Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 lutego 2024
w Esensji w Esensjopedii

‹Śląkfa›

Foto © Szymon Gonera<br>Projekt statuetki © Marian Knobloch
NazwaŚląkfa
OpisŚląkfa jest istniejącą od 1984r. nagrodą, przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu oraz inne zaproszone osoby. Statuetkę zaprojektował Marian Knobloch.
WWW

Nominacje do Śląkf za rok 2007

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Śląski Klub Fantastyki ogłosił nominacje do Śląkf za rok 2007. To już dwudziesta piąta edycja tej nagrody. Ogłoszenie laureatów odbędzie się podczas Seminarium Literackiego (Chorzów, 30 maja – 2 czerwca 2008).

Nominacje do Śląkf za rok 2007

Śląski Klub Fantastyki ogłosił nominacje do Śląkf za rok 2007. To już dwudziesta piąta edycja tej nagrody. Ogłoszenie laureatów odbędzie się podczas Seminarium Literackiego (Chorzów, 30 maja – 2 czerwca 2008).

‹Śląkfa›

Foto © Szymon Gonera<br>Projekt statuetki © Marian Knobloch
NazwaŚląkfa
OpisŚląkfa jest istniejącą od 1984r. nagrodą, przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu oraz inne zaproszone osoby. Statuetkę zaprojektował Marian Knobloch.
WWW
Oto nominowani do Śląkf w poszczególnch kategoriach oraz uzasadnienia nominacji:
Twórca Roku 2007
Prawie trzy lata temu, a na dwa przed premierą „Lodu”, Jacek Dukaj opublikował w Gazecie Wyborczej (nr 263/2005) artykuł zatytułowany „Lament miłośnika cegieł”. W artykule tym zwyczajnie narzeka na brak w polskiej literaturze obszernych powieści, takich solidnych, fabularnych, którymi czytelnik mógłby się rozkoszować przez długie dni. Być może już wtedy wiedział, że jego – w pierwotnym założeniu – opowiadanie, rozrasta się coraz bardziej, by finalnie osiągnąć ponad tysiąc stron tekstu w druku. Powieść „Lód” to utwór pod wieloma względami niesamowity: począwszy od alternatywnej historii meteorytu tunguskiego, poprzez narrację głównego bohatera, zaprzeczającego własnemu istnieniu, do zamrożenia prawdy i historii. Kto czytał, ten wie o co chodzi; kto nie czytał, powinien to czym prędzej nadrobić. Poza licznymi zaletami, powieść Dukaja ma jeszcze jedną, ważną dla mnie: jest to wprost pięknie wydany tom, jedna z najpiękniejszych polskich książek fantastycznych.
„Lód” otrzymał nominację do nagrody NIKE. Nominacja do ŚLĄKFY nie jest tak ważna, ale nie wyobrażam sobie, aby jury mogło jej nie przyznać.
Elżbieta Gepfert
Wojciech Siudmak
Właściwie nie ma potrzeby przedstawiać twórczości Wojtka Siudmaka, każdy (przynajmniej mam taką nadzieję) kto interesuje się fantastyką miał z pewnością kiedyś okazję do zobaczenia jego obrazów czy grafik.
Chciałabym nominować, jako „Twórcę Roku”, Wojtka Sudmaka za opracowanie graficzne i ilustracje do cyklu o Diunie wydawanego obecnie przez wydawnictwo Rebis
Małgorzata Pudlik
Jacek – znany większości czytelników ze swych dzikopolowych opowieści, konsekwentnie pracuje nad swym pisarskim warsztatem, publikując nie tylko dużo, ale i z tomu na tom coraz lepiej. W roku 2007 Jacek wydał aż cztery książki („Czarna szabla”, „Diabeł łańcucki” i dwa tomy „Galeonów wojny”), a wszystkie zostały przyjęte przez czytelników bardzo ciepło, czego dowodem chociażby wysokie miejsce w rankingu popularności organizowanym przez Wirtualną Polskę. Za tę właśnie konsekwencję i pracowitość, przede wszystkim zaś za kawał dobrej lektury jaki otrzymaliśmy w roku ubiegłym, nominuję Jacka Komudę do ŚLĄKFY.
Jakub Ćwiek
Polcon w Lublinie sprzed niemal dwóch lat – na spotkaniu siedzą „młode wilki polskiej fantastyki” i zgodnym chórem oznajmiają, że chcą pisać fantastykę rozrywkową. Wyłamuje się jedynie Łukasz Orbitowski, który twierdzi, że interesuje go coś więcej, że on chce pisać dla czytelników wymagających.
To nie były puste deklaracje. Teksty Łukasza mogą się podobać albo nie, lecz z całą pewnością nie sposób nazwać ich czytadłami. Mnie osobiście w roku 2007 szczególnie przypadły do gustu opowiadania „Cichy dom” (A.D. XIII, tom 2), „Strzeż się gwiazd, w dymie się kryj” („Księga strachu”, tom 1) i „Popiel Armeńczyk” (NF 9/2007) oraz powieść „Tracę ciepło”. Wszystkie utrzymane są w podobnej, mrocznej stylistyce, nie potrafię jednak z czystym sumieniem nazwać autora „twórcą horrorów”. Powód jest osobliwy – otóż horror kojarzy mi się z czymś przyjemnym (lubię się bać), a teksty Łukasza wcale przyjemne nie są. Pewnie dlatego ten oryginalny pisarz jak dotąd nie zdobył szerszej popularności. Ja sama czytając prozę Łukasza miewam momenty cierniste, ale też nigdy lektury nie żałowałam, bo zarówno opowiadania jak i powieść na długo zostają w pamięci, nie dają łatwych odpowiedzi, drażnią, intrygują i niepokoją, sięgając w głąb naszych leków. Najlepiej czytać te teksty na spokojnie, dwa albo i trzy razy – jeśli tylko starczy odwagi.
Anna Kańtoch
Fan Roku 2007
Witold Siekierzyński, Wawrzyniec Bakalarski, Andrzej Lechowicz, Paweł Potakowski (Polcon 2007)
Konwenty w Polsce organizowało już wiele osób. Jeszcze więcej osób bywało na konwentach i ma własne zdanie, jak powinny wyglądać. Nie wiem czy warszawski Polcon 2007 ma szanse być wzorem, do którego będą dążyć inni organizatorzy dużych konwentów, ale na pewno wysoko ustawił poprzeczkę. Już od początku, w 2005 roku, po wyborze Warszawy na miejsce konwentu, wiadomo było, że drużyna Szamana wyznaczyła sobie ambitne cele. Z perspektywy 2008 roku muszę uznać, że wiele z nich osiągnęli, a w niektórych punktach nawet więcej niż początkowo zamierzali.
Pierwszym i najważniejszym celem organizatorów było stworzenie konwentu dla wszystkich miłośników fantastyki. Podzieleni zazwyczaj czytacze, gracze, miłośnicy Gwiezdnych Wojen, fani mangi i anime i inni, w Warszawie mieli okazję poznać się i przekroczyć granice swoich wszechświatów. Program był ciekawy, obfitujący w atrakcje i zróżnicowany, więc sądzę, że każdy znalazł coś dla siebie. Organizatorzy przyjęli też odważną i mądrą decyzję o wprowadzeniu zasady, którą mogę tu określić jako „Jestem fanem i płacę za siebie” (co oznacza, że tworzenie programu czy pomoc przy organizacji nie dawała darmowej akredytacji). Jakość programu niewątpliwie tylko na tym zyskała.
Polcon 2007 choć na chwilę wypchnął polski ruch fanowski z cienia, pokazując go szerszej publiczności. Praca włożona w budowę wizerunku fandomu, pomoże z pewnością wszystkim innym organizatorom Polconów.
Przy imprezie tej skali błędów i uchybień było z pewnością sporo. Jednak niesamowitym nakładem pracy organizatorzy zdołali usunąć znakomitą większość problemów w sposób niezauważony dla uczestników. Za to również należą się brawa.
Nawet niektóre z powyższych argumentów wystarczyłyby, abym nominował organizatorów Polconu 2007 do nagrody w kategorii Fan Roku. Więc nominuję, i to nie tylko Witka Siekierzyńskiego, ale i jego zastępców: Andrzeja Lechowicza, Wawrzyńca Bakalarskiego oraz Pawła Potakowskiego.
Krzysztof Bortel
Daniel ‘Vampdey’ Elkader (Katedra)
Serwis Katedra – to serwis skupiony przed wszystkim na literaturze. Nie znajdziemy w nim osobnych działów poświęconych grom, filmom czy komiksom przez co, zdaniem niektórych, Katedra może wypadać blado na tle innych serwisów poświęconych fantastyce. To jednak, co mogło okazać się słabością, redaktorzy starannie przekuli na sukces, przykładając się bardzo do rzetelności swych recenzji oraz umiejętnego doboru omawianych lektur. Cały czas, konsekwentnie się przykładają…
Miło popatrzeć na zaangażowanie redaktorów w organizowanie rozlicznych literackich konkursów, prawdziwą dociekliwość i sensownie skonstruowane pytania w rozlicznych wywiadach, a także poszukiwanie nowych form przekazu (jak na przykład recenzje w wersji audio).
Co prawda nie ma w tym co wymieniłem żadnych fajerwerków, ale przecież bycie fanem to przede wszystkim pracowitość i zaangażowanie na rzecz ufantastyczniania – choćby odrobinkę – każdego dnia. I to Katedrze wychodzi znakomicie. Dlatego uważam, że jej naczelny, Daniel ‘Vampdey’ Elkader, stanowczo zasługuje na tytuł Fana Roku – jako przedstawiciel i reprezentant całej redakcji.
Jakub Ćwiek
Paweł ‘Paszko’ Matuszak (Pyrkon)
Poznański Pyrkon wystartował dawno temu i przez lata rozwijał się coraz bardziej. W tej chwili stał się jednym z większych konwentów w Polsce, a po odwołaniu Krakonu, także konwentem w pewien sposób otwierającym sezon po Nowym Roku. Pyrkon jest konwentem chyba przede wszystkim „growym”, to znaczy poświęconym grom – przynajmniej znacząca większość uczestników to gracze. Mimo to jednak szczyci się (słusznie) znakomitym programem „mainstreamowym” – spotkania, prelekcje i panele w swej liczbie i tematyce sprawiają, że naprawdę nie da się wysłuchać wszystkich, a potem człowiek żałuje, że nie mógł się rozdwoić.
To chyba dostateczne argumenty, by uznać za Fana Roku głównego organizatora Pyrkonu, którym jest Paweł „Paszko” Matuszak. Przyznana mu ŚLĄKFA trafi w godne ręce.
Piotr W. Cholewa
Jakub ‘Borg’ Rzepecki (Informator Konwentowy)
Są takie działania, które odmieniają cały Fandom. Takie, które zmieniają nawyki i przyzwyczajenia fanów. Wiele z nich zaczyna się po cichu, bo nagle okazać się tym na co od zawsze czekaliśmy. Do takich zaliczyć należy Informator Konwentowy. Początkowo był miejscem, w którym widniały przede wszystkim konwenty fanów gier. Obecnie jest miejscem, w którym nie tylko znajdują się informacje o większości konwentów w Polsce (z możliwością ich oceny i omówienia), ale i tak bezcenne działy jak porady dla organizatorów, lista klubów, etc.).
Jest to możliwe głównie dzięki jednej osobie. Jakub Rzepecki od kilku lat nieustannie zbiera informacje o konwentach i publikuje je na stronach Informatora Konwentowego. Dla wielu osób jest to pierwsze miejsce, w które zaglądają by sprawdzić co i gdzie się dzieje. Na popularność IK, oprócz aktualnej bazy danych z wieloma informacjami, ma wpływ dzielenie się własną bazą. Wiele stron wykorzystuje IK do publikacji informacji o konwentach na swoich stronach. Oprócz gromadzenia i aktualizowania danych na stronach internetowych Borg wydał własnym nakładem kilka papierowych publikacji IK z recenzjami i opiniami o konwentach, a także zaraził swoim hobby kilka osób, które pomagają mu rozwijać IK, wydawany i rozwijany (także ze strony technicznej) przez niego.
Jeśli On nie jest Fanem Roku to kto nim jest?
Witold Siekierzyński, Maciej Dzierżek
1 2 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Audiobook „Szatan z Siódmej Klasy”, czyli szkolna lektura w wersji do słuchania

29 II 2024

Audiobook „Szatan z Siódmej Klasy” to lektura, która jest przeznaczona dla młodzieży z klasy szóstej szkoły podstawowej. Wielu rodziców z pewnością pamięta tę książkę. W dawnych czasach zawsze trzeba było poświęcić odpowiednią ilość czasu na tradycyjną książkę, ponieważ nikt nawet nie wiedział czym jest audiobook. „Szatan z Siódmej Klasy” dostępny jest teraz w nowoczesnej formie, która chętnie wykorzystywana jest przez uczniów.

więcej »

Promocja: 5 kluczowych elementów męskiej garderoby na każdą porę roku

23 II 2024

Funkcjonalna garderoba zawiera uniwersalne ubrania, z których bez trudu skomponujesz stylizacje na różne okazje. Oto 5 elementów, bez których trudno wyobrazić sobie męską szafę, bez względu na to, jaki styl życia prowadzisz.

więcej »

Promocja: Ładowarki samochodowe dla wygody i bezpieczeństwa

8 II 2024

Mobilność stała się jednym z najważniejszych elementów w życiu współczesnego społeczeństwa, a smartfony i inne urządzenia mobilne są nieodłącznymi gadżetami, które towarzyszą nam dosłownie wszędzie. Ładowarki samochodowe doskonale wpisują się w ten trend, umożliwiając ładowanie smartfonów, a także innych smart urządzeń w trakcie podróży służbowej, wakacyjnego wyjazdu czy też codziennych dojazdów do pracy. Dla osób, którym zależy na nieprzerwanym dostępie do wszystkich możliwości urządzeń (...)

więcej »

Polecamy

Pierwsza wojna... czasowa

Stare wspaniałe światy:

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż autora

Wydawnictwo Literackie
— Światy Równoległe – fantastyczna kolekcja

Wszyscy jesteśmy dysfunkcyjni emocjonalnie
— Łukasz Orbitowski

CD Projekt
— „Euro Truck Simulator 2” je piyrszōm grōm we ślōnskij jynzykowyj wersyji

CD Projekt, Platige Image
— Rusza nabór na kursy animacji

CD Projekt
— Zapowiedź „Total War: Rome II”

CD Projekt
— Plany wydawnicze CD Projekt

CD Projekt
— Premiera „Diablo III” przesunięta

CD Projekt
— Platynowa Kolekcja w nowym wydaniu i nowej cenie!

CD Projekt
— Wiedźmin 2 na Xboxa w 2012 roku

Kanał
— Łukasz Orbitowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.