Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Nagrody im. Kurda Laßwitza za rok 2022 przyznane

Esensja.pl
Esensja.pl
Kurd Laßwitz Preis to najważniejsza nagroda dla twórców niemieckojęzycznej literatury fantastyczno-naukowej z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. 25 kwietnia ogłoszono tegorocznych laureatów.

Nagrody im. Kurda Laßwitza za rok 2022 przyznane

Kurd Laßwitz Preis to najważniejsza nagroda dla twórców niemieckojęzycznej literatury fantastyczno-naukowej z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. 25 kwietnia ogłoszono tegorocznych laureatów.
Ta niedotowana pieniężnie nagroda przyznana została w tym roku po raz pierwszy w dziewięciu kategoriach: za najlepszą powieść, opowiadanie, publikację zagraniczną, tłumaczenie, grafikę, słuchowisko, tekst publicystyczny (jako nowość) oraz w dwóch kategoriach specjalnych (za jednorazowe szczególne osiągnięcie na polu sf oraz za wieloletni wkład w rozwój sf).
Spośród 510 zgłoszonych dzieł, które ukazały się w 2022 roku, gremium wyborcze nagrody nominowało 65 pozycji do krótkiej listy. W połowie kwietnia rekordowa liczba 117 upoważnionych do głosowania autorów, tłumaczy, wydawców, redaktorów, lektorów, grafików i dziennikarzy wyłoniła następujących laureatów:
  • Aiki Mira za powieść „Neongrau – Game Over im Neurosubstrat
  • Uwe Hermann za opowiadanie „Die Nachrichtenmacher”
  • Becky Chambers za powieść „The Galaxy and the Ground Within”
  • Eva Bauche-Eppers za tłumaczenie książki Jeffa VanderMeera „Veniss Underground”
  • Thomas Thiemeyer za okładkę do magazynu „Exodus 44
  • Emma Braslavsky i Lorenz Schuster za słuchowisko „Die Nacht war bleich, die Lichter blinkten”
  • Hardy Kettlitz i Melanie Wylutzki za książkę fachową „Das Science Fiction Jahr 2022”
  • Wofgang Both, Mario Franke i Ralf Neukirchen za panel „SF in der DDR” (SF w NRD) w ramach wystawy „Leseland DDR” (NRD – kraj czytelników)
  • Christian Hoffmann i Udo Klotz za wydawanie czasopisma „!Time Machine”
Jednoznaczną/nym zwyciężczynią/cą1) tegorocznego głosowania jest Aiki Mira. Poza zdobyciem pierwszego miejsca w kategorii „powieść”, aż trzy teksty Aiki znalazły się na short liście w kategorii „opowiadanie” (miejsca drugie, trzecie i szóste). Równocześnie „Titans Kinder”, druga powieść Aiki w zeszłym roku, zajęła czwarte miejsce. Takie nagromadzenie nominacji dla jednego twórcy nie ma w historii nagrody precedensu.
Bardzo zadowoleni są zapewne redaktorzy czasopisma „Exodus”. W numerach 44 i 45 pojawiły się trzy nominowane do Laßwitza teksty, z których jeden wygrał w kategorii „opowiadanie”. Na dodatek wyróżniono nominacjami okładki obu numerów. „Exodusowi” rok w rok depcze po piętach czasopismo „Nova” z dwoma tym razem nominowanymi opowiadaniami. Wśród antologii zwraca uwagę „Der Tod kommt auf Zahnrädern” (co tłumaczę jako „Śmierć przychodzi na zębatkach”): aż trzy nominowane opowiadania pochodzą z tego właśnie zbioru.
Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 19 maja na berlińskim MetropolConie.
koniec
1 maja 2023
1) Aiki Mira jest osobą niebinarną, która odrzuca stosowanie w stosunku do siebie klasycznych zaimków osobowych. Znajduje to odzwierciedlenie na stronie nagrody, gdzie określa się Aiki nie jako „Autor” (autora), ani jako „Autorin” (autorkę), lecz jako „Autorx”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niemieckie Nagrody Science Fiction za rok 2022 przyznane

25 IX 2023

28 sierpnia komitet Deutscher Science-Fiction-Preis (DSFP) ogłosił tegorocznych laureatów tej nagrody.

więcej »

Promocja: Parasol ogrodowy – jaki wybrać?

24 IX 2023

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a mimo to pogoda nas rozpieszcza. To idealny moment na to, by kupić parasol ogrodowy. Producenci zwykle nieco obniżają ceny w związku z mijającym sezonem, a jednocześnie wybór jest duży. Parasol to zakup na lata, przez zimę bez problemu przechowasz go razem z meblami ogrodowymi. Podpowiadamy zatem, jakie parasole ogrodowe warto wybierać.

więcej »

Odkurzacz basenowy: jak skutecznie utrzymać czystość w Twoim basenie?

16 IX 2023

Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.

Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.