Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 13 sierpnia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Association P.C.
‹Rock Around the Cock›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRock Around the Cock
Wykonawca / KompozytorAssociation P.C.
Data wydania1973
Wydawca MPS Records
NośnikWinyl
Czas trwania41:36
Gatunekjazz, rock
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
W składzie
Toto Blanke, Siegfried Busch, Pierre Courbois, Karl-Heinz Wiberny, Joachim Kühn
Utwory
Winyl1
1) Phenis05:00
2) Polar Anna06:35
3) Mirrored Dimensions02:43
4) Shirocco03:41
5) Rock Around the Cock06:44
6) Autumn in March07:44
7) Cap Carneval09:05
Wyszukaj / Kup

Non omnis moriar: Sardoniczny uśmiech, rubaszny żart

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj – po raz czwarty – holendersko-niemiecki projekt Association P.C.

Sebastian Chosiński

Non omnis moriar: Sardoniczny uśmiech, rubaszny żart

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj – po raz czwarty – holendersko-niemiecki projekt Association P.C.

Association P.C.
‹Rock Around the Cock›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRock Around the Cock
Wykonawca / KompozytorAssociation P.C.
Data wydania1973
Wydawca MPS Records
NośnikWinyl
Czas trwania41:36
Gatunekjazz, rock
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
W składzie
Toto Blanke, Siegfried Busch, Pierre Courbois, Karl-Heinz Wiberny, Joachim Kühn
Utwory
Winyl1
1) Phenis05:00
2) Polar Anna06:35
3) Mirrored Dimensions02:43
4) Shirocco03:41
5) Rock Around the Cock06:44
6) Autumn in March07:44
7) Cap Carneval09:05
Wyszukaj / Kup
Kiedy na początku 1973 roku pianista Jasper van ’t Hof zdecydował się opuścić szeregi Association P.C. i poświęcić się karierze na własny rachunek, mogło wydawać się, że dla zespołu prowadzonego przez perkusistę Pierre’a Courbois może oznaczać to koniec działalności. Wszak Holender był jednym z fundamentów tej grupy. Okazało się jednak – który to już raz? – że nie ma ludzi niezastąpionych. Na miejsce van ’t Hofa ściągnięto bowiem artystę wcale nie mniejszego formatu – do niedawna jeszcze obywatela Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Joachima Kühna, młodszego brata legendarnego klarnecisty Rolfa (w 1971 roku na płycie „Devil in Paradise” sygnowanej przez Rolf Kühn Jazzgroup obaj udowodnili, że jazz-rock zdecydowanie nie jest im straszny). Różnica była tylko taka, że Jasper stanowił integralną część formacji, natomiast Joachim – przynajmniej krótko po nawiązaniu współpracy z Association P.C. – posiadał status gościa specjalnego (co zmieniło się dopiero po roku).
Van ’t Hof po odejściu od zespołu od razu rzucił się w wir pracy: najpierw związał się z grupą Sincerely P.T. niemieckiego (kontra)basisty Petera Trunka (a owocem ich kooperacji był longplay „Sincerely P.T.” z 1973 roku), a następnie wydał płytę solową, w której realizacji wspomógł go polski skrzypek Zbigniew Seifert – „Eyeball” (1974). Koledzy z dawnej formacji zapewne nie chcieli być gorsi i w tym samym czasie, gdy Jasper nagrywał z Trunkiem, zabrali się za pracę nad swoim czwartym długogrającym albumem. Następca „Earwax” (1970), „Sun Rotation” (1972) oraz koncertowego krążka „Erna Morena” (1973) nagrany został podczas czterodniowej sesji – trwającej od 4 do 7 marca 1973 roku – w hamburskim studiu Windrose pod okiem słynnego Conny’ego (Konrada) Planka.
Wydawnictwu nadano prowokacyjny tytuł „Rock Around the Cock” (nie mniej szokująca mogła wydawać się też okładka), co – jak na tamtą epokę – na pewno było przejawem obyczajowej odwagi. Jaka wytwórnia wzięła na siebie tę odpowiedzialność? Wielce zasłużona dla promocji europejskiego jazz-rocka MPS Records z Villingen. Ach! nie było jeszcze mowy o składzie, w jakim album nagrano. Ale też – poza pozyskanym na miejsce van ’t Hofa Kühnem – niewiele się w tym względzie zmieniło. Jądro Association P.C. wciąż bowiem tworzyli ci sami muzycy: gitarzysta Toto Blanke (tym razem grający dodatkowo na japońskiej cytrze taishōgoto oraz odpowiadający za efekty elektroniczne), kontrabasista Siegfried Busch oraz perkusista i perkusjonalista Pierre Courbois. Był też drugi, obok Joachima, gość – saksofonista i flecista Karl-Heinz Wiberny. Dla wielbicieli grupy nie był on jednak postacią anonimową, albowiem słyszeli go już na nagranej na żywo w kwietniu 1972 roku płycie „Erna Morena”.
Album „Rock Around the Cock” dzieli się wyraźnie na dwie części – i nie wynika to jedynie z oczywistej wówczas konieczności rozdzielenia nagrań na dwie strony winylowego krążka (choć na pewno w tym pomogło). Poza otwierającym płytę „Phenisem” w pozostałych utworach na stronie A wybrzmiewają dęciaki Karla-Heinza Wibernego; z kolei we wszystkich kompozycjach umieszczonych na stronie B Blankemu, Buschowi i Courbois towarzyszy Joachim Kühn. W efekcie mamy więc do czynienia nie z kwintetem, lecz z dwoma różniącymi się nieco, jeśli chodzi o skład, kwartetami. To sprawia, że również muzycznie mamy do czynienia z daleko idącymi różnicami, którym za chwilę przyjrzymy się dokładniej. Wspomniany już „Phenis” zaczyna się od partii taishōgoto, co automatycznie lokuje zespół wśród formacji orientujących się w stronę – nomen omen – Orientu (co w początkach lat 70. XX wieku wcale nie było taką rzadkością). Co ciekawe, Toto Blanke nie odkłada tego instrumentu nawet wtedy, gdy podłącza się sekcja rytmiczna, nadająca przy okazji dużo szybsze tempo; wręcz przeciwnie, stara się nadążyć za nią, grając coraz bardziej zadziornie. W drugiej części utworu do głosu dochodzi natomiast Pierre Courbois, serwując prawdziwie wirtuozerską solówkę perkusyjną.
W energetycznym, jazzrockowym „Polar Anna” po raz pierwszy możemy usłyszeć Karla-Heinza Wibernego (w tym konkretnym przypadku grającego na saksofonie tenorowym), który wraz z Blankem wprowadza do obiegu główny motyw melodyczny; następnie na jego bazie obaj instrumentaliści budują już własne improwizowane partie, by – bliżej końca – w odpowiednim momencie kolejno usunąć się w cień i zrobić tym samym miejsce dla solówki drugiego. W – ponownie orientalnym – „Mirrored Dimensions” znów główną rolę odgrywa Blanke; tyle że tym razem sięga po elektronikę i udowadnia, że nawet w trakcie zabawy modulatorem dźwięku można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Wiberny wspomaga go tutaj bądź to subtelnymi dźwiękami fletu piccolo, bądź trochę niepokojącym brzmieniem rożka basetowego. Stronę A albumu zamyka kompozycja zatytułowana „Shirocco”. Po raz kolejny mamy w niej do czynienia z eksperymentatorskimi zapędami muzyków Association P.C. Sięgając po suonę (chiński róg), Karl-Heinz – wespół z kontrabasistą Siegfriedem Buschem – wprowadza niemal szamański klimat, wieńcząc całość dynamiczną codą.
Strona B ma już zupełnie inny charakter. Nie ma na niej śladu fascynacji kulturą Wschodu, jest za to najczystszej próby jazz-rock – fascynujący i energetyzujący, w wielu momentach improwizowany, ale, co najważniejsze, zagrany na najwyższym światowym poziomie. W powstaniu tej części materiału mieli udział wszyscy grający w nim muzycy, a więc także – a może nawet przede wszystkim – Joachim Kühn. Utwór tytułowy, „Rock Around the Cock”, to powrót do dawnego stylu Association P.C., do najlepszych momentów rewelacyjnego „Sun Rotation”. Mamy więc tutaj głównie „rywalizację” gitary Blankego i fortepianu elektrycznego Kühna, mamy też improwizacje obu instrumentalistów; stylistycznie całość zaś rozpięta jest pomiędzy krautrockiem a jazzową awangardą. „Autumn in March” otwiera natomiast melodyjna partia fortepianu, z czasem wspomagana przez stonowany i nadzwyczaj przyjaźnie brzmiący kontrabas. Ale to jedynie „zasłona dymna”; niemiecko-holenderski kwartet szybko bowiem przeskakuje na zupełnie inne tory, by prostą drogą doprowadzić słuchaczy do eksplodującego finału.
Opus magnum wydawnictwa stanowi ostatni na liście, dziewięciominutowy „Cap Carneval”, któremu od pierwszych sekund rytm nadaje rozpędzona perkusja Pierre’a Courbois; za nią podążają zarówno Blanke ze swą zadziorną gitarą, jak i Kühn z rozedrganym fortepianem elektrycznym. Po tym potężnym ciosie na otwarcie muzycy Association P.C. na krótko spuszczają z tonu, ale głównie po to, aby przygotować kolejny atak. Tym razem hasło do jego wyprowadzenia rzuca pianista, popisując się emocjonującą i jednocześnie niezwykle emocjonalną improwizacją. Kiedy zaś wydaje się, że nie można już zagrać ani szybciej, ani mocniej – na plan pierwszy wybija się lider zespołu, jeszcze bardziej podgrzewając nastroje. A to, co kwartet proponuje w finale, zahacza wręcz o freejazzowe szaleństwo. Tytuł albumu – „Rock Around the Cock” – sugerowałby, że mamy do czynienia z dziełem nie do końca poważnym; z zespołem, który co rusz mruga okiem. Nic bardziej mylnego, czwarty w dyskografii Association P.C. to produkcja nadzwyczaj świadoma i konsekwentna, plasująca formację wśród najwybitniejszych przedstawicieli jazz-rocka lat 70. XX wieku. Żałować tylko należy, że od tej chwili grupie pozostał już tylko rok życia. Ale pocieszać można się tym, że w ciągu tych dwunastu miesięcy zdołała ona nagrać jeszcze jedną płytę.
koniec
14 stycznia 2017
Skład:
Toto Blanke – gitara elektryczna, efekty elektroniczne, taishōgoto (1)
Siegfried Busch – kontrabas, gitara basowa (5)
Pierre Courbois – perkusja, instrumenty perkusyjne
gościnnie:
Karl-Heinz Wiberny – saksofon tenorowy (2), flet piccolo (3), rożek basetowy (3), suona (4)
Joachim Kühn – fortepian elektryczny (5-7)

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Pink Floyd w XXI wieku: Wczesne kiełkowanie
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

10 VIII 2022

W XXI wieku zespół Pink Floyd praktycznie przestał istnieć. Panowie jeśli już nagrywali, to raczej na swój rachunek, a o koncertach mowy być nie mogło. Niemniej fani niemal co roku są uszczęśliwiani kolejnymi albumami sygnowanymi nazwą zespołu. Na przykład opublikowanym osobno fragmentem boksu „The Early Years 1965-1972” pod tytułem „1968: Germin/ation” z 2017 roku.

więcej »

Non omnis moriar: U boku Terjego na jazzowe salony…
Sebastian Chosiński

6 VIII 2022

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj pierwszy (z trzech) album Terjego Rypdala nagrany w ramach projektu The Chasers.

więcej »

Pink Floyd w XXI wieku: Najwcześniejsze z wczesnych
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

3 VIII 2022

W XXI wieku zespół Pink Floyd praktycznie przestał istnieć. Panowie jeśli już nagrywali, to raczej na swój rachunek, a o koncertach mowy być nie mogło. Niemniej fani niemal co roku są uszczęśliwiani kolejnymi albumami sygnowanymi nazwą zespołu. Na przykład opublikowanym osobno fragmentem boksu „The Early Years 1965-1972” pod tytułem „1965–1967: Cambridge St/ation” z 2017 roku.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.