Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Granice nauki: Odpowiedź na ripostę

Esensja.pl
Esensja.pl
Grog
Odpowiedź na replikę Autora książki „Geneza zasad kosmologii kwantowej”.

Grog

Granice nauki: Odpowiedź na ripostę

Odpowiedź na replikę Autora książki „Geneza zasad kosmologii kwantowej”.
Dziękuję autorowi „Genezy zasad kosmologii kwantowej” za wytknięte w recenzji nieścisłości i obszerne wyjaśnienie ontologicznych podstaw „Genezy zasad…”. Pisząc recenzję byłem zapewne pod wielkim wrażeniem rozmachu roztoczonej wizji, skoro w tekście popełniłem wykazane lapsusy. Powinienem ochłonąć, odczekać, i na chłodno usunąć nieścisłości; nie uczyniłem, a i chochlik drukarski dziwnie upodobnił w książce literę l do cyfry 1; są nieodróżnialne (sprawdziłem). Mea culpa!
Cóż, będę się smażyć w piekle, jak przewidywałem, bowiem regułą recenzji jest subiektywność, a tak odbieram zderzenie teologii chrześcijańskiej (i innych teologii, łącznie z systemami filozoficznymi wschodu) z wiedzą przyrodniczą. Teologia i wiedza przyrodnicza, każda oddzielnie, nie są mi obce, lecz razem nie „mieszczą się w głowie”. Teologię jakoś nauką wyjaśnić można, implikacja odwrotna nie przekonuje, toteż wdzięczny jestem autorowi „Genezy…” za nazwanie tej odwrotnej niemocy recenzenta terminem „metodologicznego zakazu Groga”, zgrabnie współgrającym ze słynną „brzytwą Ockhama” czy „zakazem Pauliego”. Może to krok do sławy?
Chylę czoła i ustępuję, bez wdawania się w ripost do ripost czy dłuższe polemiki „o wyższości…”. Riposta autora „Genezy zasad kosmologii kwantowej” wyczerpująco uzupełnia treść „Genezy…” nie przecząc ani przyrodniczej „pysze” recenzującego, ani jego metafizycznym zadziwieniom. Do tych drugich zawsze sięgam, gdy pierwszych nie staje. Gdybym przyrodniczo nie zauważył „Genezy…” , metafizycznie przeszłaby niezauważalna. Nie napotkałem w prasie, literackiej i nie, drugiego takiego, który by ją zauważył.
koniec
1 marca 2002

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.