oryginalnyWizard and Glass
Data wydaniakwiecień 2003
Autor
PrzekładKrzysztof Sokołowski
Wydawca Albatros
CyklMroczna Wieża
ISBN83-7359-025-0
Format816s. 125×195mm
Cena41,50
Gatunekfantastyka, groza / horror
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Wszechświat Kinga
[Stephen King „Czarnoksiężnik i kryształ” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
"Czarnoksiężnik i kryształ" jest gigantyczną retrospekcją. Bohaterowie po wygraniu z szalonym pociągiem turnieju na zagadki docierają do Kansas - wyniszczonego przez znany z "Bastionu" wirus supergrypy. W czasie przerwy w podróży Roland zdradza sekrety z przeszłości - opowiada historię swojego związku z piękną Susan Delgado. Historia ta zajmuje sześćset stron i stanowi kompletną, wielowątkową powieść, która jakby przy okazji wyjaśnia kolejne szczegóły dotyczące misji Rolanda.

Tomasz Kujawski

Wszechświat Kinga
[Stephen King „Czarnoksiężnik i kryształ” - recenzja]

"Czarnoksiężnik i kryształ" jest gigantyczną retrospekcją. Bohaterowie po wygraniu z szalonym pociągiem turnieju na zagadki docierają do Kansas - wyniszczonego przez znany z "Bastionu" wirus supergrypy. W czasie przerwy w podróży Roland zdradza sekrety z przeszłości - opowiada historię swojego związku z piękną Susan Delgado. Historia ta zajmuje sześćset stron i stanowi kompletną, wielowątkową powieść, która jakby przy okazji wyjaśnia kolejne szczegóły dotyczące misji Rolanda.

Stephen King
‹Czarnoksiężnik i kryształ›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułCzarnoksiężnik i kryształ
Tytuł oryginalnyWizard and Glass
Data wydaniakwiecień 2003
Autor
PrzekładKrzysztof Sokołowski
Wydawca Albatros
CyklMroczna Wieża
ISBN83-7359-025-0
Format816s. 125×195mm
Cena41,50
Gatunekfantastyka, groza / horror
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
"Czarnoksiężnik i kryształ", czwarta odsłona cyklu, ostatecznie dowodzi, jak wielką wagę przykłada Stephen King do tworzonego przez siebie dzieła. Historia Rolanda podążającego do Mrocznej Wieży - otoczonej polami róż budowli, w której stykają się wszystkie światy - stała się klamrą, monumentalną siedmiotomową opowieścią spinającą całą twórczość autora. King zawsze lubił w powieściach, opowiadaniach czy scenariuszach odwoływać się do samego siebie, nieraz łączył tworzone przez siebie rzeczywistości poprzez postacie, miejsca, wydarzenia. Zabiegi te nigdy nie wpływały na opowiadane historie (autor, poza omawianym cyklem oraz powieścią "Talizman", zawsze tworzył dzieła niezależne), miały raczej charakter ciekawostki i ukłonu w stronę wiernych czytelników, gdyż w większości tylko oni mogli wyłapać niekiedy bardzo subtelne powiązania. Pojawienie się "Mrocznej Wieży", zwłaszcza tomu trzeciego i czwartego, zmienia nieco ten stan rzeczy. Powodów jest kilka. Po pierwsze, cykl umożliwia scalenie ze sobą utworów, które do tej pory scalić było trudno, jako że prezentowały sprzeczne rzeczywistości. Powiązanie współcześnie osadzonego horroru "Smętarz dla zwierzaków" z "Bastionem", w którym zabójczy wirus niszczy ludzkość, czy historią fantasy "Oczy smoka", byłoby sztuczne. "Mrocznej wieży", w której pojawiają się światy i przyszłości alternatywne, podobny problem nie dotyczy, i echa wszystkich trzech wymienionych powieści zostały w cyklu umieszczone. Po drugie, okazuje się, że owe odnośniki, które początkowo wydawały się tylko zabawą z czytelnikiem, prawdopodobnie były działaniem celowym i zaplanowanym, gdyż "Mroczna wieża" została wymyślona wcześniej - niektóre ze scen "Czarnoksiężnika i kryształu" powstały już w roku 1970, a więc kilka lat przed wydaniem debiutanckiej "Carrie". Po trzecie, rośnie ilość splotów. W samym cyklu znaleźć można odwołania między innymi do "Tego", "Bastionu", "Talizmanu", "Smętarza dla zwierzaków" czy "Oczu smoka". Już wiadomo, że piąty tom cyklu wprowadzi ich znacznie więcej. Oprócz tego pojawiają się również nawiązania w drugą stronę - niezależne powieści odwołują się do cyklu i to w sposób, który wręcz utrudnia ich zrozumienie bez znajomości "Mrocznej Wieży" (Rosie Daniels z "Rose Madder" odwiedza znane z "Ziem jałowych" miasto Lud; Ralph Roberts z "Bezsenności" zmierza się z Karmazynowym Królem; przygody postaci z "Serc Atlantydów" czy "Czarnego domu" znajdą swój finał dopiero w nadchodzących tomach cyklu). Po czwarte wreszcie, sam King w wywiadach czy odautorskich notach podkreśla proces spajania wymyślonych przez siebie światów i rolę, jaką cykl odgrywa w jego twórczości, co dodatkowo podsyca wrażenie monumentalności dzieła.
No dobrze, gąszcz nazwisk, miejsc i tytułów, alternatywne światy i przeskoki w czasie - można odnieść wrażenie, że aby czerpać satysfakcję z lektury, trzeba dogłębnie poznać większą część twórczości Stephena Kinga. Tak jednak nie jest, gdyż... zagubieni w świecie Wieży będą wszyscy, bez względu na to, czy czytali inne powieści autora, czy nie. Ich znajomość ułatwia skojarzenie pewnych faktów i ujawnia niektóre odpowiedzi nieco wcześniej, ale i tak jednym z głównych atutów cyklu pozostaje wrażenie obcowania z nieznanym. King stworzył fascynującą wizję. Już sam postapokaliptyczny świat Rolanda, w którym znajdujemy magię i scenerię z westernu, jest wystarczająco intrygujący, a stanowi tylko wprowadzenie do opisu budowli i istot, które rządzą Kingowską czasoprzestrzenią - dwunastu rozmieszczonych na krańcach świata portali, z których każdy strzeżony jest przez potężnego strażnika. Połączone w pary wyznaczają sześć ścieżek-promieni przecinających się jednym punkcie, w którym stoi trzynasty, najważniejszy portal - Mroczna Wieża. Kolejne piętra Wieży zamieszkują mocarne, mityczne istoty, z Karmazynowym Królem na czele. Do tego dochodzą artefakty-kryształy, rewolwerowcy i mnóstwo innych atrakcji, ale autor wszystko to ledwie szkicuje. Podsuwa kolejne szczegóły, które rodzą mnóstwo pytań w głowie Rolanda, jego towarzyszy i przede wszystkim czytelników, ale daje bardzo mało odpowiedzi. Kusi i intryguje, chwali się "Ha! Ale to sobie wymyśliłem!", ale bardzo nie chce czegokolwiek zdradzić i, zdaje się, niektórych szczegółów nie zdradzi do samego końca. I dobrze, gdyż potęguje w ten sposób głód poznania kolejnych tomów i daje efekt tajemniczości, który pozostaje na długo po odłożeniu książki na półkę.
Przedstawione wyżej szczegóły mogą sprawiać nieco dziwne wrażenie, ale King nie raz już udowodnił, że potrafi uwiarygodnić najdziwniejsze nawet koncepcje. Jak zwykle nie zrezygnował z bardzo zwyczajnych, prawdziwych bohaterów; to ich oczami obserwujemy i poznajemy świat Rolanda. Elementów charakterystycznych dla twórczości autora znajdziemy tu zresztą znacznie więcej, ale jednocześnie jest to dzieło diametralnie różne od wszystkiego, co napisał. Warto sięgnąć po "Mroczną Wieżę" z jeszcze jednego powodu - choć książki stanowią mieszaninę różnych gatunków, są przede wszystkim opowieścią fantasy, opowieścią bardzo oryginalną i łamiącą wiele szablonów, gdyż stworzoną przez autora "nieskażonego", który sięga po podobne lektury sporadycznie.
"Czarnoksiężnik i kryształ" jest gigantyczną retrospekcją. Bohaterowie po wygraniu z szalonym pociągiem turnieju na zagadki docierają do Kansas - wyniszczonego przez znany z "Bastionu" wirus supergrypy. W czasie przerwy w podróży Roland zdradza sekrety z przeszłości - opowiada historię swojego związku z piękną Susan Delgado. Historia ta zajmuje sześćset stron i stanowi kompletną, wielowątkową powieść, która jakby przy okazji wyjaśnia kolejne szczegóły dotyczące misji Rolanda. W ostatniej części książki bohaterowie po krótkim, ale ważnym epizodzie, podejmą dalszą wędrówkę. Mimo że główne wątki nie posuwają się do przodu prawie wcale, czwarty tom jest najciekawszy z dotychczasowych. Roland - dzięki poznaniu jego przeszłości - uległ uczłowieczeniu, łatwiej zrozumieć jego postawę, motywy i determinację.
Na tom piąty, "Wilki z Calla", przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. W oryginale ukaże się w trzecim kwartale. Do tego czasu powinien zostać wydany, gruntownie zmieniony i rozszerzony o kilkadziesiąt stron, tom pierwszy. King dokonał w nim zmian, ponieważ, jak twierdzi, pisał go bardzo dawno temu i znacznie odbiega on stylistycznie od części późniejszych.
Na zakończenie uwaga o tłumaczeniu. Seria wydawana jest bardzo starannie pod względem edytorskim. Mimo że tłumaczy jest dwóch, nie czuć różnicy w stylu, zachowano też jednolite nazewnictwo. Niestety, w przypadku tego cyklu, czego dowodzi niniejszy artykuł, ważną rolę odgrywa znajomość całej twórczości autora. Oczywiście z jednej strony trudno wymagać od tłumacza, aby przed przystąpieniem do pracy zapoznał się z kilkudziesięcioma innymi książkami; z drugiej, pokazanie powieści przed wydrukowaniem osobie, która mogłaby wytknąć błędy, nie powinno stanowić zbytniej trudności. Wydawcy tego nie zrobili. W ten sposób, dla przykładu, "Miasteczko Salem" ("Salem′s Lot") doczekało się alternatywnego polskiego tytułu: "Banda z Salem". Też ładnie.
koniec
1 maja 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Superwizja
Joanna Kapica-Curzytek

15 IV 2024

Zamieszkały w Berlinie brytyjski reportażysta podróżuje po niemieckim wybrzeżu. Jego znakomite „Duchy Bałtyku” są zapisem odkrywania, skrawek po skrawku, esencji niemieckiej duszy.

więcej »

PRL w kryminale: W kamienicy na Złotej
Sebastian Chosiński

12 IV 2024

W 1957 roku, na fali październikowej „odwilży”, swój powieściowy debiut opublikowała – dotychczas zajmująca się głównie dziennikarstwem – Anna Kłodzińska (w tym momencie miała już czterdzieści dwa lata). Wtedy nikt jeszcze nie mógł przewidywać, że za sprawą książki „Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny” na literacką scenę wkroczy jedna z najbardziej znanych postaci peerelowskiej literatury kryminalnej.

więcej »

Destrukcyjne układy
Joanna Kapica-Curzytek

11 IV 2024

W czeskiej powieści kryminalnej „Pięć martwych psów” najważniejsze są zwierzęta, i to nie tylko te tytułowe. Zespół śledczych z Ołomuńca musi poradzić sobie z trudnym zadaniem.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Upływ czasu
— Joanna Kapica-Curzytek

Wybawca lekki jak piórko
— Dominika Cirocka

Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął
— Katarzyna Piekarz

Pudełko nie czarno-białe
— Dominika Cirocka

Esensja czyta: Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Tym razem bez koszmarów
— Dominika Cirocka

Historia niesie pisarza
— Tomasz Kujawski

Tegoż autora

Inwazja głupot
— Tomasz Kujawski

Gdzie jest pomysł?
— Tomasz Kujawski

Śmierć na lodach Arktyki
— Tomasz Kujawski

Michael Nyman o wojnie w strugach deszczu
— Tomasz Kujawski

Historia niesie pisarza
— Tomasz Kujawski

O Kingu nijako i biograficznie
— Tomasz Kujawski

Co by było, gdyby…
— Tomasz Kujawski

Byliśmy wieczni
— Tomasz Kujawski

Miasto zbrodni
— Tomasz Kujawski

Zawsze można spróbować od nowa
— Tomasz Kujawski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.