Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 kwietnia 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Nagroda im. Arthura C. Clarke’a dla Harry Josephine Giles

Esensja.pl
Esensja.pl
Koniec października przyniósł rozstrzygnięcie: ogłoszono tegorocznego zwycięzcę prestiżowej brytyjskiej nagrody dla literatury fantastyczno-naukowej. Jest to definitywnie niecodzienna książka.

Nagroda im. Arthura C. Clarke’a dla Harry Josephine Giles

Koniec października przyniósł rozstrzygnięcie: ogłoszono tegorocznego zwycięzcę prestiżowej brytyjskiej nagrody dla literatury fantastyczno-naukowej. Jest to definitywnie niecodzienna książka.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Poezja w fantastyce naukowej ma swoich amatorów, ale należy to z pewnością do rzadkości, jeśli wierszowana epopeja zdobywa najważniejszą nagrodę kraju dla takiego typu literatury. Jeśli na dodatek w 36 edycji Nagrody im. Arthura C. Clarke’a wygrała książka napisana tylko częściowo w czystym angielskim, można mówić o małej sensacji.
Wyczyn ten udał się Harry Josephine Giles, pochodzącej ze szkockich Orkadów pisarce i performerce, która pokonała przy pomocy „Deep Wheel Orcadia” m.in. samego Kazuo Ishiguro z jego wysoko notowaną „Klarą i słońcem”. (pełną listę nominacji opublikowaliśmy w lipcu)
Wydawnictwo opisuje książkę w następujący sposób: „Astrid powraca z marsjańskiej szkoły artystycznej do domu i szuka inspiracji. Darling ucieka przed życiem, które nigdy do niej nie pasowało, i poszukuje miejsca na kryjówkę. Obie spotykają się na »Deep Wheel Orcadia«, dalekiej stacji kosmicznej. Jej mieszkańcy walczą o przetrwanie w obliczu zmian, jakie przynoszą ze sobą nowe czasy.
Powieść napisana została (a jakże!) w dialekcie orkadyjskim, a dodane angielskie tłumaczenie tekstu pochodzi od autorki. Jestem bardzo ciekawy, jak tłumacze innych krajów podejdą do tego wyzwania…
Nagrodę przyznało Jury w składzie:
  • Phoenix Alexander (Science Fiction Foundation)
  • Nicole Devarenne (Science Fiction Foundation)
  • Crispin Black (British Science Fiction Association)
  • Stark Holborn (British Science Fiction Association)
  • Nick Hubble (SCI-FI-LONDON film festival)
  • Andrew M. Butler (przewodniczący bez prawa głosu)
koniec
5 listopada 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Przecieki z Locusa: Kwiecień 2023

1 IV 2023

Tym razem przerwa w ukazywaniu się „Przecieków…” była prozaiczna – nie było żadnych interesujących nas wiadomości o sprzedaży praw . Ale w kwietniu coś się ruszyło.

więcej »

Finaliści Nebuli 2022

8 III 2023

Ogłoszono listę finalistów nagród Nebula za rok 2021. Nagrody te przyznawane są przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy Fantasy i SF (Science Fiction Writers of America). Razem z Nebulami poznaliśmy nominacje do nagród Bradbury’ego i Andre Norton, które choć oficjalnie nie są kategoriami Nebuli, ale przyznawane są według tych samych zasad.

więcej »

Nominacje do Nagrody im. Philipa K. Dicka 2023

15 I 2023

W czwartek 12 stycznia ogłoszono tytuły sześciu książek nominowanych do Nagrody imienia Philipa K. Dicka za rok 2022.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.