Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Nie ufam pamięci we Wrocławiu

Galeria Entropia
Wystawa w ramach konkursu TIFF Open | Katarzyna Wojtas | NIE UFAM PAMIĘCI | instalacja | 06.09 – 25.09.2018

Galeria Entropia

Nie ufam pamięci we Wrocławiu

Wystawa w ramach konkursu TIFF Open | Katarzyna Wojtas | NIE UFAM PAMIĘCI | instalacja | 06.09 – 25.09.2018
Pochodząca z Wrocławia młoda artystka przygotowała projekt o pamięci i tęsknocie za materialnością fotografii w erze cyfrowej.
Wszystko zaczęło się od znaleziska w piwnicy. Znalazłam w niej pudło wypełnione zdjęciami do dokumentów z różnych okresów – opowiada fotografka Katarzyna Wojtas. Jedne w lepszym, stanie inne w gorszym. Na każdym rewersie fotografii był podpis, dedykacja. Uderzył mnie fakt ich porzucenia. Podpisy świadczyły o tym, że osoby ze zdjęć były komuś bliskie, mimo to leżały zapomniane w wilgotnej piwnicy. Zadawałam sobie pytanie, co się stało z tymi ludźmi czy z właścicielem fotografii. Wiemy, że wszystko przemija, odchodzi w zapomnienie, ale czy zawsze musi tak być?
Katarzyna Wojtas po zeskanowaniu znalezionych portretów usunęła w programie graficznym twarze ludzi, nadając fotografiom w ten sposób abstrakcyjnego, ale i uniwersalnego charakteru. Następnie stworzyła z tego instalację, którą potocznie nazywa „mapą snu”, na której możemy prześledzić drogę sennych wyobrażeń. Co ważne, aranżacja obiektów nigdy nie jest taka sama, zależy od miejsca, w którym się znajduje.
Jak sama artystka podkreśla, ta praca dotyczy archiwum, a co za tym idzie czasu i materialności. Chodzi o tęsknotę za materialnością fotografii w erze cyfrowej. Materialność znaczy, że jesteśmy – pozostawiamy po sobie ślad.
„Wielowarstwowość jest tutaj bardzo ważna. Zależy mi na mnogości interpretacji. Jednocześnie chcę, aby praca była prosta”.
kurator: Mariusz Jodko
Katarzyna Wojtas (ur. 1992) – fotografka, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Swoje prace pokazywała m.in. na OFF_Festivalu w Bratysławie, gdzie w 2016 roku zadebiutowała wygrywając ON_Award. Opiera się na fotografii połączonej z innymi mediami. Tworzy instalacje, książki i obiekty. Próbuje kształtować formy, które nie podlegają logicznemu kryterium, ale bazują na subiektywnych skojarzeniach i formalnych podobieństwach. Skupia się na relacjach archiwum i pamięci. W swoich pracach pyta o miejsce człowieka w archiwum. Fotografię traktuje jako medium – technikę, narzędzie jedno z wielu możliwych, które służy jej do wykreowania wcześniej nieistniejącego bytu. Unika racjonalnego myślenia. Stara się nie narzucać niczego odbiorcy. Interesuje ją wielość interpretacji.
TIFF Festival 2018 // Współpraca
Tegorocznym tematem TIFF Festival jest Współpraca. Będziemy się skupiać na wszelkiego rodzaju kolaboracjach, kolektywach, a nawet odmowach kooperacji czy na rozmywaniu się autorstwa. Jak zmieniają się formy kolaboracji na poziomie cyfrowych społeczności? Na czym polega współpraca artystów w zakresie tworzenia przez niego dzieła? Jak można współdziałać z różnymi instytucjami bądź mediami? Na te pytania będzie starał się odpowiedzieć TIFF Festival w roku 2018. Podczas tej edycji pokażemy projekty z jednej strony opowiadające historię o różnych wymiarach współpracy, a z drugiej takie, które same powstały w wyniku takiej kooperacji. Tradycyjnie odbędzie się również otwarty konkurs, w ramach którego wybierzemy najciekawsze zgłoszone projekty, by pokazać je na wystawach. Program uzupełnią spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje oraz wieczorne, muzyczne wydarzenia.
W tym roku zaprosiliśmy do Rady Programowej nie tylko kuratorów zewnętrznych, ale również naszych partnerów z galerii, gdzie odbędzie się Program Główny. Chcemy, by od początku tworzyli razem z nami wystawy odbywające się w ich przestrzeniach.
koniec
8 września 2018
Galeria Entropia
50-129 Wrocław, ul.Rzeźnicza 4
tel. 71 3444 634
fax 71 3444 634
Czynne: pon-pt godz.13.00-19.00

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2018-09-06
Do: 2018-09-25
Galeria Entropia, Wrocław, Rzeźnicza 4

Najnowsze

Copernicon 2021: spotkajmy się w Wirtualnym Toruniu!

5 VIII 2021

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

więcej »
Marzena Matuszewska, Discs - Notes from Life II

Polskie szkło artystyczne na Art Market Budapest
Polish Modern Glass Art

3 XI 2020

Zapraszamy na wirtualną wystawę szkła artystycznego Polish Modern Glass Art, która prezentowana jest online w ramach targów sztuki Art Market Budapest – największych targów w tej części Europy.

więcej »

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria Entropia
— W nieporządku we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Maszkarony i historie do opowiedzenia we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Złota era malarstwa oraz trzy obiekty we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Kolekcja prywatna we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Miejsca zakryte we Wrocławiu

Galeria Entropia
— W we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Film_loops we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Histerotomia mózgu — 30 lat później we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Entropia rośnie_wersja 3.0 we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Witajcie w dżungli we Wrocławiu

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.