Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Poznań Baroque 2014

Esensja.pl
Esensja.pl
Estrada Poznańska
Już za tydzień, 5 listopada, rozpocznie się w Poznaniu jeden z najważniejszych w Polsce festiwali muzyki dawnej – POZNAŃ BAROQUE. Podczas dziesięciu festiwalowych wieczorów usłyszymy 16 koncertów i ponad 60 artystów z całego świata.

Estrada Poznańska

Poznań Baroque 2014

Już za tydzień, 5 listopada, rozpocznie się w Poznaniu jeden z najważniejszych w Polsce festiwali muzyki dawnej – POZNAŃ BAROQUE. Podczas dziesięciu festiwalowych wieczorów usłyszymy 16 koncertów i ponad 60 artystów z całego świata.
W tym roku organizatorzy zwrócą uwagę słuchaczy na ciekawe i mniej rozpoznane środowiska muzyki dawnej w Izraelu i Finlandii oraz zaproszą na koncerty wielkich postaci muzyki dawnej Shaleva Ad-el, Pierre’a Hantai oraz unikalnej konstelacji muzycznych osobowości, jaką jest formacja Stylus Phantasticus kierowana przez Friederike Heumann.
Tegoroczny Festiwal zainauguruje występ zespołu Accademia Daniel, który wykona koncerty klawesynowe Jana Sebastiana Bacha. Zespół został założony w 1995 roku z inicjatywy jego dyrektora muzycznego Shaleva Ad-El. Złożony jest z wyróżniających się izraelskich muzyków, którzy odnieśli międzynarodowy sukces wykonując muzykę dawną na całym świecie. Muzycy spotykają się na regularne próby w Izraelu i Europie. Repertuar zespołu obejmuje przede wszystkim utwory z siedemnastego i osiemnastego wieku. Ponadto Accademia Daniel koncentruje się na biblijnym, hebrajskim i żydowskim repertuarze okresu baroku. Koncerty klawesynowe Jana Sebastiana Bacha to prawdziwa barokowa klasyka. Wciąż jednak nie do końca wiemy, jak najlepiej je wykonywać – na jakim instrumencie, z jak dużą orkiestrą. Shalev Ad-El proponuje wersję kameralną, która podkreśla rolę klawesynu, ale pozwala też wejrzeć w subtelne relacje między smyczkami a instrumentem klawiszowym – mówi o koncercie Cezary Zych, dyrektor artystyczny Festiwalu.
Podczas drugiego koncertu usłyszymy jeden z najbardziej poruszających tekstów biblijnych, wykorzystywany w liturgii Wielkiego Tygodnia – „Lamentacje Jeremiasza”. Tekst posiada wiele muzycznych opracowań, które należą do najwspanialszych osiągnięć muzyki religijnej epoki baroku. 5 listopada usłyszymy go w znakomitej interpretacji zespołu Profeti della Quinta. Trzon zespołu stanowi pięciu śpiewaków, którzy w zależności od repertuaru współpracują z instrumentalistami oraz dodatkowymi wokalistami. Zespół powstał w Galilei (Izrael) z inicjatywy śpiewającego basem klawesynisty Elama Rotema, obecnie zaś ma swoją siedzibę w Bazylei. Izraelscy muzycy regularnie występują z kolegami ze Szwajcarii, Japonii i Australii, z którymi łączą ich wspólne ideały muzyczne.
Członkowie Profeti della Quinta aktywnie włączają się w nurt badania i wykonywania mało znanego repertuaru, czego przykładem są Lamentacje Jeremiasza Emilio de’ Cavalieriego (1600) oraz Hashirim asher li’Shlomo Salomona Rossiego (1623). W lipcu 2011 zespół wygrał konkurs muzyki dawnej dla młodych artystów w Yorku i od tego czasu regularnie występuje w znanych salach koncertowych i na prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. Oude Muziek Festival w Utrechcie (Holandia), St. Michel en Thierarche (Francja), Rheingau Musik Festival (Niemcy) i wielu innych. W 2014 roku zespół zadebiutował w USA i Japonii.
Zespół nagrał kilka płyt kompaktowych dla wytwórni PAN Classics oraz Linn Records (m.in. kompozycję Rotema Rappresentatione di Giuseppe e i suoi Fratelli oraz muzykę Salomona Rossiego).
koniec
1 listopada 2014
Estrada Poznańska
61-767 Poznań, ul. Masztalarska 8

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Tegoż autora

Estrada Poznańska
— Rusza nabór wokalistów do przeglądu OPEN MIC POZNAŃ 2015

Estrada Poznańska
— Rusza nabór do przeglądu zespołów NOWE NURTY 2015

Estrada Poznańska, Brama Poznania ICHOT
— Poznań Baroque Recitale

Estrada Poznańska
— Nowe Nurty - zgłoszenia zespołów do 18 kwietnia

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.