Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Przydrożne kapliczki w Olsztynie

BWA Olsztyn
„Przydrożne kapliczki” Mariola Żylińska-Jestadt | 4 lipca – 4 sierpnia 2019 r. | Sala główna

BWA Olsztyn

Przydrożne kapliczki w Olsztynie

„Przydrożne kapliczki” Mariola Żylińska-Jestadt | 4 lipca – 4 sierpnia 2019 r. | Sala główna
Projekt „Przydrożne kapliczki” łączy w swym artystycznym zamyśle małą architekturę sakralną z malarstwem współczesnym. Wielkoformatowe kompozycje wieszane jak klasyczne obrazy, inspirowane symbolem Warmii – ludowymi kapliczkami, nawiązują do obiektów pozbawionych akcentów sztuki profesjonalnej, głównie do fantazyjnego ich wyposażenia tj. rzeźby ludowej, sztucznych kwiatów, plastikowych wstążek. Silny wpływ wyobraźni twórców ludowych na moją artystyczną aktywność spowodował, że poruszam się – wykorzystując podstawowe środki artystyczne – na granicy piękna i kiczu. Dyskurs sztuki ludowej ze współczesną wyzwolił we mnie kontrastowe emocje: z jednej strony harmonia wewnętrzna, sielankowość i nastrojowość, którą powoduje obcowanie z kapliczką wkomponowaną w pejzaż warmiński, z drugiej: nieodparta chęć nawiązania do czasów współczesnych np. do warstwowości jaką oferuje przestrzenny druk – 3D.
Fascynacja działalnością artystyczną twórcy ludowego, rozbudziła we mnie potrzebę przeanalizowania i zgłębienia jego uczuciowości, następnie podjęcia próby jej uzewnętrznienia.
Projekt wymagał systematycznej pracy w terenie, gdzie podczas obcowania z kapliczkami, moja samotność bywała czasem zakłócana. Wokół kapliczek koncentruje się często życie wsi, kobiety wymieniają sztuczne kwiaty, dekoracje, odświeżają figury. Przyglądałam się tej pracy, słuchałam rozmów. Niegdyś wybudowana kapliczka miała np. wspomagać szczęśliwy powrót syna z frontu do domu, dziś kobiety śmiejąc się do siebie, wysyłały pod kapliczką sms do synów.
Na wystawie zaprezentuję również szkice, które powstawały podczas takich obserwacji. Część z nich kreśliłam w pracowni, część bezpośrednio w terenie. Wyposażenie moich kapliczek – kompozycji powstało nie tylko na bazie malarstwa, ale także tkanin artystycznych, które farbowałam i zszywałam ręcznie, elementów wykonanych długopisami drukującymi 3D tzw. ręcznymi drukarkami, a także na bazie sztucznych kwiatów i liści, które wyrzucono na cmentarzach. / Mariola Żylińska-Jestadt
Mariola Żylińska-Jestadt. Urodzona w 1973 roku. Dyplom z malarstwa obroniła w 1998 roku w pracowni prof. zw. Wojciecha Sadleya w olsztyńskiej WSP. W 2008 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w 2011 roku nagrodę Marszałka Województwa „Laur Najlepszym z Najlepszych” w dziedzinie: Sztuka i Literatura.
Autorka wielu wystaw indywidualnych i uczestniczka prezentacji zbiorowych m.in: III Olsztyńskie Biennale Plastyki – O Medal Prezydenta, BWA Olsztyn, 2003; „Absolwenci pracowni profesora Wojciecha Sadleya”, BWA Gorzów Wielkopolski, 2001, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Zamek Książ, 2002; 6 Biennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, 2005; V Olsztyńskie Biennale Plastyki – O Medal Prezydenta, BWA Olsztyn, 2007; Wystawa 100-lecia ZPAP Gdańsk, Park Naukowo-Technologiczny, 2011; II Międzynarodowe Biennale Plakatu, „Cóż nam po prawdzie?”, Bielsko-Biała 2015, IX Olsztyńskie Biennale Plastyki – O Medal Prezydenta, BWA Olsztyn, 2015, 1. Ogólnopolski Konkurs Malarski „Moje Zakopane”, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława Hr. Zamoyskiego, Zakopane, 2017; Burgas i Gdańsk w Warszawie, projekt „Od morza do morza”, Bułgarski Instytut Kultury, Warszawa, Burgas, Sofia, 2018; Galeria „Forum” Gdańsk – wystawa „Wolność w sztuce – 3 pokolenia”. Mieszka i pracuje w Olsztynie.
koniec
13 lipca 2019
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
10-450 Olsztyn, Al. Marsz.J. Piłsudskiego 38
tel. (89) 527 94 66, (89) 533 51 08
fax (89) 534 35 88
Czynne: codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00 - 17.00
Wstęp: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy, opiekunowie grup bezpłatnie

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2019-07-04
Do: 2019-08-04
BWA Olsztyn, Olsztyn, Al. Marsz.J. Piłsudskiego 38

Najnowsze

Copernicon 2021: spotkajmy się w Wirtualnym Toruniu!

5 VIII 2021

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

więcej »
Marzena Matuszewska, Discs - Notes from Life II

Polskie szkło artystyczne na Art Market Budapest
Polish Modern Glass Art

3 XI 2020

Zapraszamy na wirtualną wystawę szkła artystycznego Polish Modern Glass Art, która prezentowana jest online w ramach targów sztuki Art Market Budapest – największych targów w tej części Europy.

więcej »

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Olsztyn
— Jeden organizm w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Esencja Zgrzytu w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Wieliczko w Olsztynie

BWA Olsztyn
— W cieniu feminizmu w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Zdrowaśka, Byłam i jestem w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Roszkowski i Zero, Jeden w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Auto-Niebyt i Patrząc na Tokio w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Na 275. kilometrze w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Po śladach w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Odłamki snu w Olsztynie

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.