Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

Piątka na piątek: Marsjanie są wśród nas

Esensja.pl
Esensja.pl
12 listopada przypadnie setna rocznica śmierci Percivala Lowella – amerykańskiego astronoma, który znacząco przyczynił sie do popularyzacji „odkrycia” kanałów na Marsie. Nie da sie zaprzeczyć że – Istniejące czy nie – marsjańskie kanały na stałe wpisały się w naszą kulturę. A że same kanały są nieco nudne to w dzisiejszej Piątce goszczą ich twórcy: Marsjanie.

Esensja

Piątka na piątek: Marsjanie są wśród nas

12 listopada przypadnie setna rocznica śmierci Percivala Lowella – amerykańskiego astronoma, który znacząco przyczynił sie do popularyzacji „odkrycia” kanałów na Marsie. Nie da sie zaprzeczyć że – Istniejące czy nie – marsjańskie kanały na stałe wpisały się w naszą kulturę. A że same kanały są nieco nudne to w dzisiejszej Piątce goszczą ich twórcy: Marsjanie.

W sponsorowanym przez cyfrę pięć copiątkowym cyklu „Piątka na piątek” przedstawiamy pięć dzieł (pop)kultury nawiązujących tematycznie do wydarzeń, rocznic i temu podobnych przypadających w danym tygodniu.
Zastrzegamy sobie prawo do dowolnie luźnych skojarzeń zarówno tematów przewodnich z okazją jak i wybranych utworów z tematem.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Na początek historia niestandardowa, o powolnej kolonizacji Marsa przez Ziemian opuszczających swoją planetę zagrożoną wojną nuklearną. Niestety, jak to zwykle bywa, przybycie kolonistów oznacza zagładę dotychczasowych mieszkańców…
Komiks:
Wojna światów
Przy takim temacie nie mogło zabraknąć „Wojny światów” Wellsa (mogliśmy zapełnić różnymi jej wersjami całą „Piątkę…”). Jedną z ciekawszych wizji inwazji Marsjan zaproponował Waldemar Andrzejewski w komiksowej adaptacji „Wojny światów” według scenariusza J. Milczarka (J. Milczarek?). Komiks opublikowany w czwartym numerze magazynu „Alfa” przedstawiał dosyć awangardowe obrazy najeźdźców oraz ich maszyn bojowych (mechy?).
Film:
Nieziemski Królik
Tym razem Marsjanie – tu reprezentowani przez niejakiego Marvina – się nie patyczkują i zamiast napadać chcą Ziemię po prostu wysadzić. Najwyraźniej jednak ich rakiety bojowe mają mały zasięg i muszą być odpalane z Księżyca. Na nasze szczęście akurat przebywa tam pewien nieznośny ziemski królik, dzięki któremu Ziemi nie spotka zagłada.
Muzyka:
Mars napada
Najnowszy utwór w dzisiejszym zestawieniu (rok 2000, a więc wciąż z ubiegłego wieku) to nasza rodzima wersja inwazji Marsjan, ale – w odróznieniu od innych reprezentantów podgatunku – wszystko wskazuje na to, że udanej.
Varia
Mars Attacks
Tytuł kojarzy się nam głównie z filmem Tima Burtona, jednak mamy tu na myśli zestaw 55 kart kolekcjonerskich, który był jego inspiracją. Na odwrocie każdej z kart można było przeczytać fragment historii marsjańskiej inwazji na Ziemię. Tym razem nie tylko odparliśmy najeźdźców bez pomocy lokalnej mikroflory, ale sami zaatakowaliśmy Marsa. Zainteresowani szczegółami historii opowiadanej na kartach mogą ją prześledzić na YouTube.
koniec
11 listopada 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Czytajmy, póki nie jest to zbrodnią
— Miłosz Cybowski

Przeczytaj to jeszcze raz: Ogień nie do ugaszenia
— Dominika Cirocka

Esensja czyta: Październik 2011
— Jędrzej Burszta, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: IV kwartał 2008
— Artur Chruściel, Ewa Drab, Jakub Gałka, Daniel Gizicki, Anna Kańtoch, Paweł Sasko, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Cudzego nie znacie: Figiel czy poczęstunek?
— Michał Kubalski

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.