Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
100,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Piątka na piątek: To żyje!

Esensja.pl
Esensja.pl
24 września Jim Henson skoczyłby 80 lat. Stworzone przez niego lalki (nie tylko Muppety!) na stałe weszły do kultury. My zaś dzisiaj zajmiemy się lalkarstwem dla zaawansowanych – czyli tym, co się dzieje gdy lalki zaczynają żyć własnym życiem.

Esensja

Piątka na piątek: To żyje!

24 września Jim Henson skoczyłby 80 lat. Stworzone przez niego lalki (nie tylko Muppety!) na stałe weszły do kultury. My zaś dzisiaj zajmiemy się lalkarstwem dla zaawansowanych – czyli tym, co się dzieje gdy lalki zaczynają żyć własnym życiem.

W sponsorowanym przez cyfrę pięć copiątkowym cyklu „Piątka na piątek” przedstawiamy pięć dzieł (pop)kultury nawiązujących tematycznie do wydarzeń, rocznic i temu podobnych przypadających w danym tygodniu.
Zastrzegamy sobie prawo do dowolnie luźnych skojarzeń zarówno tematów przewodnich z okazją jak i wybranych utworów z tematem.

WASZ EKSTRAKT:
100,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Chyba wszyscy pamiętamy Alojzego – dzieło złowieszczego Golarza Filipa, lalkę ożywiona przez Ambrożego Kleksa dzięki sekretom doktora Paj-Chi-Wo i przyjętą do tytułowej Akademii, do której zniszczenia w końcu doprowadził. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy Alojzy był lalką zbuntowaną czy po prostu „trudnym chłopcem”, ale jako lalka bezsprzecznie ożywiona zasłużył na otwarcie naszego zestawienia.
WASZ EKSTRAKT:
95,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jak się tak dokładnie zastanowić to właściwie nie wiadomo co stanowiło spiritus movens takiego Pinokio. Za to bardzo precyzyjnie mamy wyjaśniony sposób ożywiania przedmiotów w „Błękitnej perle”, ostatnim (dlaczego?!) tomie serii „Hugo”. Tutaj nie było żadnej tajemnicy ani niedomówienia. Fergol (ożywiona turniejowa zbroja biorąca udział w… turniejach), Fulard („destylujący” zarządca), Kankan (sympatyczna karafka na wino) i kilka innych postaci oraz przedmiotów zostało ożywionych za pomocą klasycznej magii. A wszystko, jak to u Bedu, osadzone w pięknej atmosferze średniowiecznej Francji.
Lalki w „Strings” nie buntują się, w zasadzie nie można ich nawet nazwać „ożywionymi” – one po prostu żyją. W świecie marionetek sznurki bohaterów są nieodłączną częścią ich życia: bramę w miescie zamyka się wieszając poziomą belkę wysoko na murze, a jak wygląda więzienie możecie sami zobaczyć na załączonym zdjęciu. Co więcej – zabic kogoś można zrywając sznurek sterujący jego głową. W odróżnieniu od większości pozycji w naszym zestawieniu nie znajdziemy tu motywu buntu – gdy nikt nie usiłuje nimi sterować nasi lalkowi bohaterowie po prostu nie mają się przeciw czemu buntować.
Muzyka:
He’s Frank
Przepis na zbuntowaną lalkę w muzyce: zamienić w lalkę Iggy’ego Popa i poczekać trochę ponad minutę… ;-)
Varia:
Dziadek do orzechów
Klasyczny balet, w którym żywa jest nawet nie lalka a ozdobny przybór kuchenny, czyli tytułowy Dziadek do orzechów. Jednak ze względu na antropomorficzność tytułowego bohatera zdecydowaliśmy się włączyć go do naszego zestawienia. Wprawdzie niektórzy mogą kręcić nosem, że Dziadek tak naprawdę nie był ożywiony, skoro zarówno wedle ksiazkowego pierwowzoru jak i mocno zmienionej baletowej wersji jest on zaklętym człowiekiem, ale doszliśmy do wniosku że bez względu na pochodzenie bezsprzecznie zbuntował się przeciwko swojemu twórcy tym samym wykazując niezależność.
koniec
23 września 2016
1) W Ale Kino + nadawany był jako „Zemsta Hebalończyka”

Komentarze

23 IX 2016   12:05:40

Uwielbiam grafiki Szancera. Ciekawostką jest, że jego studentem był Grzegorz Rosiński

23 IX 2016   14:03:52

Ja też podziwiam. Już od dziecka uwielbiałam jego ilustracje. Mam "Konika Garbuska" i wydanie legend polskich.

23 IX 2016   16:27:49

Cóż, nie bez powodu nie zilustrowaliśmy tekstu okładką najnowszego wydania „Akademii…”, jak to zazwyczaj robimy…

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Inne recenzje

Wrócił Hugo, ten Hugo!
— Marcin Osuch

Antykwariat komiksowy: Średniowiecze na wesoło
— Marcin Osuch

Tegoż twórcy

Krótko o komiksach: Hugo (wyd. zbiorcze)
— Marcin Mroziuk

Prawdziwe życie twórcy komiksów
— Marcin Osuch

Wrócił Hugo, ten Hugo!
— Marcin Osuch

Lala nudziara
— Jacek Jaciubek

Esensja czyta: Maj-czerwiec 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek, Agnieszka Szady, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Antykwariat komiksowy: Średniowiecze na wesoło
— Marcin Osuch

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.