powrót do indeksunastępna strona

nr 04 (LXVI)
maj 2007

Krótko o…
Zabierz dzieci do muzeum

Polski komiks, w którym dzieciaki wskakują do obrazów i rozmawiają z namalowanymi postaciami – ale nie XVIII księga przygód Tytusa, Romka i A’Tomka? To musi być „Przygoda w muzeum”, nowa seria wydawnictwa Arkady.
Zawartość ekstraktu: 80%
‹Przygoda w muzeum: Mumia!!!›
‹Przygoda w muzeum: Mumia!!!›
„Tytus malarzem” został wydany w 1990 roku. Doczekał się wielu wznowień i nadal cieszy się popularnością. Bawiąc – uczy o malarstwie, od aspektów technicznych po kierunki sztuki. Zapewne skorzystały z tego doskonałego wzorca autorki „Mumii!!!” (Justyna Święcicka i Paulina Sroczyńska), tworząc pierwszy albumik nowej serii „Przygoda w muzeum”. Cykl ma w niebanalny sposób ukazywać dzieciom i młodzieży świat sztuki i historii, zachęcać do zwiedzania polskich muzeów i galerii.
Przystanek pierwszy: Muzeum Narodowe w Warszawie. Kilkuletnia Ania i parę lat od niej starszy brat Michał (oraz Zębate Uszko, plecak-królik Ani) wchodzą na schody gmachu… Ale przecież najpierw trzeba kupić bilety! Po dopełnieniu formalności droga wiedzie wpierw spokojnie, przez antyczne wazy i reliefy oraz sarkofag egipskiego kapłana. Dziewczynka podśmiewuje się z jego imienia, z grobowca wyłania się więc rozwścieczona mumia… Dalej akcja toczy się już biegiem, dosłownie przelatując przez działy malarstwa chińskiego, polskiego (obok „Bitwy pod Grunwaldem”) i obcego, po freski nubijskie z Faras.
Nie zdradzając zakończenia, mogę powiedzieć, że jako wydawnictwo dla dzieci komiks się sprawdza. Jako przewodnik po Muzeum Narodowym – hm, dziwnie mało tu owego narodu, czyli dzieł polskich. Ale bohaterowie obiecują wrócić do budynku w następnej przygodzie, więc może wtedy… Ładnie przemalowane są omawiane obrazy, dla porównania oryginały zaprezentowano na czwartej stronie okładki. Kadry i liternictwo są duże, w sam raz dla młodych czytelników. Kreska i kolory odpowiednie, anatomia postaci ludzkich bez zarzutu.
Przy okazji – na ostatniej stronie okładki widnieje adres www.arkady.com – prowadzący na stronę ukraińskiego saksofonisty… podczas gdy wydawnictwo ma swoją stronę pod adresem www.arkady.com.pl oraz arkady.info.



Tytuł: Mumia!!!
Scenariusz: Justyna Święcicka
Rysunki: Paulina Sroczyńska
Wydawca: Arkady
Cykl: Przygoda w muzeum
ISBN-10: 83-213-4471-2
Format: 24s. 280×200mm
Cena: 9,90
Data wydania: listopad 2006
Ekstrakt: 80%



Pozlepiane myśli Krzysztofa Ostrowskiego

Co tu dużo mówić – wydany przez Kulturę Gniewu komiks „Nowa Plastelina” Krzysztofa Ostrowskiego to gratka dla miłośników absurdu. Smakowite danie w przepysznej oprawie graficznej i do tego świetnie wydane. Koniecznie brać na wynos.
Zawartość ekstraktu: 80%
‹Nowa Plastelina›
‹Nowa Plastelina›
„Nową Plastelinę” przeczytałem z niemałą przyjemnością. Przyznam jednak, że bardzo trudno jest mi oceniać publikację Kultury Gniewu w kategoriach zwartego albumu komiksowego. To raczej zbiór kilkudziesięciu rysunków i pasków zamieszczanych do tej pory przez autora w różnych pismach, takich jak m.in.: „Chichot”, „Playboy” albo „Film”. Dłuższych kilkuplanszowych historyjek jest tu zaledwie kilka. Rozproszony do tej pory drobniejszy dorobek komiksowy wokalisty Cool Kids of Death zebrany został w jednej dużej antologii, do której wstęp napisał Szymon Majewski.
Większość żartów Ostrowskiego opiera się na grze słów, często na dosłownym przedstawieniu związków frazeologicznych. Spektrum dowcipów jest tu naprawdę szerokie – od czasem zbyt dosadnych gier językowych, poprzez komentarze do bieżącej rzeczywistości, aż po czysty absurd. Zresztą bardzo często te różne typy humoru przenikają się nawzajem w poszczególnych planszach, jak w krótkich historyjkach o Wojciechu Wierzejskim, Krzysztofie Rutkowskim albo Janie Pośpieszalskim. Wszystko to podane w wyśmienitej oprawie graficznej – dopracowane i w większości świetnie pokolorowane.
„Nowa Plastelina” to fajny album jest – sam często wracam do tego zbiorku. Solidnie wydana przez Kulturę Gniewu pozycja zadowoli z pewnością fanów nieskrępowanej gry słownej i absurdalnego humoru, a także wielbicieli charakterystycznej kreski Krzysztofa Ostrowskiego. Myślę, że warto.
Plusy:
  • przedni absurdalny humor
  • bardzo dobra jakość wydania
  • gratka dla fanów Krzysztofa Ostrowskiego
Minusy:
  • kolor + świetna jakość wydania = wysoka cena



Tytuł: Nowa Plastelina
Scenariusz: Krzysztof Ostrowski
Rysunki: Krzysztof Ostrowski
Cykl: Plastelina
ISBN: 978-83-923986-8-4
Format: 116s. 240×165mm
Cena: 36,90
Data wydania: marzec 2007
Ekstrakt: 80%
powrót do indeksunastępna strona

105
 
Magazyn ESENSJA : http://www.esensja.pl
{ redakcja@esensja.pl }

(c) by magazyn ESENSJA. Wszelkie prawa zastrzeżone
Rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie tylko za pozwoleniem.