Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Vladimir Nabokov

ImięVladimir
NazwiskoNabokov
WWW

Kalendarium: Vladimir Nabokov

Esensja.pl
Esensja.pl
23 kwietnia wypada 110 rocznica urodzin Vladimira Nabokova.

Kalendarium: Vladimir Nabokov

23 kwietnia wypada 110 rocznica urodzin Vladimira Nabokova.

Vladimir Nabokov

ImięVladimir
NazwiskoNabokov
WWW
Władimir Władimirowicz Nabokow (ros. Владимир Владимирович Набоков, 1899.04.23-1977.07.02) urodził się w Sankt Petersburgu jako najstarsze dziecko znanego i bogatego prawnika-polityka. Swoje dzieciństwo sam określał później jako doskonałe, np.: dzięki światowym rodzicom już jako mały chłopiec mówił nie tylko po rosyjsku, ale i angielsku oraz francusku. Rodzina była też liberalna światopoglądowo – gdy Władimir stracił zainteresowanie religią, rodzice nie zmuszali go do chodzenia do cerkwi. W 1916 roku Nabokov odziedziczył po swoim wujku posesję, ale szybko stracił ją w ogniu rewolucji. Po wystąpieniu bolszewików rodzina Nabokova zmuszona była opuścić miasto – żyła na wsi w posiadłościach znajomych na Krymie. W 1919 roku po wycofaniu Niemców i przegranej Białej Armii wsiedli na ostatni statek z Sewastopola do Anglii. Tam Władimir studiował w Trinity College w Cambride języki romańskie i słowiańskie, a po zakończeniu studiów wyruszył w ślad za rodziną do Berlina. W 1922 ojciec Nabokova został zamordowany omyłkowo przez monarchistów zamiast przewodniczącego emigracyjnej partii demokratycznej – ten motyw, przypadkowej śmierci, będzie się odbijał później echem w twórczości pisarza. W Berlinie Nabokov na dobre zajął się pisaniem (zaczął już w Cambridge), uczył też języków i dawał lekcje tenisa oraz boksu. W 1925 roku ożenił się, a 9 lat później urodziło mu się pierwsze i jedyne dziecko. W związku z narastającymi nastrojami antysemickimi (jego żona była żydówką) Nabokovowie zdecydowali się wyruszyć na Zachód. Mieszkali we Francji, m.in. w Cannes i Paryżu, ale w obliczu postępujących armii niemieckich, w 1940 wyruszyli do Ameryki. Tam osiedli na Manhattanie, a Nabokov dostał pracę w Wellesley College, która dawała mu czas na pisanie. Zresztą jego wykłady od XIX-wiecznej literaturze rosyjskiej również były popularne. Równocześnie pracował w muzeum jako specjalista w dziedzinie motyli, czego pochodną były częste wyprawy po całych Stanach w poszukiwaniu rzadkich okazów (w czasie jednej z takich wypraw napisał „Lolitę”). Jego wielką pasją były szachy i rozwiązywanie problemów szachowych. W 1945 roku Nabokov dostał amerykańskie obywatelstwo, ale po wielkim sukcesie finansowym „Lolity” zdecydował się na powrót do Europy. W 1961 wraz z żoną osiadł w szwajcarskim Montreux.
Początkowo Nabokov pisał po rosyjsku i pod psudonimem, ale już w latach 40-tych przerzucił się na język angielski, którym władał na tyle biegle, że krytycy porównywali go do największych mistrzów pióra. Po latach wczesne książki przełożył wraz z pomocą syna na angielski, ale też sam przetłumaczył „Lolitę” na rosyjski. Ta ostatnia stała się jego największym sukcesem. Jego powieści cenione są za inteligentne fabuły i sprytne gry słów (np.: w „The Vane Sisters” pierwsze litery słów z ostatniego paragrafu układały się w wiadomość). Wielkie uznanie zdobyła też jego twórczość krytycznoliteracka.
W wieku 77 lat Nabokov zaczął chorować na bronchit – zmarł 2 lipca 1977 roku.
Wybrana bibliografia:
  • Maszeńka (1926)
  • Król, dama, walet (1928)
  • Obrona Łużyna (1930)
  • Chwała (1932)
  • Śmiech w ciemności (1933)
  • Rozpacz (1934)
  • Dar (1937)
  • Zaproszenie na egzekucję (1938)
  • Czarodziej (1939)
  • Lolita (1955)
  • Pale Fire (1962)
  • Transparent Things (1972)
  • koniec
    23 kwietnia 2009

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Imię:
    Treść:
    Działanie:
    Wynik:

    Dodaj komentarz FB

    Najnowsze

    Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

    19 IV 2024

    Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

    więcej »

    Promocja: Z ekranu komputera na dywan – najlepsze LEGO dla graczy

    11 IV 2024

    W świecie pełnym ekscytujących gier komputerowych LEGO wkracza na scenę, oferując szeroki wybór zestawów, które przenoszą ulubione światy wirtualne prosto na dywan w pokoju malucha. Dla fanów gier, zarówno młodych, jak i tych bardziej dojrzałych, LEGO stworzyło zestawy, które zapewniają godziny wspaniałej zabawy. Jakie jest najlepsze LEGO dla graczy? Wybierz je wspólnie z nami!

    więcej »

    Promocja: Porównanie wymagań systemowych pomiędzy wersją PC a konsolową gry Wiedźmin 3

    2 IV 2024

    Gra Wiedźmin 3 dostępna jest na komputery osobiste, a także na takie konsole jak PlayStation 4 i Xbox One. Każda z tych platform ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór platformy sprzętowej nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Przede wszystkim bardzo istotny jest efekt wizualny. Warto zatem poznać różnice w wymaganiach sprzętowych między wersją na PC a wersją na konsolę.

    więcej »

    Polecamy

    Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

    Stare wspaniałe światy:

    Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Pierwsza wojna... czasowa
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Jak przewidziałem drugą wojnę światową
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Cyborg, czyli mózg w maszynie
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Narodziny superbohatera
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Pierwsza historia przyszłości
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Zobacz też

    Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.