Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Konwent jak Konwent 20(0)01

Esensja.pl
Esensja.pl
Grzegorz Wiśniewski
W dniach 19 – 21.10.2001 odbył się w Chełmie pierwszy konwent, przygotowany przez lokalny Klub Miłośników Fantastyki „Smocze leże”, wspólnie ze Szkolnym Klubem Miłośników Kultury Japońskiej „Art U Samak”.

Grzegorz Wiśniewski

Konwent jak Konwent 20(0)01

W dniach 19 – 21.10.2001 odbył się w Chełmie pierwszy konwent, przygotowany przez lokalny Klub Miłośników Fantastyki „Smocze leże”, wspólnie ze Szkolnym Klubem Miłośników Kultury Japońskiej „Art U Samak”.
Korzystając ze wsparcia wielu lokalnych instytucji i firm oraz uprzejmości dyrekcji liceum im. Gustawa Orlicz-Dreszera, młodzi i – wydawałoby się – zupełnie niedoświadczeni fani zdołali przygotować ciekawą i nieźle zaplanowaną imprezę kulturalną. Główne punkty programu rozłożono na trzy dni, unikając przeładowania programu – a spotkania i prelekcje zaplanowano w budynku liceum oraz w jego bezpośredniej bliskości.
Konwent tradycyjnie dla stosunkowo niewielkich imprez zawierał sporą dawkę rpg oraz mangi/anime, gdyż roztropnie organizatorzy połączyli siły, starając się przygotować całość jak najlepiej. W sobotę, która okazała się najbogatszym dniem konwentu, w pierwszej nitce tematycznej pojawiły się: konkurs gwiezdnowojenny oraz tolkienowski, a także prelekcje dotyczące postaci i ich odgrywania w RPG. W drugiej nitce udało się zebrać liczną reprezentację polskich twórców science fiction i fantasy. Andrzej Pilipiuk opowiadał o Jakubie Wędrowyczu, Konrad T. Lewandowski zaś przedstawiał swoją znajomość trucizn. Następnie Marek S. Huberath odczytał swj esej pt. „Młot na krasnoludki”, czyli dlaczego małe stworzonko czerwonej czapce nie może istnieć. Następnie Anna Brzezińska opowiadała dlaczego czytuje fantastykę, a Piotr W. Cholewa reklamował „Świat Dysku” (kiedyż wreszcie PTerry dostrzeże jego wysiłki i sowicie wynagrodzi?).
W trzeciej nitce tematycznej skoncentrowano program mangowy: projekcje filmów, konkursy i turniej konsolowy, wszystko zwieńczone dyskusją pt. „Jak zaczęła się Twoja przygoda z mangą?”. Wieczorem przy ognisku, oprócz pieczenia kiełbasek, zaprezentowano Średniowieczne Sposoby Walki. Mimo późnej pory, prezentacje owych sposobów robiły naprawdę niezłe wrażenie. Szkoda, że panowie od „Wiedźmina” nie odwiedzili Chełma w poszukiwaniu odpowiednich ludzi do kręcenia scen walki…
Konwent mimo braku doświadczenia zrealizowano całkiem udanie. Organizatorom można pogratulować świetnego startu i życzyć, aby w kolejnej edycji wszystko poszło co najmniej tak samo dobrze, albo i lepiej. Frekwencja okazała się wcale nie taka skromna, jak na standardy lokalnego konwentu, za rok będzie lepiej. Szkoda, że niespecjalnie dopisała aura, ale trudno wymagać za wiele od październikowej pogody.
koniec
1 listopada 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Czarne chmury a la Lucas
— Grzegorz Wiśniewski

Konwent jak się patrzy
— Grzegorz Wiśniewski

Idzie ku lepszemu
— Grzegorz Wiśniewski

Klonowanie wyobraźni
— Grzegorz Wiśniewski

Przełom-off?
— Grzegorz Wiśniewski

Komiks 2001 w Polsce – dyskusja
— Artur Długosz, Marcin Herman, Paweł Nurzyński, Marcin Osuch, Grzegorz Wiśniewski

Jak ubić debiutanta
— Grzegorz Wiśniewski

Byłe imperium od kuchni
— Grzegorz Wiśniewski

No Spirit Within
— Grzegorz Wiśniewski

Smok najlepszym przyjacielem człowieka
— Grzegorz Wiśniewski

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.