Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Nieobecna obecność w Krakowie

Galeria NCK
Od 7 września do 14 października w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wystawa retrospektywna prac Piotra Schneidera pt. „Nieobecna obecność”.

Galeria NCK

Nieobecna obecność w Krakowie

Od 7 września do 14 października w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wystawa retrospektywna prac Piotra Schneidera pt. „Nieobecna obecność”.
Filtr, litografia, 1985
Filtr, litografia, 1985
„…Nurtujące artystę – problem niezniszczalnej potęgi życia i zjawisko jego uniwersalnej jedności pod pozorem różnorodności przejawów, znalazło silne odbicie w jego sztuce. […] Sfotografowane fragmenty, przeniesione na metalową płytę graficzną odpowiednio zestawione tworzą ekspresyjne tautologie natury. Pod zdyscyplinowanym duktem zaoranej gleby, roślinnością łąki tętni podskórna energia. […] Struktura przyrody poddana działaniu niewidzialnej energii przekształca się w strukturalne uniwersum. Wielkie odbija się w małym – pole, łąka przypominają zdjęcia satelitarne odległych galaktyk. Artysta mówi zatem o tajemniczej jedności natury. Sakralny charakter tej jedności jest przez Schneidera szczególnie silnie wyakcentowany w grafikach, w których zastosował przestrzenną ingerencję.”
– Maria Zientara w katalogu wystawy Wokół pejzażu 1995
Kompozycja, olej na płótnie, 50 x 70 cm, lata 90.
Kompozycja, olej na płótnie, 50 x 70 cm, lata 90.
„Piotr Schneider należy do tych artystów, którzy obdarzeni są szczególnego rodzaju łaską: potrafią dostrzegać niecodzienne w codziennym, sacrum w profanum, a przede wszystkim odkrywać nowe, głębokie sensy w przedmiotach oraz zdarzeniach postrzeganych przez innych jako zwykłe i pospolite. Jego sztuka jest synestezyjna: plastyczna, poetycka i… muzyczna. Zasada ut pictura poesis zdaje się współgrać z formułą ut pictura musica tworząc wspólnie symfonię Kosmosu.”
– Andrzej Warmiński w katalogu wystawy Crescendo 2007
bez tytułu, fotografia, 100 x 70 cm, 2002
bez tytułu, fotografia, 100 x 70 cm, 2002
Piotr Schneider ur. w Krakowie w 1942 r., studiował w krakowskiej ASP. W 1967 r. otrzymał dyplom w Katedrze Miedziorytu u prof. Mieczysława Wejmana, Katedrze Drzeworytu u prof. Franciszka Bunscha i Katedrze Grafiki Książki u prof. Witolda Chomicza. Uprawiał malarstwo, grafikę, fotografię i projektowanie. Mieszkał i tworzył ponad 40 lat w Nowej Hucie. Wcześnie zaczął uczestniczyć w międzynarodowych imprezach graficznych tj. II Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie (i w 6 następnych edycjach), „intergrafik 70” w Berlinie, trzykrotny udział w wystawach w Kanagawie w Japonii, w 1989 r. – przegląd grafiki europejskiej w Grenoble, w 1990 w Mentonie. W 1991 r. odbyły się międzynarodowe spotkania grafików w Indiach oraz Norymberdze, w 1993 r. w holenderskim Maastricht. Wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce, Francji, Niemczech, Holandii, Japonii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech. Zmarł w 2007 roku pozostawiając bogaty dorobek twórczy. Wystawa w galerii Nowohuckiego Centrum Kultury ma charakter retrospektywny, z podziałem na grafikę /poziom 0/, fotografię /poziom 1/ oraz malarstwo /poziom 2/.
koniec
6 września 2012
Galeria Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232, Kraków

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2012-09-07 18:00
Do: 2012-10-14
Galeria NCK, Kraków, al. Jana Pawła II 232

Najnowsze

Znak i kolor w Radomiu
MCS „Elektrownia”

19 IV 2024

Rajmund Ziemski
Znak i kolor
Wernisaż: 12 kwietnia 2024
Wystawa czynna do 8 września 2024
Kuratorzy: Katarzyna Ziemska i Paweł Witkowski

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze
BWA Zielona Góra

16 IV 2024

Nati Krawtz – Zwierzę Ci się, kochanie
kuratorka: Elżbieta Nieroba
otwarcie 19.04 godzina 19:00
wystawa czynna do 19.05.2024

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.