Magazyn ESENSJA nr. 1 (I)
październik 2000





poprzednia strona 
			powrót do indeksu następna strona

Redaktorzy (Artur Długosz i Konrad Wągrowski)
  Fuzja

Polski internet stale się rozwija. Powstają coraz to nowe strony, coraz to nowe magazyny internetowe, lepsze lub gorsze. My zdecydowaliśmy się na inny krok. Jakby na przekór modzie, my nie tworzymy nowego magazynu internetowego, lecz łączymy dwa pisma w jedno. Czemu więc likwidujemy dwa magazyny o ugruntowanej renomie? Otóż nie - my ich nie likwidujemy. Zamiast "Framzety" i "Valtza", dwumiesieczników (ze skłonnościami do poślizgów czasowych) dajemy wam jeden nowy, duży miesięcznik, o zawartości większej od każdego z tych pism z osobna. Nic z lubianych przez Was działów "TVM" i "Framzety" nie zniknie, pojawia się natomiast zupełnie nowe. Wychodzimy z założenia, że pismo internetowe daje możliwość wybrania tylko tych tekstów, które macie ochotę czytać, bez konieczności kupowania całości i, dzięki temu, nawet jeśli jakieś opowiadania, czy teksty publicystyczne Was nie zainteresują, to inne wynagrodzą Wam to z nawiązką. Zawsze warto będzie do nas zajrzeć.

Dlaczego to robimy? Bo uznaliśmy, że nie warto dzielić sił (redakcje "Valtza" i "Framzety" od dawna ze sobą współpracowały), bo stwierdziliśmy, że chcemy zamiast dwóch pism dobrych stworzyć jedno znakomite. Coś, czego do tej pory w polskim Internecie nie było.

Oprócz pisma, którego nowego numeru będziecie mogli spodziewać się na początku każdego miesiąca, uruchamiamy zupełnie nową usługę - stale aktualizowane serwisy. Na owe serwisy będą się składać zapowiedzi wydarzeń ze świata fantastyki, RPG i komiksu, przegląd najciekawszych propozycji programu telewizyjnego, nowości książkowe i filmowe, paski komiksowe (zaczynamy z dwoma: "Dziennik szalonego Mimbanity" i "Wydawnictwo Litrasz"). Pojawią się również konkursy z nagrodami. Wszystkie serwisy będą stale aktualizowane, tak więc każdego dnia będziecie mogli znaleźć u nas coś nowego.

Nowością będzie też sposób tworzenia nowego numeru. Co prawda pełen numer będzie dostępny co miesiąc, ale już w trakcie tego miesiąca będą pojawiały się pierwsze teksty, numer będzie budowany na Waszych oczach - warto więc do nas często zaglądać.

Krótki przewodnik po piśmie: wyodrębnił nam się pewien podział na część literacką i publicystyczną. Choć jednak ustaliliśmy pewne działy, nie ma żadnych przeszkód, aby ulegały one zmianom w miarę rozwoju pisma. Literaturę stanowić będą opowiadania, miniatury literackie, powieść, poezja i komiks. Publicystyka została wstępnie podzielona na komiksową (odpowiednik valtzowego "Forum komiksu"), fantastyczną (SForum - odpowiednik działu publicystyki framzetowej), felietony i eseje na różne tematy (Varia), dział ksiażkowy, filmowy, RPG, gier komputerowych, a także popularnonaukowy ("Granice nauki"). W każdym numerze znajdziecie też bardzo interesujące wywiady.

Co możemy polecić w naszym pierwszym numerze? Właściwie podoba nam się wszystko. J Ale chcielibyśmy, abyście zwrócili uwagę zwłaszcza na bardzo dobrą cześć literacką, z humorystycznymi opowiadaniami Grzegorza Wiśniewskiego i Jarosława Loretza, a także nastrojowym tekstem Hanny Podolskiej i pierwszej części długiego opowiadania "Dwie damy na pozór Fosse'a i de Laclosa". Prezentujemy też 3 miniatury literackie Michała Młotka i fragmenty niedrukowanej powieści Ryszarda Dziewulskiego. W części publicystycznej zwracamy uwagę na naszą książkę numeru - zbiór opowiadań Jacka Dukaja "W kraju niewiernych" i rozmowę z autorem. Dowiecie się też m.in. jaką to niechlubną rocznicę obchodzi polski ruch komiksowy, czym się różni "Asterix" od "Kajka i Kokosza", Grog rozmyśla nad nauka i fantastyką, ale także rozmawia tylko o nauce, przeczytacie raport z imprezy otwierającej MTV Polska. Przypomnimy Wam film "Informator" i omawiamy nowości kinowe, możecie też liczyć na informacje o nowych i trochę starszych książkach, grach komputerowych, a także przeczytacie wywiad z laureatem nagrody Elektrybałta za fantastyczny tekst publicystyczny, Piotrem W. Cholewą i poznacie relację Jarosława Loretza z tegorocznego Euroconu w Gdyni. A także znajdziecie wiele innych interesujących artykułów.

Rozpoczynamy też konkurs literacki na opowiadanie o dowolnym temacie z cennymi nagrodami. Zachęcamy do wzięcia udziału. Szczegóły tutaj.

Zachęcamy Was do współpracy - nadsyłania opowiadań, recenzji, grafik, a także informacji, o wszelkich ciekawych wydarzeniach, którymi chcielibyście się z nami podzielić. Na każdy nadesłany tekst będziemy się starali odpowiedzieć - pamiętajcie jednak, że to wymaga czasu i prosimy Was o cierpliwość. A przypominanie nam o sobie, a nawet narzucanie się uważamy za będące w dobrym tonie.

poprzednia strona 
			powrót do indeksu następna strona

3
powrót do początku
 
Magazyn ESENSJA : http://www.esensja.pl
{ redakcja@esensja.pl }

(c) by magazyn ESENSJA. Wszelkie prawa zastrzeżone
Rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie tylko za pozwoleniem.