Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Czas – okruchy, fragmenty, znaki we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
ALOJZY GRYT. CZAS – OKRUCHY, FRAGMENTY, ZNAKI | 23.11.18–14.1.19 | poziom 5

Muzeum Współczesne Wrocław

Czas – okruchy, fragmenty, znaki we Wrocławiu

ALOJZY GRYT. CZAS – OKRUCHY, FRAGMENTY, ZNAKI | 23.11.18–14.1.19 | poziom 5
Wystawa znakomitego wrocławskiego artysty Alojzego Gryta została zaplanowana jako rozbudowana instalacja, w której artysta podejmuje twórczy dialog z przestrzenią ekspozycyjną. W ramach owej instalacji pojawiły się niektóre wątki i tematy, które od wielu lat obecne są w twórczości Gryta, jak np. jego specyficzne, unikalne podejście do motywu krajobrazu jako obiektu czy motywu rzeźbiarskiego, realizacje sytuujące się na pograniczach rzeźby i innych form artystycznej wypowiedzi, czy wreszcie tak istotny dla jego sztuki problem znaków. Pokaz obejmuje również ulubione, najważniejsze dla niego tworzywa rzeźbiarskie: szkło, kamień, metal, światło itp. Choć poszczególne elementy ekspozycji mają charakter fragmentów wyjętych z pewnej większej struktury, to fragmenty owe i ich relacje z przestrzenią składają się na wielowątkową, lecz spójną zarazem, całościową wypowiedź artystyczną, poprzez którą ujawniają się najważniejsze, najbardziej charakterystyczne cechy postawy twórczej Alojzego Gryta.
Alojzy Gryt ma w swym dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, był także uczestnikiem wielu ważnych i prestiżowych prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. Jest wybitnym przedstawicielem wrocławskiego strukturalizmu, twórczo rozwijającym w swych pracach tradycje minimalizmu i konceptualizmu. W swoich ascetycznych, wyrafinowanych intelektualnie dziełach wykorzystuje chętnie takie materiały jak kamień, metal i szkło, używając przy tym światła jako kolejnego rzeźbiarskiego „materiału” (cykle prac Krajobrazy i Szklane góry). Wykonywał także rzeźbiarskie obiekty z tworzywa ceramicznego (np. List otwarty czy Agrafka). Jego instalacje nawiązują często wielowarstwowy dialog z miejscami (przestrzeniami), w których są prezentowane. Poprzez nieznaczne niekiedy artystyczne ingerencje, Gryt potrafi sprawić, że miejsce może „przemówić” (wystawa Znaki, Galeria Miejska we Wrocławiu, 1997) lub że ujawni się pewien ukryty wymiar jego struktury (Fontanna na wrocławskim Rynku, projekt – 1999, realizacja – 2001).
Alojzy Gryt (ur. 18 kwietnia 1937 roku w Niedobczycach) – rzeźbiarz, malarz, rysownik, autor instalacji i obiektów oraz dzieł plastycznych związanych z architekturą. W latach 1956–1962 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (dyplom w 1962 roku) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1961–1965 (dyplom z zakresu rzeźby architektonicznej w 1965 roku u doc. Apolinarego Czepelewskiego ). Od studiów związany zawodowo z wrocławską uczelnią plastyczną (w latach 1962–1968 był asystentem A. Czepelewskiego), od 1990 roku prof. PWSSP we Wrocławiu, w 1994 roku profesor zwyczajny wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Był kierownikiem Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz Katedry Rzeźby we wrocławskiej ASP. Wykładał również w Instytucie Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz we wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym (Architektura Krajobrazu).
Kurator: Marek Śnieciński.
koniec
24 grudnia 2018
Muzeum Współczesne Wrocław
53-681 Wrocław, Plac Strzegomski 2a
tel. 71 356 42 50
Czynne: Po 10–18; Wt zamknięte; Śr–Ni 12–20
Wstęp: normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, grupowy: 7 zł (min. 15 osób); dzieci do lat 6 wstęp wolny; w czwartki wstęp bezpłatny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2018-11-23
Do: 2019-01-14
Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocław, Plac Strzegomski 2a

Najnowsze

Copernicon 2021: spotkajmy się w Wirtualnym Toruniu!

5 VIII 2021

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

więcej »
Marzena Matuszewska, Discs - Notes from Life II

Polskie szkło artystyczne na Art Market Budapest
Polish Modern Glass Art

3 XI 2020

Zapraszamy na wirtualną wystawę szkła artystycznego Polish Modern Glass Art, która prezentowana jest online w ramach targów sztuki Art Market Budapest – największych targów w tej części Europy.

więcej »

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Muzeum Współczesne Wrocław
— North America we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— Zenity we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— Borderline we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— The Crowd Man we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— Ołtarze we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— Malarz polski we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— Obrazośnienie we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— Superpozycje we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— Topiel we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław
— Medytacje Fibonacciego we Wrocławiu

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.