Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)

We wrześniu:
2. Mikis Theodorakis, grecki kompozytor, polityk i działacz na rzecz ochrony praw człowieka i pokoju, za którą to działalność był zresztą nominowany w 2000 roku do Pokojowej Nagrody Nobla. Skomponował ponad setkę piosenek, szereg utworów symfonicznych, kameralnych, kantat i oratoriów, do tego kilka baletów oraz oper. Ale pamiętany będzie głównie z muzyki filmowej – m.in. do „Elektry”, „Serpico” i oczywiście „Greka Zorby”.
6. – Jean-Paul Belmondo, francuski aktor i producent filmowy, początkowo powiązany z Nową Falą. Przeważnie grający twardzieli, największą popularność zdobył rolami w filmach „Do utraty tchu”, „Szpicel”, „Szalony Piotruś”, „Mózg”, „Dubler”, „Wspaniały”, „Zawodowiec” i „Raptus”.
6. – Tomasz Knapik, lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Czytał ścieżki dialogowe do setek filmów dystrybuowanych na VHS, później do filmów i seriali na Polonii 1, Polsacie i Tele 5. Był lektorem Polskiej Kroniki Filmowej. Jego charakterystyczny na co dzień słyszą pasażerowie warszawskich autobusów, tramwajów i metra.
9. – Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej, jeden z ostatnich wielkich polskich aktorów. Niezapomniany zarówno jako kapitan Sowa z „Kapitana Sowy na tropie” czy Tomasz Czereśniak z „Czterech pancernych i psa”, jak też jako wykonawca „Tupotu białych mew”, „W Polskę idziemy” czy „No co ja ci zrobiłem”.
15. – Doris Piserchia, amerykańska pisarka science fiction. Od 1966 pisała opowiadania, od 1973 powieści – m.in. „Star Rider” (feministyczne przygody amazonki podróżującej na planetę snów poprzez wielowymiarowy wszechświat), „Earthchild” (Ziemia w odległej przyszłości, kiedy nie ma już ludzi) czy „The Spinner” (horror sf o obcych pustoszących Ziemię). W 1983, po śmierci córki, porzuciła pisanie, skupiając się na wychowaniu trzyletniej wnuczki. W Polsce jej twórczość jest nieznana.
16. – Suzanne Lorraine Burce, bardziej znana jako Jane Powell – pod nazwiskiem zapożyczonym od postaci, jaką zagrała w debiucie. Aktorka, piosenkarka i tancerka, która zadebiutowała w wieku 15 lat w musicalu od razu w głównej roli. Wystąpiła – na ogół jako śpiewająca nastolatka, nawet po urodzeniu dziecka – m.in. w „Randce z Judy”, „Królewskim weselu”, „Siedmiu narzeczonych dla siedmiu braci” i „Całej naprzód”. Ściślejszą przygodę z kinem zakończyła w końcówce lat 50.
16. – Clive Sinclair, brytyjski wynalazca i konstruktor, prezes brytyjskiego oddziału Mensy w latach 1980-1997. To jego dziełem były komputery serii Sinclair: ZX-80, ZX-81 i ZX Spectrum, czyli coś, co pozwoliło wielu Polakom po raz pierwszy dowiedzieć się, czym jest gra komputerowa.
21. – Melvin Van Peebles, amerykański twórca filmowy, aktor, pisarz, dramaturg i kompozytor. Ze swoimi filmami „Watermelon Man” (biały rasista pewnego dnia staje się czarny, doświadczając szeregu nieprzyjemności w zupełnie nieoczekiwanych dla niego miejscach) i „Sweet Sweetback’s Baadasssss Song” (czarnoskóry chłopak od sex show pomaga aresztowanemu członkowi Czarnych Panter i odtąd musi uciekać przed policją) jest uważany za prekursora blaxploitation. Ojciec Mario Van Peeblesa.
26. – Ugo Malaguti, tytan włoskiej sceny literackiej SF. Pisarz, wydawca, tłumacz, krytyk i badacz literacki, scenarzysta filmowy. Założyciel wydawnictw Libra, Perseo i Elara, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Nova SF”. W Polsce znany z jednego jedynego opowiadania, i to napisanego na spółkę z Luigim Cozzim – „Śmierć prezydenta”.
koniec
« 1 2 3
24 stycznia 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.