Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Wiatr ze Wschodu (1)

Paweł Laudański
Edycja 1 – październik 2000.

Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (1)

Edycja 1 – październik 2000.
Tekst, w który w swej łaskawości zacząłeś właśnie się wgłębiać, szanowny czytelniku, stanowi moją nieśmiałą próbę przybliżenia Ci współczesnej fantastyki rosyjskiej. Po 1989 roku straciłeś zapewne z nią kontakt i, poza nielicznymi wyjątkami (garść opowiadań w „Feniksie” czy „Nowej Fantastyce”, kilka w najlepszym razie pozycji książkowych), nie miałeś okazji zapoznać się z jej najnowszymi osiągnięciami. A zapewniam Cię, że wiele ciekawego w rosyjskiej fantastyce się dzieje – powstaje dużo wspaniałych powieści i opowiadań, wydawane są pisma branżowe, istnieje prężny ruch fanowski; mam nadzieję, że „Wiatr ze Wschodu” potwierdzi moje słowa. Ufam też, że z czasem nazwiska Jewgienija Łukina, Mariny i Siergieja Diaczenków, Siergieja Siniakina, G. L. Oldiego, Andrieja Walientinowa, Aleksandra Gromowa, Julija Burkina czy Michaiła Uspienskiego – że wymienię tylko kilku autorów z czołówki – przestaną być Ci obce. I, oczywiście, że kiedyś chętnie sięgniesz przynajmniej po tłumaczenia ich dzieł, jeśli tylko któryś z naszych wydawców zechce je opublikować…
NAGRODY
„Strannik” 2000
Nagroda przyznawana przez rosyjskich pisarzy sf-f (w tym roku po raz piąty):
W poszczególnych kategoriach nagrody przyznano:
a) paladyn fantastyki: Arkadij i Borys Strugaccy (uzasadnienie: pisarze, którzy stworzyli Przyszłość; pisarze, którzy podsumowali XX wiek);
b) mistrz z oddali: Lois McMaster Bujold (za cykl „Barrayar”) oraz Robert Jordan (za epicki serial „Koło Czasu”);
c) powieść: Marina i Siergiej Diaczenko – „Kazn’"; znakomita opowieść o światach równoległych i istocie otaczającej nas rzeczywistości; taka słowiańska pieczeń a’la Dick; po więcej szczegółów odsyłam do mojej recenzji opublikowanej w 125 numerze „Miesięcznika” Śląskiego Klubu Fantastyki;
d) mikropowieść: Władimir Michajłow – „Put’ Najugiry” (tak, tak, to autor znanej i nas powieści „Pięciu na Dejmosie” oraz godnego polecenia opowiadania „Spotkanie na Japecie"!)
e) opowiadanie: Jewgienij Łukin – „W stranie zachodiaściewo sołnca";
„Zwiezdnyj most” 2000
Nagroda przyznawana przez uczestników konwentu o tej samej nazwie, który odbył się w Charkowie w dniach 14-17 września tego roku.
W poszczególnych kategoriach nagrody zdobyli:
a) cykle, seriale i powieści z ciągami dalszymi: S. Łukianienko, W. Wasiliew – „Dniewnoj dozor” (wyd. AST 2000, seria „Zwiezdnyj łabirynt);
b) powieść: M. i S. Diaczenko, G. L. Oldi, A. Walentinow – „Rubież” (wyd. EKSMO-Press 1999, seria „Nit’ wriemien”);
c) książka debiutanta: D. Skiriuk – „Osiennyj Lis” (wyd. Siewiero-Zapad Press 2000, seria „Pieriekriestok mirow”)
NOWE KSIĄŻKI
Wybrane nowości ostatnich miesięcy:
wyd. AST, seria „Miry Kira Bułycziewa":
– „Galakticieskaja policija (t. 2): Pokuszienije na Tieseja” (wzn.),
– „Liubimiec” (wzn.);
– „Razum dlia kota” (wzn.) – O ile dobrze policzyłem, to trzynasty, czternasty i piętnasty tom serii „Światy Kira Bułyczowa”. Bardzo ładnie wydane, szyty grzbiet, twarda, lakierowana, kolorowa okładka. Gdyby tak jeszcze lepszy papier niźli gazetowy…
wyd. AST, seria „Zakliatyje miry” (utwory fantasy):
L. Wierszynin – „U podnożija Wiecznosti” (wzn.).
wyd. AST, seria „Zwiezdnyj łabirynt":
A. Gromow – „Wopros prawa”
J. Łukin – „Sliepyje powodyri”.
S. Siniakin – „Monach na kraju ziemli”
S. Siniakin – „Władyczica moriej”
wyd. EKSMO-Press, seria „Nit’ wriemien":
G. L. Oldi – „Odissiej, syn Laerta: Cziełowiek Nomosa”,
A. Walentinow – „Diomed, syn Tideja: Ja nie wiernus’” – Historyczna fantasy, miejsce akcji: starożytna Grecja. W obu przypadkach początki cykli.
wyd. EKSMO-Press, seria „Absoliutnoje orużije":
W. Michajłow – „Kol’co urakary”.
wyd. OLMA-Press, seria „Inyje miry":
– M. i S. Diaczenko – „Wiedmin wiek” (wzn.),
– M. i S. Diaczenko – „Pieściera” (wzn.).
OSTATNIO PRZECZYTANE – JAK NAJKRÓCEJ
  • Kir Bułyczow – „Prisziel’cy w Gusliarie”, „Czudiesa w Gusliarie”, „Wozwraszczenije w Gusliar” (wyd. AST, Moskwa 1999, 2000, seria: „Miry Kira Bułycziewa"; ISBN: 5-237-04453-0, 5-237-03976-6, 5-237-05093-X) – chyba nie trzeba bliżej przedstawiać. Trzytomowy zbiór opowieści guslarskich, który ukazał się w serii „Światy Kira Bułyczowa”. W sumie doliczyłem się piętnastu opowiadań nie przetłumaczonych jak dotąd na język polski, co w przypadku przynajmniej dwóch z nich („Razliubitie Łożkina!” i „Sny Maksima Udałowa”) jest co najmniej niezrozumiałe.
  • Andriej Łazarczuk – „Szturmfogel’” (wyd. AST, Moskwa 2000, seria „Zwiezdnyj łabirynt” ISBN 5-17-000005-7) – powieść. Obok naszego jest jeszcze inny świat, świat, w którym non-stop toczy się walka pomiędzy dobrem a złem. Około dwudziestu procent ludzkości ma wrodzoną zdolność do przenoszenia swej duszy pomiędzy oboma światami (co wymaga posiadania przynajmniej jednego ciała w każdym z nich), z czego tylko jakaś połowa czyni to w pełni świadomie. Ci wybrani mogą przy tym aktywnie wpływać na kształt Tamtego świata… Oto zbliża się koniec II wojny światowej. Wywiady obu wrogich stron toczą zmagania zarówno Tu, jak i Tam. Hitler i jego zausznicy za wszelką cenę próbują uratować własną skórę, nawet jeśli oznaczałoby to bezpowrotne zniszczenie jednej z rzeczywistości… Okultystyczna powieść szpiegowska z domieszką horroru – niestety, nie tak dobra, jak mogłoby to wynikać z tego krótkiego streszczenia.
  • G. L. Oldi, Andriej Walientinow – „Nam zdies’ żit’” (wyd. EKSMO-Press, Moskwa 1999; t. 1: „Armageddon był wciera”, ISBN 5-04-001669-7; t. 2: „Krow’ p’jut rukami”, seria „Nit’ wriemien”, ISBN 5-04-001670-0) – duża powieść. I do tego znakomita. Oto pewne rosyjskie miasto nawiedza tajemnicza katastrofa. W zasadzie nie wiadomo, co tak naprawdę się stało: czy to awaria w pobliskiej elektrowni atomowej, czy chemiczny zamach terrorystyczny, czy też – jak chcą niektórzy – narodziny nowej rzeczywistości. W każdym razie miasto jest odcięte od reszty kraju i świata. Mimo pozorów normalności coś rzeczywiście jest z nim nie tak – pojawiają się mutacje (np. centaury), ze ścian domów wyłażą jakieś przedziwne stwory, na straży przestrzegania prawa stoją „pierwacz-psy” – żaden zabójca się przed nimi nie skryje; policji pozostaje tylko poczekać na trupa zbrodniarza z rozszarpanym gardłem. Światu przestaje się ta sytuacja podobać, zwłaszcza, że zaczyna się cały ów interes wymykać spod kontroli i ogarniać coraz to nowe miejsca. Na miasto wydany zostaje wyrok…
  • Siergiej Siniakin – „Monach na kraju Ziemli” (wyd. AST, Moskwa 2000, seria „Zwiezdnyj łabirynt”, ISBN 5-237-06133-8) – zbiór opowiadań i mikropowieści. Bardzo nierówny – poczynając od znakomitego, nagrodzonego tegorocznym „Interpresskonem” opowiadania tytułowego o tragedii młodego naukowca, który dokonał odkrycia z ideologicznego punktu widzenia niewygodnego dla batiuszki Stalina i samej rewolucji proletariatu, poprzez zabawną mikropowieść „Buzułuckije igry” o kłopotach, które wyniknęły po pojawieniu się rzymskiej kohorty w prowincjonalnym miasteczku rosyjskim pod koniec lat osiemdziesiątych, aż po nudnawe: „Otszielnik Patmosa” oraz „Metafory wozmożnowo i niewozmożnowo”. Więcej spodziewałem się po autorze „Znaczków naszego losu”.
LISTA BESTSELLERÓW KSIĘGARNI „OZON” – WRZESIEŃ 2000
Ozon jest największą rosyjską księgarnią internetową. Księgarnią to za mało powiedziane, w swych katalogach ma bowiem – poza książkami – również kasety i płyty DVD z filmami, płyty CD oraz sporo jeszcze najprzeróżniejszego badziewia. To taki rosyjski Amazon, tyle tylko, że nie znam osobiście nikogo, kto by korzystał z jej usług. Jestem jednak częstym gościem na jej stronach, albowiem to nieocenione źródło informacji o rynku rosyjskiej książki, nie tylko fantastycznej.
Znaleźć w Ozonie można m.in. zestawienia najlepiej sprzedających się książek. Poniżej pozwalam sobie przedstawić listę fantastycznych bestsellerów z września bieżącego roku:
  1. S. Łukianienko – „Łabirint otrażenij” (wyd. AST 1999).
  2. S. Łukianienko – „Fałszywije zierkała” (wyd. AST 1999).
  3. S. Łukianienko – „Gienom” (wyd. AST 1999).
  4. B. Bethke – „Headcrash” (wyd. AST 1999).
  5. M. Fraj – „Łabirint Mienina” (wyd. 2000).
  6. D. Adams – „Cześć i dzięki za ryby. W zasadzie niegroźna” (wyd. AST 1997).
  7. S. Łukianienko, W. Wasiliew – „Dniewnoj dozor” (wyd. AST 2000).
  8. A. i B. Strugaccy – „Poniedziałek zaczyna się w sobotę. Bajka o trójce (2 warianty)” (wyd. AST 1999).
  9. A. i B. Strugaccy – „Przyjaciel z piekła. Bajka o przyjaźni i nieprzyjaźni” (wyd. AST 1999).
  10. S. Łukianienko – „Nocznoj dozor” (wyd. AST 1998).
Kilka słów komentarza: jak zwykle dużo w czołówce Siergieja Łukianienki. To prawdziwy fenomen współczesnej rosyjskiej fantastyki. Aż dziw, że nikt – poza nieśmiałymi, nie najszczęśliwszymi zresztą próbami Nowej Fantastyki – nie podjął się zbożnego dzieła wydawania jego utworów w Polsce. Wysoka pozycja braci Strugackich także nie powinna dziwić. Zaskakująco dobrze sprzedawała się w ostatnim miesiącu starsza książka, bo wydana jeszcze w 1997 roku (Adams), „Dniewnoj dozor”, druga część cyklu, pociągnęła za sobą część pierwszą („Nocznoj dozor”). Powieść Bethke’go to – podobno – parodia cyberpunku; jest w zapowiedziach któregoś z polskich wydawców. Maks Fraj natomiast nie tworzy czystej, klasycznej fantastyki, co jednak nie przeszkadza fanom sf-f w kupowaniu (i czytaniu) jego książek… Widoczna pewna stagnacja, czas już jakiś minął od wydania prawdziwego hitu, który wstrząsnąłby listą…
CAŁA RESZTA
  • W maju ukazał się trzeci tom „Czasu uczniów”, antologii z tekstami opartymi na motywach dzieł braci Strugackich, autorstwa czołówki twórców współczesnej rosyjskiej fantastyki. Wydawca (a raczej wydawcy, albowiem książka wyszła w kooperacji moskiewskiego AST z petersburską Terra Fantastica) zarzeka się, że to już tom ostatni…
  • Wydawnictwo „Armada-Press” rozpoczyna w czwartym kwartale 2000 roku edycję nowej serii humorystycznej fantastyki. Projekt nosi nazwę „Fantastyka Ijona Tichego”, w planach jest kilka zbiorów opowiadań oraz powieści Bułyczowa, Suchinowa, Zielenskiego i niejakiego McSkimminga.
  • 18 października Kir Bułyczow skończył 66 lat.
  • Ostatnimi czasy do jedynego rosyjskiego czasopisma sf&f z prawdziwego zdarzenia (chodzi oczywiście o Jesli) doszlusowały Zwiezdnyj most (od razu zasłynął „przechrzczeniem” Swiatoslawa Łoginowa w Siergieja) oraz Fantom (skąd my znamy ten tytuł…). W sierpniowym Zwiezdnym mostie znalazły się utwory m.in. Andrieja Walientinowa, wymienionego już Swiatosława Łoginowa, Wasilija Gołowaczowa, Henry’ego Oldiego oraz Mariny i Siergieja Diaczenków, w Fantomie zaś – znani z jednej z antologii „Don Wollheim proponuje” „Bogowie Marsa” Danna, Dozoisa i Swanwicka, poza tym teksty Watsona, Szwedowa oraz kilku mniej znanych autorów. Lepsze wrażenie sprawia Zwiezdnyj most, jednak nakłady obu periodyków zdają się tego nie potwierdzać, wynoszą one bowiem – odpowiednio – 3 oraz 15 tysięcy egzemplarzy. Czy utrzymają się na rynku, a jeśli tak, to czy zdołają podjąć rywalizację z Jesli? Ano, pażiwiom, uwidim, jak mawiali starożytni Marsjanie.
  • Jeśli jesteśmy już przy Jesli… Jako że to pierwsze nasze spotkanie, pokrótce o zawartości czterech ostatnich numerów. W lipcowym numerze z rosyjskiej fantastyki ukazała się mikropowieść Mariny i Siergieja Diaczenków „Pasliednij Don Kichot” (poza tym teksty Burgessa, Bonda, Dyer, Carda, Montgomery oraz Hasta), w numerze sierpniowym – powieść Aleksandra Gromowa „Wycislitiel” oraz nowe opowiadanie z cyklu guslarskiego Kira Bułyczowa (do tego: Tiptree Jr., Kelly i Aldiss), w numerze wrześniowym – tylko opowiadanie Władimira Pokrowskiego „Indeks 97” (plus: Baker, Bell, Kessel, Hill, Haldeman oraz Sheckley). W październikowym numerze wreszcie sporo fantastyki rosyjskiej – dawno nie było jej tak wiele. Mikropowieść Julija Burkina i Konstantina Fadiejewa, opowiadania Dalii Truskinowskiej oraz Leonida Kudriawcewa… Mniam mniam… A do tego teksty R. A. Lafferty’ego, Elizabeth Moon i Davida Brina; oj, jest co poczytać!
© Paweł Laudański, 2000.
koniec
31 października 2000

Komentarze

05 V 2022   23:35:58

Магазин «СпецЛампы» является торговым представителем крупных российских и европейских производителей светодиодного оборудования.
[url=https://led-svetilniki.ru/shop/catalog/promyshlennye-svetilniki]светильники потолочные для школы[/url] Экологичность, надежность, безопасность, устойчивость к атмосферным осадкам и температурам – вот те параметры, на которые специалисты «СпецЛампы» обращают особо пристальное внимание.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Wiatr ze Wschodu (74)
Paweł Laudański

9 X 2019

Fantasy (choć nietypowe), science fiction (utrzymane w najlepszych tradycjach gatunku), horror (z rosyjską duszą). O tym wszystkim słów kilka w kolejnym raporcie o aktualnym stanie rosyjskojęzycznej fantastyki.

więcej »

Wiatr ze Wschodu (73)
Paweł Laudański

19 VI 2019

Trochę prozy najświeższej (Salnikow, Iwanow, seria „Зеркало”), i trochę prozy klasycznej (Warszawski, zbiór „Фантастика 1963”, czyli kolejna, już 73 edycja WzW.

więcej »

Wiatr ze Wschodu (72)
Paweł Laudański

5 IV 2019

„Wyspa Sachalin”, „Zapomnienia”, „Uśmiech chimery”, „Oddział”… - czyli krótki, subiektywny przegląd najciekawszych książek rosyjskojęzycznej fantastyki roku 2018.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Wiatr ze Wschodu (74)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (73)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (72)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (71)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (70)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (69)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (68)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (67)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (66)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (65)
— Paweł Laudański

Tegoż autora

Ballada o poświęceniu
— Paweł Laudański

Wspomnienie o Maćku
— Paweł Laudański

Esensja czyta: Styczeń 2010
— Anna Kańtoch, Paweł Laudański, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Rok 2007 w muzyce
— Sebastian Chosiński, Paweł Franczak, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Paweł Laudański

Kir Bułyczow – polska bibliografia
— Paweł Laudański

Kroki w Nieznane: Sześciu wspaniałych
— Paweł Laudański

W sieci: Rodem zza wschodniej granicy
— Paweł Laudański

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.