Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

‹Śląkfa›

Foto © Szymon Gonera<br>Projekt statuetki © Marian Knobloch
NazwaŚląkfa
OpisŚląkfa jest istniejącą od 1984r. nagrodą, przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu oraz inne zaproszone osoby. Statuetkę zaprojektował Marian Knobloch.
WWW

Nominacje do Śląkfy za rok 2020

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Nominacje do Śląkfy za rok 2020

Fan Roku
Maciej Starzycki i Karolina Suprun
(Avangarda)
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ciężki był rok 2020 dla nas wszystkich jako ludzi i organizacji, również fandomowych. Podczas takich kryzysów jak epidemia covidowa nikomu nie można mieć za złe, że poświęca mniej czasu na hobby czy przekłada swoją imprezę fandomową na lepsze czasy. Są jednak tacy, którzy zaadaptowali się do nowej rzeczywistości nie tylko błyskawicznie, ale bardzo skutecznie. Zorganizowanie jednego z pierwszych konwentów online, 20 edycji spotkań erpegowych Czas na Przygodę, wydawanie niszowych erpegów po polsku w ramach akcji Goblin Drukarski czy ciągła i regularna aktywność w internecie to tylko część aktywności prowadzonych przez Stowarzyszenie Avangarda podczas pandemii. Aktywności, dodajmy, które nie tylko przyciągnęły dziesiątki nowych osób, ale także dały im możliwość odskoczni od otaczających problemów, i to niezależnie od miejsca pobytu.
Chciałabym wyróżnić Karolinę „Katsuko” Suprun, koordynatorkę Czasu na Przygodę, oraz Macieja „Zefira” Starzyckiego, koordynatora głównego konwentu Konline, jako liderów tak wspaniałych inicjatyw za gotowość do promowania naszej pasji nawet w najtrudniejszych społecznie momentach i pokazanie, że fandom poradzi sobie wszędzie. Godnym podziwu i zauważenia jest jednak nie tylko wysiłek tej dwójki, ale cały wkład i ciężka praca członków Avangardy, którzy od lat nie pozwalają swoim liderom na działanie w pojedynkę, nie zostawiają na pastwę wypalenia i wspierają, pozwalając tym samym na ciągłą radość z działania w fandomie. Za ten kolektywny wysiłek włożony w każdą inicjatywę należą się Avangardzie brawa i podziękowania. Bez pomocy nawet najbardziej charyzmatyczny lider nie będzie w stanie sam zrobić swojej inicjatywy i nigdy o tym nie zapominajmy.
Julianna Grefkowicz
Jacek Duch i Anna Płócienniczak-Babilon
(Drużyna Wiewióry)
Pewnego razu grupa śmiałków stanęła przed wyzwaniem pomocy jednej ze swoich fandomowych koleżanek, Wiewiórze, które to wyzwanie podjęli niczym najtrudniejszy erpegowy quest. Powstała przy tym grupa facebookowa Drużyna Wiewióry, która stała się Fandomową Grupą Wsparcia. Wystawiane były na niej na licytację popkulturowe przedmioty, z których dochód przeznaczony został na wsparcie walki Wiewióry z chorobą. Quest zakończył się sukcesem, ale przygoda jeszcze się nie skończyła – z grupki śmiałków powstał legion, który obecnie liczy sobie prawie 4 tysiące mieczy, łuków i toporów. I dalej, za pomocą aukcji fandomowych dóbr, wspiera kolejnych wojowników na ich drodze ku polepszonym szansom. Ta nominacja, mam nadzieję, przysporzy im jeszcze więcej sławy i chwały oraz pomoże zasilić szeregi fandomowej braci o wrażliwych sercach.
Magdalena Grajcar
Adam Pawłowski
(Kapitularz)
Zaraza i lockdown uderzyły w nas jak grom z jasnego nieba. Odwołane szkoły, zajęcia i oczywiście imprezy. W tym nasza. Zapanowały chaos, żałoba i wielka smuta narodowa. Do czasu…
Okazało się, że nasi koledzy z Łodzi szybko się ogarnęli i w terminie w miarę typowym zorganizowali prawie normalny Kapitularz. Wszystko oczywiście działo się w sieci, ale były prelekcje, dyskusje (na innym kanale), a nawet nieoficjalne pogawędki, choć w mocno ograniczonym zakresie.
Konwent był duży, programowo obfity, technicznie sprawnie dopracowany. Organizatorzy sprawnie pokonali bariery elektroniki. Byli w tym pierwsi tak skuteczni. Dlatego z przekonaniem nominuję ich do Śląkfy w kategorii Fana Roku.
Piotr W. Cholewa
Kamil Borek, Krzysztof Ceran, Anna Janiszewska, Rafał Patatyn i Anna Piotrowska
(Sesje na podsłuchu)
W sieci znajdziecie sporo zapisów z gier RPG – czy to w formie podcastów, czy to nagrań wideo. Sama nie gram i nie jestem pewna, dlaczego cztery lata temu zaczęłam słuchać akurat „Sesji na podsłuchu” – chyba dlatego, że znałam twórców z innych podcastów. Od tego czasu dodałam na listę śledzonych kilka innych kanałów tego typu, ale „Sesje…” zajmują na niej specjalne miejsce. Cenię je szczególnie za różnorodność prezentowanych treści. Tylko w zeszłym roku można było obejrzeć przygodę na mechanice D&D, kontynuację kampanii „Ghostpunk” na mechanice „Blades in the Dark” (wówczas jeszcze nieprzetłumaczonej) i… chwilową zmianę systemu kampanii na zmodyfikowaną wersję „The Quiet Year”, zaprezentowanego widzom wcześniej w osobnej rozgrywce. Całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że założeniem twórców było wydawanie jednego odcinka na miesiąc. Warto też zaznaczyć że najczęściej grają w autorskich światach, a zawsze według autorskich scenariuszy. Krótko mówiąc, warto po(d)słuchać!
Joanna Słupek
koniec
« 1 2 3
7 lipca 2021

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Promocja: Z ekranu komputera na dywan – najlepsze LEGO dla graczy

11 IV 2024

W świecie pełnym ekscytujących gier komputerowych LEGO wkracza na scenę, oferując szeroki wybór zestawów, które przenoszą ulubione światy wirtualne prosto na dywan w pokoju malucha. Dla fanów gier, zarówno młodych, jak i tych bardziej dojrzałych, LEGO stworzyło zestawy, które zapewniają godziny wspaniałej zabawy. Jakie jest najlepsze LEGO dla graczy? Wybierz je wspólnie z nami!

więcej »

Promocja: Porównanie wymagań systemowych pomiędzy wersją PC a konsolową gry Wiedźmin 3

2 IV 2024

Gra Wiedźmin 3 dostępna jest na komputery osobiste, a także na takie konsole jak PlayStation 4 i Xbox One. Każda z tych platform ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór platformy sprzętowej nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Przede wszystkim bardzo istotny jest efekt wizualny. Warto zatem poznać różnice w wymaganiach sprzętowych między wersją na PC a wersją na konsolę.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.