Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

10 muzycznych wirusów i pandemii

Esensja.pl
Esensja.pl
Temat wirusów i pandemii jest obecnie numerem jeden. Jako pismo zajmujące się szeroko rozumianą popkulturą, nie możemy pozostać bezczynni w tej materii. Poniżej lista 10 utworów krążących wokół kwestii epidemiologicznych… i mały bonus.

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

10 muzycznych wirusów i pandemii

Temat wirusów i pandemii jest obecnie numerem jeden. Jako pismo zajmujące się szeroko rozumianą popkulturą, nie możemy pozostać bezczynni w tej materii. Poniżej lista 10 utworów krążących wokół kwestii epidemiologicznych… i mały bonus.
Kazik „Zaraza”
To chyba najbardziej dobitny obraz rozprzestrzeniania się epidemii w polskiej muzyce. Utwór pochodzi z płyty „Oddalenie” i zasadniczo stanowi prześmiewczy obraz choroby, która nie wybiera i dopada zarówno biednych, jak i bogatych. Z dzisiejszego punktu widzenia stało się to przerażająco prawdziwe.
Iron Maiden „Virus”
Utwór promował składankę Iron Maiden z 1996 roku „Best of the Beast” i został nagrany z ówczesnym wokalistą Blazem Bayleyem, który w latach 90. zastąpił Bruce’a Dickinsona. Tytułowy wirus w tym wypadku trzeba jednak traktować jako przenośnię, ponieważ tekst opowiada o chorobach, które toczą nasze społeczeństwo.
Slipknot „Virus of Life”
A teraz czas na wirusa zwanego życiem. Pojawia się w utworze formacji Slipknot jako przedostatni utwór na znakomitym albumie „Vol. 3 (The Subliminal Verses)”. Mocnemu tekstowi o tym, że rzeczywistość potrafi nieźle dokopać (zwłaszcza w sferze uczuciowej) towarzyszy transowa muzyka i chropowaty, przetworzony wokal. W sumie nie wypada to zbyt optymistycznie.
Annihilator „The Perfect Virus”
Ta pozycja to coś dla fanów zarówno Annihilatora, jak i Overkill, ponieważ na płycie „Carnival Diablos” (2001 r.), z której pochodzi „The Perfect Virus” głównym wokalistą jest Joe Comeau z tej drugiej formacji. Co zaś się tyczy samego utworu, to mamy do czynienia z ostrą, ale nieco zdehumanizowaną pozycją, co pasuje do tekstu. Tu wirus komputerowy niszczy osiągnięcia ludzkości.
Slayer „Epidemic”
Slayer, rok 1986, płyta „Reign in Blood” i w zasadzie wszystko jasne. Ultrabrutalne granie na najwyższych obrotach ze wściekłym wokalem, wypluwanym przez Toma Arayę. Utwór zaś to naturalistyczny opis szerzącej się zarazy, niszczącej ludzkie ciało. Całkiem przekonujące.
2Pac „Gangsta Virus” (Ft. Tech N9ne, Ice Cube & Eminem)
A teraz, żeby nie było, że o wirusach śpiewają tylko nawiedzeni metalowcy. Nie szukajcie, nie znajdziecie tego utworu w oficjalnej dyskografii wyżej wymienionych artystów. To mix (ale bardzo przekonujący) dokonany przez wielkiego fana 2Paca z Dubaju, ukrywającego się pod pseudonimem DJ Mimo. Oczywiście w tym wypadku odwołań do epidemii nie należy brać w żadnym wypadku dosłownie. Mogę się mylić, bo panowie dość szybko nawijają, ale zdaje się, że nawet nie pojawia się ona w tekście.
Björk „Virus”
Wracamy do utworów w pełni autorskich. „Virus” nagrany przez Björk znaleźć możemy na albumie „Biophilia” z 2011 roku i tym razem nie stanowi on refleksji nad niszczycielską siłą, a wręcz przeciwnie. Artystka porównuje miłość do wirusa czyhającego na swoją ofiarę. Z dzisiejszej perspektywy nie jest to najszczęśliwsza paralela.
Nagrobki „Choroba zakaźna”
Pod tytułem „Choroba zakaźna” ukrywa się inna, bardziej transowa i wyciszona wersja wcześniejszego utworu Nagrobków „Zaraza”. Powstała do spektaklu „Portret trumienny” i można ją znaleźć na EP „Teatr Polski” z zeszłego roku. Sam tekst natomiast w bardziej frywolnym stopniu, niż u Kazika, traktuje o epidemii. Ma w sobie sporą dozę punkowej nonszalancji, bezlitośnie punktując szarą rzeczywistość.
Weird Al Yankovic „Virus Alert”
A jeśli już jesteśmy przy lżejszych piosenkach, to polecam „Virus Alert” z repertuaru Weird Ala. Utwór znajdziecie na albumie „Straight Outta Lynwood” z 2006 roku i dotyczy wirusa komputerowego, a nie tego przenoszonego drogą kropelkową.
Klan „Epidemia euforii”
To żeby nie kończyć pesymistycznie podstawowego zestawienia, na koniec o trochę innej epidemii, a mianowicie o „epidemii euforii”. Ten energetyczny kawałek pochodzi z kultowego albumu „Mrowisko” z 1971 roku i… zaraża optymizmem.
Bonus: De Press „Czerwona zaraza”
Miało być 10 utworów, ale jakoś nie mogłem się powstrzymać, by nie wspomnieć i o historycznych zarazach, które dotknęły nasz kraj. Było ich sporo, ale dwie wyjątkowo dotkliwe. O jednej z nich napisał wiersz poeta i powstaniec warszawski Józef Szczepański. Był to jego ostatni poemat napisany przed śmiercią, wyrażający gniew z powodu tego, że Armia Czerwona nie przekracza Wisły, by ruszyć na pomoc powstańcom. Fragmenty „Czerwonej zarazy” zostały wykorzystane na płycie „Powstanie Warszawskie” Lao Che (utwór „Czerniaków”), a także w identycznie zatytułowanym utworze De Press, pochodzącym z krążka „Myśmy rebelianci. Piosenki Żołnierzy Wyklętych” z 2009 roku.
koniec
19 marca 2020

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie taki krautrock straszny: Nie zadzieraj z Czukayem!
Sebastian Chosiński

15 IV 2024

W latach 1968-1971 życie muzyków Can ogniskowało się wokół pracy. Mieszkając w Schloß Nörvenich, praktycznie nie wychodzili ze studia. To w którymś momencie musiało odbić się na kondycji jeśli nie wszystkich, to przynajmniej niektórych z nich. Pewien kryzys przyszedł wraz z sesją do „Ege Bamyasi” i nie wiadomo, jak by to wszystko się skończyło, gdyby sprawy w swoje ręce nie wziął nadzwyczaj zasadniczy Holger Czukay.

więcej »

Non omnis moriar: Znad Rubikonu do Aszchabadu
Sebastian Chosiński

13 IV 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj kolejny longplay Orkiestry Gustava Broma, na którym połączyła ona post-bop z „trzecim nurtem”.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Aneks, nie popłuczyny
Sebastian Chosiński

8 IV 2024

Jak każdy funkcjonujący przez wiele lat i mający trwałe miejsce w historii rocka zespół, także zachodnioniemiecki Can doczekał się wielu wydawnictw nieoficjalnych. Jednym z ciekawszych jest opublikowany przed piętnastoma laty „Ogam Ogat” – bootleg zawierający muzykę powstałą w tym samym czasie co materiał, jaki znalazł się na dwupłytowym krążku „Tago Mago”.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Z tego cyklu

10 naj… : 10 roztańczonych kadrów
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 największych rozczarowań muzycznych 2021 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

30 najlepszych płyt 2021 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

10 naj… : Najseksowniejsze okładki z udziałem Mary Jane
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

10 naj...: Dzień Nauczyciela
— Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 najśmieszniejszych lub najdziwniejszych książkowych scen ze zwierzętami
— Esensja

10 naj… : Zwierzęta
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 naj…: 11 twarzy jesieni
— Esensja

10 naj...: Żółty, jesienny liść
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 najlepszych slasherów komediowych
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tegoż autora

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz być Kubą Rozpruwaczem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

My i Oni
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Wielki mały finał
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Piołun w sercu a w słowach brak miodu, czyli 10 utworów do tekstów Ernesta Brylla
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Kim był Józef J.?
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiksowe Top 10: Luty 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ilu scenarzystów potrzea by wkręcić steampunkową żarówkę?
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Magia i Miecz: Siłą rozpędu
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.