Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Miejsca, które warto odwiedzić: Małysz w drewnie i czekoladzie

Esensja.pl
Esensja.pl
Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z tymi wszystkimi nagrodami zdobywani przez wielkich sportowców, przykładową odpowiedź możecie znaleźć w beskidzkiej Wiśle.

Wojciech Gołąbowski

Miejsca, które warto odwiedzić: Małysz w drewnie i czekoladzie

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z tymi wszystkimi nagrodami zdobywani przez wielkich sportowców, przykładową odpowiedź możecie znaleźć w beskidzkiej Wiśle.
Małysz Galeria zaprasza<br/>fot. Wojciech Gołąbowski
Małysz Galeria zaprasza
fot. Wojciech Gołąbowski
Fajnie jest zdobywać trofea. Pierwsze zajmuje honorowe miejsce w widocznym miejscu. Gdy uzbiera się kilka, skombinuje się jakąś extra półkę czy gablotkę. Ale co w sytuacji, gdy jest ich już kilkanaście, kilkadziesiąt… a niektóre całkiem sporych rozmiarów… i nowych ciągle przybywa? Adam Małysz, którego nikomu przedstawiać nie trzeba, udostępnił je w formie Galerii.
Metalowa figurka przebijająca szkło... Jak to zrobiono?<br/>fot. Wojciech Gołąbowski
Metalowa figurka przebijająca szkło... Jak to zrobiono?
fot. Wojciech Gołąbowski
W centrum Wisły (choć nie na głównym deptaku1)), w niewielkim domku tuż obok ronda i stacji paliw, za niewielką opłatą można oglądać te wszystkie medale, metalowe i szklane puchary, kryształowe kule i co tylko fantazja podpowiedziała projektantom nagród, zdobywanych przez wiele lat przez najsłynniejszego mieszkańca tego miasta. Bo zamieszczono tu nie tylko zdobycze ze „złotego okresu skoków”, jest to także swoista dokumentacja całej jego sportowej kariery. Począwszy więc od występów juniorskich (niewątpliwą ciekawostką jest paszport młodego Adasia), prezentują się tu nie tylko trofea, ale i buty, i narty, i kombinezony, i koszulki startowe czy lidera… i wszystkie te legitymacje czy karty wstępu, widoczne (zawieszone na smyczach) w transmisjach telewizyjnych, gdy zawodnicy akurat nie szykują się do skoku.
Zdjęcie wypalone laserem w szkle<br/>fot. Wojciech Gołąbowski
Zdjęcie wypalone laserem w szkle
fot. Wojciech Gołąbowski
Obok nagród zdobywanych na słynnych konkursach, podziwiać można także wyrazy uznania przyznawane przez władze państwowe (trzy Ordery Odrodzenia Polski!), samorządowe, organizacje i stowarzyszenia, a także osoby całkiem prywatne (jak choćby drewniane narty podpisane przez Golec uOrkiestra; pod nimi stoi takoż drewniana statua skoczka, ale nie doczytałem, czyj to dar). Są tu oczywiście także telewizyjne Wiktory.
Narty: od drewnianych...<br/>fot. Wojciech Gołąbowski
Narty: od drewnianych...
fot. Wojciech Gołąbowski
A ponieważ kariera sportowa Adama Małysza uległa zmianie, ale się nie zakończyła, w kolejnej sali (na chwilę obecną udostępniono cztery) prezentowane są także pamiątki rajdów samochodowych. W tym – gablota kasków i kilka manekinów w bardziej i mniej (jak się zdaje) oficjalnych kombinezonach startowych. Samochodu żadnego nie wystawiono. Jeszcze.


...po triumfalne<br/>fot. Wojciech Gołąbowski
...po triumfalne
fot. Wojciech Gołąbowski


Kategoria: inne<br/>fot. Wojciech Gołąbowski
Kategoria: inne
fot. Wojciech Gołąbowski


Figurki, ordery i paszporty<br/>fot. Wojciech Gołąbowski
Figurki, ordery i paszporty
fot. Wojciech Gołąbowski


Kryształowe kule (i inne formy)<br/>fot. malysz.org
Kryształowe kule (i inne formy)
fot. malysz.org


Puchary różnych wielkości<br/>fot. malysz.org
Puchary różnych wielkości
fot. malysz.org


Koszulki, ubranka i cudeńka<br/>fot. malysz.org
Koszulki, ubranka i cudeńka
fot. malysz.org


Mmm... czekolada!<br/>fot. Wojciech Gołąbowski
Mmm... czekolada!
fot. Wojciech Gołąbowski
koniec
4 sierpnia 2018
1) Tam z kolei można wejść do holu Urzędu Miasta, by podziwiać dwuipółmetrową rzeźbę skoczka wykonaną z białej czekolady. Jest umieszczona w szklanej gablocie – bo kiedyś jeden z fanów odgryzł jej ucho… Sama figura waży 180 kilogramów, a towarzyszą jej jeszcze cztery „kryształowe” kule.

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.