Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pokolenie GNU: I want to believe.

Esensja.pl
Esensja.pl
Janusz A. Urbanowicz
Chcę uwierzyć. Ale w co?

Janusz A. Urbanowicz

Pokolenie GNU: I want to believe.

Chcę uwierzyć. Ale w co?
I.
Na ścianie gabinetu Foxa Muldera, głównego bohatera „Z Archiwum X”, wisi plakat z fałszywym zdjęciem UFO i napisem „I WANT TO BELIEVE”. Chcę uwierzyć. Ale w co? Fox Mulder wierzy w istnienie Obcych, którzy odwiedzają Ziemię i kontaktują się z ludźmi. Wie, że zdjęcie na plakacie jest fałszywe, ale jest ono symbolem jego wiary. Ta wiara upowszechniła się niedawno, po incydencie w Roswell. Ale w podobne rzeczy ludzie wierzą od dawna – wielkie, stare religie mają podobne założenia. Człowiek ma w sobie potrzebę metafizyki i szuka możliwości jej zaspokojenia. Szuka czegoś wartego uwierzenia.
Kiedyś tę funkcję wypełniały religie, dzisiaj pojawiają się coraz nowe zastępniki. Pewne analogie z religią (zwłaszcza w fanatycznym podejściu wyznawców) widać wśród tolkienistów czy trekkerów. Swoistą, kompletną ’religią’ jest ekologizm. Istnieją wreszcie dziesiątki mniej lub bardziej oficjalnych odłamów oficjalnych religii i nowych ruchów religijnych szukających zagubionych ,,owieczek’’. Ludzie chcą w coś wierzyć a wiara daje im sens życia. Więc powstają ruchy, koncepcje, religie, zaspokajające tę potrzebę.
II.
Najkrótsza recenzja jaką usłyszałem po ukazaniu się pierwszego numeru papierowej „Framzety” brzmiała: „Dlaczego to wszystko jest takie ponure?”. Istotnie, zamieszczone teksty nie tryskają entuzjazmem. Ale właściwie dlaczego miałyby? Z czego się cieszyć – z tego, że Polska rośnie w siłę a ludzie dostają żytniej, przepraszam, żyją dostatniej?
Nastroje społeczne można wychwycić dwojako. Robiąc kosztowne badania socjologiczne, albo obserwując co jest wśród ludzi popularne, zwłaszcza w telewizji. Lata dziewięćdziesiąte to nowe technologie, grunge’owe dzieci śmieci. Lata dziewięćdziesiąte to „Z Archiwum X” i „Ekstradycja”. Seriale opowiadające o rozczarowaniu Nowym Wspaniałym Światem.
Wszystko w czym ludzie pokładali zaufanie – patriotyzm, religia, demokracja, powoli się wypala. Pozostaje skorupa, makieta. Atrapa. Wybory polityczne stały się teatrem absurdu (w Polsce) albo pojedynkiem specjalistów od wizerunku medialnego (na Zachodzie). Najpopularniejsza w Polsce katolicka stacja radiowa zajmuje się walką polityczną a nie szerzeniem miłości bliźniego. Ludzie kultury obrażają się na świat, który przestał ich uwielbiać.
Można próbować to zmieniać, można walczyć z wiatrakami. Wielkie korporacje medialne zaczynają wpływać na kształt prawa, którego celem kiedyś było służenie społeczeństwu, a nie biznesowi. Jednostka niczym, jednostki głosik cichszy od pisku – to pisał już Majakowski, piewca upadłego (podobno) ustroju. Dziś jednostka, człowiek nie jest podmiotem, jest tylko konsumentem i klientem, źródłem przychodu. Profilowanym, liczonym, poddawanym wyrafinowanym technikom mającym na celu skłonić go do wydawania.
I z czego tu się cieszyć? Nie można nawet mieć nadziei na zmiany na lepsze. Może gospodarka będzie stała lepiej albo gorzej ale niewiele to zmieni. Nie znamy lepszego ustroju w którym mogłoby żyć nasze przegęszczone społeczeństwo.
III.
Cóż więc pozostaje poza eryzyjskim „położyć się na podłodze i zachować spokój"? Pozostaje wierzyć w to co robimy. I czasem o tym pisać.
koniec
1 listopada 2000

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Z tego cyklu

Święte wkurwienie
— Janusz A. Urbanowicz

Wspomnienie
— Janusz A. Urbanowicz

I będą dzielić...
— Janusz A. Urbanowicz

Niech sczezną marketingowcy
— Janusz A. Urbanowicz

Kto się boi Joanny Rowling
— Janusz A. Urbanowicz

Wiek tandety
— Janusz A. Urbanowicz

Film
— Janusz A. Urbanowicz

Wewnętrzna emigracja
— Janusz A. Urbanowicz

Ucieczka w jogurt
— Janusz A. Urbanowicz

Podróż do granic pamięci
— Janusz A. Urbanowicz

Tegoż autora

Ramota
— Janusz A. Urbanowicz

Loser fiction
— Janusz A. Urbanowicz

Kryminał czarny jak węgiel
— Eryk Remiezowicz, Janusz A. Urbanowicz

Postludzkość w świętym gaju
— Janusz A. Urbanowicz

Terminator: Domknięcie
— Janusz A. Urbanowicz

Dwugłos: Gerry
— Marta Bartnicka, Janusz A. Urbanowicz

Nie ma wody na pustyni
— Janusz A. Urbanowicz

O jedną planetę za daleko
— Janusz A. Urbanowicz

Inna wojna
— Janusz A. Urbanowicz

Si vi pacem, para bellum
— Janusz A. Urbanowicz

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.