Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)

W maju:
1. – Olympia Dukakis, amerykańska aktorka greckiego pochodzenia. Zagrała m.in. we „Wpływie księżyca” (Oscar i Złoty Glob), „Stalowych magnoliach”, „Sinatrze” (nominacja do Złotego Globu), „Jej wysokości Afrodycie” oraz serii „I kto to mówi”.
2. – Bronisław Cieślak, dziennikarz, prezenter telewizyjny, poseł na Sejm, a dorywczo – i w zasadzie przypadkiem – również aktor. Ale to właśnie dzięki roli porucznika Sławomira Borewicza z serialu „07 zgłoś się” Cieślak zapisał się w dziejach polskiej kinematografii, a postać porucznika dochrapała się statusu kultowej.
3. – Lloyd Price, amerykański rhythm and bluesowy i rockandrollowy piosenkarz i autor piosenek, aktywny zawodowo od roku 1952 praktycznie do śmierci. Jego największe przeboje to „Lawdy Miss Clawdy”, „Oooh, Oooh, Oooh”, „Stagger Lee”, „Personality” i „I’m Gonna Get Married”. W 1998 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a w 2008… spora część jego nagrań spłonęła razem z magazynem wytwórni Universal.
4. – Nick Kamen, brytyjski piosenkarz, muzyk i model. Single „Each Time You Break My Heart” (1986) i „I Promised Myself” (1990) przyniosły mu sporą popularność, ale tym, co najmocniej zapisało się w pamięci pokolenia lat 80., był jego występ w… reklamie dżinsów Levi’sa. Dodajmy – rozbierany występ. Puszczony na rynek w roku 1985 filmik był częścią większej partii odważnych, seksownych reklam, które podbiły sprzedaż Levi’sów o niebotyczne 800%.
18. – Franco Battiato, włoski piosenkarz, kompozytor, reżyser i – jako Süphan Barzani – malarz. Przez kilka dekad jeden z najpopularniejszych piosenkarzy i autorów piosenek we Włoszech, z albumami, których nakłady po raz pierwszy przekroczyły magiczną barierę miliona egzemplarzy. W 1984 – w duecie z Alice – zajął czwarte miejsce w konkursie Eurowizji. Jego największe przeboje to „L’era del cinghiale bianco”, „Prospettiva Nevskij”, „Centro di gravità permanente”, „Bandiera bianca” i „Voglio vederti danzare”.
28. – Henryk Samsonowicz, historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Na jego książkach – m.in. „Złotej jesieni polskiego średniowiecza” i „Życiu miasta średniowiecznego” – wychowało się kilka pokoleń polskich historyków.
29. – B. J. Thomas, amerykański piosenkarz country i pop, mający na swoim koncie kilka utworów, które uzyskały sporą popularność: „Hooked on a Feeling” „(Hey Won’t You Play) Another Somebody Done Somebody Wrong Song”, „Don’t Worry Baby” czy „Whatever Happened to Old-Fashioned Love”. Jednak tym, co go unieśmiertelniło, jest „Raindrops Keep Fallin’ on My Head”, piosenka, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej westernu „Butch Cassidy i Sundance Kid”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie taki krautrock straszny: Nie zadzieraj z Czukayem!
Sebastian Chosiński

15 IV 2024

W latach 1968-1971 życie muzyków Can ogniskowało się wokół pracy. Mieszkając w Schloß Nörvenich, praktycznie nie wychodzili ze studia. To w którymś momencie musiało odbić się na kondycji jeśli nie wszystkich, to przynajmniej niektórych z nich. Pewien kryzys przyszedł wraz z sesją do „Ege Bamyasi” i nie wiadomo, jak by to wszystko się skończyło, gdyby sprawy w swoje ręce nie wziął nadzwyczaj zasadniczy Holger Czukay.

więcej »

Non omnis moriar: Znad Rubikonu do Aszchabadu
Sebastian Chosiński

13 IV 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj kolejny longplay Orkiestry Gustava Broma, na którym połączyła ona post-bop z „trzecim nurtem”.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Aneks, nie popłuczyny
Sebastian Chosiński

8 IV 2024

Jak każdy funkcjonujący przez wiele lat i mający trwałe miejsce w historii rocka zespół, także zachodnioniemiecki Can doczekał się wielu wydawnictw nieoficjalnych. Jednym z ciekawszych jest opublikowany przed piętnastoma laty „Ogam Ogat” – bootleg zawierający muzykę powstałą w tym samym czasie co materiał, jaki znalazł się na dwupłytowym krążku „Tago Mago”.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.