Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Korzenie: Na wyciągnięcie ręki

Esensja.pl
Esensja.pl
Na Wawelu prawdopodobnie byliśmy kiedyś wszyscy. Zamek królewski w Warszawie? Podobnie.

Wojciech Gołąbowski

Korzenie: Na wyciągnięcie ręki

Na Wawelu prawdopodobnie byliśmy kiedyś wszyscy. Zamek królewski w Warszawie? Podobnie.
Zamek na przełomie XIX i WW wieku
Zamek na przełomie XIX i WW wieku
Ich historię znamy, wiemy, kto i kiedy tam panował (naturalnie, jeśli interesuje nas choć trochę historia Polski, ale nawet, jeśli ona nas nie pasjonuje, podstawowe informacje powinny pozostać w głowach po szkolnej edukacji). Zamki w Malborku, Pieskowej Skale, Ogrodzieńcu, Niedzicy, Olsztynie – znamy przynajmniej z telewizyjnego przekazu.
Ale takich budowli jest w kraju mnóstwo – i często okazuje się, że i w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się jakiś malowniczy zameczek lub równie malownicze jego ruiny. Co wiemy na jego temat? Najczęściej nic.
Wieża - stan sprzed odbudowy
Wieża - stan sprzed odbudowy
O zamku w Chudowie dowiedziałem się przypadkiem, na regionalnej grupie dyskusyjnej. Że „coś się w nim dzieje”, że „będą go odnawiać”. Zerknąłem na mapę – wieś Chudów, obecnie należąca do gminy Gierałtowice w powiecie gliwickim leży w odległości ledwo 20 kilometrów od mego domu. Dlaczego nic nie wiedziałem o ich (wsi i zamku) istnieniu? Dlaczego lokalnym mediom wygodniej jest reklamować bardziej odległe atrakcje turystyczne, miast promować lokalną historię? To jednak temat na zupełnie inne rozważania.
W piękny, weekendowy dzień namówiłem rodzinę na wycieczkę. Chudów powitał nas piękną, zadbaną przydrożną kapliczką – odmalowaną, z czystymi witrażami, wypielęgnowanymi grządkami z rozmaitymi gatunkami kwiatów, iglaków i krzewów dokoła. Obok, w wyregulowanym gładkimi kamieniami korycie, szemrał czysty strumyk. Szumiały drzewa pobliskiego parku… A pomiędzy drzewami widać już było mury zamku.
Zamek w dawnej fotografii (pocz. XX wieku)
Zamek w dawnej fotografii (pocz. XX wieku)
Podjechaliśmy bliżej. Ruina. Przed ruiną barak budowlany. Teren ogrodzony siatką, brama otwarta – jednak na nasz widok szybko ją zamknięto. Wstęp wzbroniony – ze względu na zagrożenie życia i zdrowia. Przywitało nas kilku młodych ludzi, pilnujących nie tyle obiektu, co sprzętu i materiałów zgromadzonych na dziedzińcu niewielkiego (21 na 24 m) zamku. Zaczęliśmy rozmawiać. Rzeczywiście, zamek się odbudowuje. W 1999 roku przejęła go Fundacja „Zamek Chudów” i to ona finansuje całkowitą odnowę zamku z ruin do budynku mieszkalnego. Kto finansuje fundację, nie udało się nam dowiedzieć.
Zaoferowano nam (w międzyczasie zjawili się następni turyści) foldery reklamowe i niniejszą książkę. Kupiliśmy. Przeczytaliśmy. Warto było.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Fundacja „Zamek Chudów” wykonała porządną robotę. Niewiele ponad stustronicowa książka wydana na papierze kredowym, szyta, z twardą lakierowaną okładką, zawiera naprawdę wiele informacji: Począwszy od ogólnych dziejów tej części Śląska, poprzez opis kolejnych właścicieli dóbr chudowskich i samego zamku, po obszerną bibliografię zagadnienia. Dodatkowo, tekst okraszony jest wieloma ilustracjami: zdjęciami, rycinami, szkicami, planami, mapami.
Z folderu natomiast dowiedzieliśmy się o ambitnych planach samej fundacji: jej podstawowym celem jest objęcie ochroną ruin zamku w Chudowie wraz z otaczającym go parkiem oraz położonym w pobliżu zamkowym spichlerzem. W tym celu od 1996 roku fundacja organizuje prace zabezpieczające oraz imprezy kulturalne z cyklu „Spotkania na Zamku w Chudowie” (w ich ramach wystąpili m.in. Skaldowie, Józef Skrzek, Tadeusz Woźniak, Jacek Kleyff, Krywań). Program „Zamek” ma na celu szczegółowe badania archeologiczno-architektoniczne, całkowitą odbudowę oraz zadaszenie zamkowej wieży z przeznaczeniem na niewielkie muzeum oraz pracownie, rekonstrukcję zamkowych murów obwodowych do wysokości około 7 metrów, budowę amfiteatru na dziedzińcu zamkowym, rekonstrukcję zamkowej fosy oraz odbudowę mostu prowadzącego do wieży.
Plan ogólny zamku
Plan ogólny zamku
W programie „Wydawnictwo” fundacja chce publikować periodyk naukowy z pracami z zakresu historii i kultury regionu, planuje też serię wydawnictw książkowych obejmujących tematykę będącą przedmiotem zainteresowań fundacji. Ponadto fundacja zamierza stworzyć ośrodek badań nad dziedzictwem kulturowym regionu – podstawowym zakresem jego działalności będą dzieje średniowiecznych i nowożytnych rezydencji obronnych (badania archeologiczne oraz dokumentacja i konserwacja zabytków) oraz badanie historii zamku i osób z nim związanych.
Tyle sama fundacja. We krwi współczesnego Polaka jest podejrzewanie „wszystkich o wszystko”, toteż do fundacji i jej obietnic podchodzę ostrożnie. Będę jednak kibicował tym planom.
Bo gdybym miał pieniądze, być może zrobiłbym to samo.
koniec
1 listopada 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.