Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Bliźniemu Swemu… 2017/2018 w Katowicach

BWA Katowice
XV Biennale Sztuki Bliźniemu Swemu… 2017/2018 | Zapraszamy na wernisaż wystawy przedaukcyjnej
31 stycznia o godz. 17.00. | Wystawa potrwa do 11 lutego 2018 r. | Aukcja Bliźniemu Swemu… | Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego | 4 marca 2018 r. godz. 10.00 (niedziela)

BWA Katowice

Bliźniemu Swemu… 2017/2018 w Katowicach

XV Biennale Sztuki Bliźniemu Swemu… 2017/2018 | Zapraszamy na wernisaż wystawy przedaukcyjnej
31 stycznia o godz. 17.00. | Wystawa potrwa do 11 lutego 2018 r. | Aukcja Bliźniemu Swemu… | Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego | 4 marca 2018 r. godz. 10.00 (niedziela)
XV Biennale Sztuki Bliźniemu Swemu… 2017/2018 przypada na szczególny okres, bowiem obecny rok jest czasem poświęconym naszemu patronowi — Bratu Albertowi.
Cykl wystaw, który inauguruje wernisaż w Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, zgromadził najwybitniejsze nazwiska polskiej sztuki. W trakcie tej ekspozycji będzie można podziwiać malarstwo, grafikę, fotografie i rzeźby artystów współczesnych, a także już nieżyjących, których prace przekazali ich bliscy.
Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta zostało zarejestrowane w grudniu 1981 roku we Wrocławiu. Od tego czasu rozszerzyło swoją działalność na cały obszar Polski. Praca prowadzona jest w 65 kołach terenowych. Codzienną opieką objętych jest ponad 4000 podopiecznych. Działania Towarzystwa nie ograniczają się jedynie do pomocy bezdomnym, podopiecznymi organizacji są również ludzie starsi, ubodzy, dzieci, osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
Tak szeroko zakrojone dzieło pomocy wymaga stałego i niestrudzonego pozyskiwania środków na najbardziej niezbędne codzienne potrzeby: żywność, odzież, środki czystości, pomoce szkolne dla dzieci, bieżące naprawy i utrzymanie schronisk i domów opieki. W dziele tym wspiera Towarzystwo powołana m. in. w tym celu Fundacja Bliźniemu Swemu… Jednym ze sposobów gromadzenia funduszy na potrzeby podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta jest odbywający się co dwa lata cykl wystaw prac najwybitniejszych polskich artystów — malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii. Ekspozycja, której wernisaż zawsze ma miejsce w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, prezentowana jest następnie w prestiżowych galeriach we Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Rzeszowie, gdzie na zakończenie odbywa się wielka aukcja prac. Dochód z niej przeznaczany jest na chleb i dach nad głową podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta.
Cele tego przedsięwzięcia to nie tylko zgromadzenie środków finansowych, ale również promocja idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym poprzez kulturę wysoką. Polscy artyści od wielu lat angażują się na dużą skalę w tę działalność, dotyczy to zarówno najwybitniejszych przedstawicieli świata sztuki, jak też młodych artystów u progu sławy. Biennale jest zarazem doskonałą formą promocji sztuki polskiej i formą zaprezentowania szerokiej publiczności przekroju twórczości ponad dwustu wybitnych artystów i ich dzieł w całej różnorodności technik, stylów i form.
Od wielu lat jak i obecnie naszymi darczyńcami są tacy twórcy (lub ich rodziny czy spadkobiercy przekazujący prace) jak np. Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Helena Jan Cybis, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Stanisław, Piotr i Jan Młodożeniec, Franciszek i Antoni Starowieyski, Stefan Gierowski, Natalia Lach-Lachowicz, Jerzy Duda-Gracz, Ryszard Horowitz, Józef Wilkoń, Rafał Olbiński, Tomasz Sętowski, Hanna Bakuła i wielu innych. Adam Chmielowski, późniejszy św. Brat Albert był w młodości malarzem i jest patronem tego środowiska.
Tegoroczna edycja biennale zgromadziła blisko 200 dzieł. Miłośnicy sztuki, kolekcjonerzy, a także osoby, które obcują ze sztuką sporadycznie z pewnością odnajdą na wystawie Bliźniemu Swemu obiekty, które spodobają im się, wzruszą lub które zapragną mieć w swoich zbiorach.
/Fundacja Bliźniemu Swemu… na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
koniec
21 stycznia 2018
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
40-004 Katowice, Al. W. Korfantego 6
tel. +48 32 259 90 40, +48 32 259 93 24
fax +48 32 259 90 40
Czynne: codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godz. 10.00 – 18.00
Wstęp: bilet normalny 5,50 zł, ulgowy 3 zł, w środy wstęp wolny dla młodzieży szkolnej i studentów

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2018-01-31 17:00
Do: 2018-02-11
BWA Katowice, Katowice, Al. W. Korfantego 6

Najnowsze

Znak i kolor w Radomiu
MCS „Elektrownia”

19 IV 2024

Rajmund Ziemski
Znak i kolor
Wernisaż: 12 kwietnia 2024
Wystawa czynna do 8 września 2024
Kuratorzy: Katarzyna Ziemska i Paweł Witkowski

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze
BWA Zielona Góra

16 IV 2024

Nati Krawtz – Zwierzę Ci się, kochanie
kuratorka: Elżbieta Nieroba
otwarcie 19.04 godzina 19:00
wystawa czynna do 19.05.2024

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Katowice
— Cosmoreal w Katowicach

BWA Katowice
— Fala unosi i wlecze w Katowicach

BWA Katowice
— Banery w Katowicach

BWA Katowice
— Cień wolności w Katowicach

BWA Katowice
— Nie ma się czym martwić w Katowicach

BWA Katowice, Galeria Rondo Sztuki
— Prześwity i (nie)pamięci w Katowicach

BWA Katowice
— Nikt nie śni w ten sposób w Katowicach

BWA Katowice
— Linia i chaos w Katowicach

BWA Katowice
— Przesilenia w Katowicach

BWA Katowice
— Abstrakcja użytkowa w Katowicach

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.